Diğer

  Cypher Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan cypher formasyonunun ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu inceleyelim.

  Cypher Formasyonu Nedir?

  Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan cypher formasyonu, diğer harmonik fonksiyonlar gibi fiyatın dönmesi muhtemel olan bölgeyi tespit etmek için kullanılır (bknz: Bat (Yarasa) Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?). Fiyatın dönmesi muhtemel olan bölge belirlendikten sonra bu bölgeden işleme giriş imkanı sağlar.

  Cypher Formasyonu Nasıl Oluşur?

  Bu formasyonun oluştuğunu fark edebilmek için Fibonacci aracının kullanılması şarttır (bknz: Fibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?). Fiyat hareketlerinin birazdan bahsedeceğimiz Fibonacci seviyelerine saygı duyarak hareket etmesi gerekmektedir. Ayrıca bullish cypher formasyonu ve bearish cypher formasyonu olmak üzere iki adet cypher formasyonu bulunmaktadır.

  • Bullish Cypher Formasyonu: Bu formasyon, yatırımcılara trendin yukarıya doğru dönme ihtimalinin olduğunu gösterir ve long işlem alma imkanı sağlar (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
   Cypher Formasyonu 05.08-1
   Önce bir impulsive (itici) hareket oluşur ve bu hareket XA bacağı olarak adlandırılır. Bu XA bacağının düzeltmesi olan B noktası, X noktasından A noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin en az 0.382 seviyesine temas etmeli ve 0.618 seviyesinin üzerinde mum kapanışı yapmamalıdır. Daha sonrasında oluşacak olan C noktası ise X noktasından A noktasına çekilen Fibonacci’nin -0.272 seviyesine mutlaka temas etmelidir ve -0.414 seviyesinin üzerinde mum kapanışı yapmamalıdır.
   Cypher Formasyonu 05.08-2
   İşleme giriş yeri olan D noktasının tespiti için ise, X noktasından C noktasına Fibonacci çekilir ve gerçekleşecek olan hareketin 0.786 seviyesine teması ile bullish cypher formasyonu oluşur. D noktası oluştuktan sonra fiyatın yükseleceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır.
  • Bearish Cypher Formasyonu: Bu formasyon ise yatırımcılara trendin aşağıya doğru dönme ihtimalinin olduğunu işaret eder ve short işlem alma imkanı sağlar (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Bullish cypher formasyonu ile aynı kurallara sahiptir. Bu nedenle, bullish cypher formasyonu için olan kuralların takip edilmesi ile bearish cypher formasyonu, aşağıdaki görsellerde görüldüğü şekilde oluşur.
   Cypher Formasyonu 05.08-3
   Cypher Formasyonu 05.08-4
   Bullish cypher formasyonunda olduğu gibi bearish cypher formasyonunda da D noktası oluştuktan sonra fiyatın düşeceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Mox Bank, Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum Hizmetleri Sunacak!

  Mox Bank, Hong Kong'daki ekosisteme katılarak Bitcoin ve kripto para hizmetlerini sunmaya başlayacak; İşte detaylar!

  Alchemy Pay (ACH), ABD’nin New Hampshire Eyaletinde Lisans Aldı!

  Önde gelen fiat-kripto ödeme ağı ve altcoin projesi olan Alchemy Pay, ABD'nin New Hampshire eyaletinde para transferi için lisans aldı.

  DWF Labs, TokenFi Projesinin Kripto Parası TOKEN’e Yatırım Yapıyor!

  Web3 yatırım firması DWF Labs, TokenFi projesninin yerel kripto parası olan TOKEN'e 10 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

  Bitcoin Fiyatı Güçleniyor: Altcoin Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

  Bitcoin fiyatı 68 bin doların üzerini görerek yeni zirveleri hedefledi; Ancak şimdi yatırımcılar altcoin sezonunun ne zaman başlayacağına odaklanıyor!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!