Ana SayfaRehberBat (Yarasa) Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bat (Yarasa) Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

-

Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan bat (yarasa) formasyonunun ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu inceleyelim.

Bat (Yarasa) Formasyonu Nedir?

Bu formasyon, harmonik formasyon türlerinden biridir. Birçok harmonik formasyonda olduğu gibi burada da fiyatın dönme ihtimali olan bölge tespit edilmeye çalışılır (bknz: ABCD Formasyonu Nedir ve Nasıl Çizilir?). Fiyatın dönmesi muhtemel olan bölge belirlendikten sonra bu bölgeden işleme girilir.

Bat (Yarasa) Formasyonu Nasıl Oluşur?

Bu formasyonun varlığını tespit edebilmek için Fibonacci aracının kullanılması şarttır (bknz: Fibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?). Fiyat hareketlerinin birazdan bahsedeceğimiz Fibonacci seviyelerine saygı duyarak hareket etmesi gerekmektedir. Ayrıca bullish bat formasyonu ve bearish bat formasyonu olmak üzere iki adet bat formasyonu vardır.

 • Bullish Bat Formasyonu: Bu formasyon bize trendin yukarıya doğru döneceğini işaret eder ve long işlem alma imkanı sağlar (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
  Bat Formasyonu 04.08-1
  Önce bir impulsive (itici) hareket oluşur ve bu hareket XA bacağı olarak adlandırılır. Bu XA bacağının düzeltmesi olan B noktası, X noktasından A noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin en az 0.5 seviyesine temas etmeli fakat 0.618 seviyesine fitil olarak da olsa asla değmemelidir. Daha sonrasında oluşacak olan C noktası ise A noktasından B noktasına çekilen Fibonacci’nin 0.382 seviyesine mutlaka temas etmelidir fakat A noktasını asla geçmemelidir.
  Bat Formasyonu 04.08-2
  İşleme giriş yeri olan D noktasının tespiti için ise, X noktasından A noktasına Fibonacci çekilir ve gerçekleşecek olan hareketin 0.886 seviyesine teması ile bullish bat formasyonu oluşmuş olur. D noktası oluştuktan sonra fiyatın yükseleceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, A noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. A noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır.
 • Bearish Bat Formasyonu: Bu formasyon ise bize trendin aşağıya doğru döneceğini işaret eder ve short işlem alma imkanı sağlar (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Bullish bat formasyonu ile aynı kurallara sahiptir. Bu nedenle, bullish bat formasyonu için olan kuralların takip edilmesi ile bearish bat formasyonu, aşağıdaki görsellerde görüldüğü şekilde oluşur.
  Bat Formasyonu 04.08-3
  Bat Formasyonu 04.08-4
  Bullish bat formasyonunda olduğu gibi bearish bat formasyonunda da D noktası oluştuktan sonra fiyatın düşeceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, A noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. A noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır.
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler