ABCD Formasyonu Nedir ve Nasıl Çizilir?

Bu bölümde ABCD formasyonunu belirleyebilmek için Fibonacci aracından yararlanılması gerekilmektedir.
ABCD Harmonik Formasyonu

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABCD Harmonik Formasyonu Nedir?

ABCD formasyonu boğa ve ayı olmak üzere ikiye ayrılır. Fakat ikisi de yön değiştirme formasyonudur. ABCD formasyonunda A-B arası ve C-D arası hareket bacaklarıdır. B ile C arasındaki hareket ise geri pullback (çekilme) hareketidir.

ABCD Formasyonu Nasıl Çizilir?

ABCD çizim 1

ABCD formasyonunun belirlenmesi için ilk önce A noktasından B noktasına Fibonacci çizilirek C noktasının geri çekilme miktarı hesaplanır. A noktasından B noktasına kadar çekilen Fibonacci aracında B-C arasında gerçekleşen pullback hareketinin son olarak Fib 0,628 ile 0,786 aralığını test etmesi beklenir.

ABCD çizim 2

D noktası henüz oluşmamışken B noktasında C noktasına kadar Fibonacci aracı çekilir. D noktasının Fibonacci 1,272 – 1,618 aralığında oluşması beklenir. Formasyonun D noktasını doğrulaması sonucunda işleme girilebilir.

ABCD Ayı Formasyonu

ABCD Ayı Formasyonu

A-B bacağı için A en dip B ise en yüksek noktadır. A-B aralığında A’dan düşük dip B’den yüksek tepe bulunmamalıdır. C noktası A noktasından daha yüksekte bulunmalıdır. B ile C aralığında gerçekleşen pullback boyunca B noktasından yüksek, C noktasından düşük seviye bulunmamalıdır.

B-C aralığında gerçekleşecek pullback, AB bacağının % 61,8′i veya % 78,6′ı oranında olmalıdır. Eğer piyasaya güçlü bir trend hakim ise B-C aralığındaki pullback A-B arasındaki yükselişin sadece % 38,2′si veya % 50′si kadar geri çekilme gerçekleştirebilir.

C-D arasındaki yükselişte C’den düşük ve D’den yüksek seviye olmamalıdır. C-D aralığı ile A-B aralığı eşit olabilir. A-B bacağı ile C-D bacağının eşit veya eşite çok yakın olması formasyonun çalışma ihtimalini artırır.

ABCD Boğa Formasyonu

ABCD-Boga-1

A-B bacağında A en tepe B noktası ise en dip seviyeyi gösterir. A-B aralığında A’dan yüksek tepe B’den düşük dip bulunmamalıdır. C noktası A noktasından daha alçak seviyede olmalıdır. B-C aralığında gerçekleşen pullback hareketinde B’den düşük C’den yüksek seviye bulunmamalıdır.

B noktasından C noktasına kadar gerçekleşen pullback hareketi, A-B bacağının % 61,8′ini veya % 78,6′sını geri almalıdır. Eğer piyasaya güçlü bir trend hakim ise B-C aralığındaki pullback A-B arasındaki yükselişin sadece % 38,2′si veya % 50′si kadar geri çekilme gerçekleştirebilir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster