Ana SayfaRehberABCD Formasyonu Nedir ve Nasıl Çizilir?

ABCD Formasyonu Nedir ve Nasıl Çizilir?

-

ABCD Harmonik Formasyonu Nedir?

ABCD formasyonu boğa ve ayı olmak üzere ikiye ayrılır. Fakat ikisi de yön değiştirme formasyonudur. ABCD formasyonunda A-B arası ve C-D arası hareket bacaklarıdır. B ile C arasındaki hareket ise geri pullback (çekilme) hareketidir.

ABCD Formasyonu Nasıl Çizilir?

ABCD çizim 1

ABCD formasyonunun belirlenmesi için ilk önce A noktasından B noktasına Fibonacci çizilirek C noktasının geri çekilme miktarı hesaplanır. A noktasından B noktasına kadar çekilen Fibonacci aracında B-C arasında gerçekleşen pullback hareketinin son olarak Fib 0,628 ile 0,786 aralığını test etmesi beklenir.

ABCD çizim 2

D noktası henüz oluşmamışken B noktasında C noktasına kadar Fibonacci aracı çekilir. D noktasının Fibonacci 1,272 – 1,618 aralığında oluşması beklenir. Formasyonun D noktasını doğrulaması sonucunda işleme girilebilir.

ABCD Ayı Formasyonu

ABCD Ayı Formasyonu

A-B bacağı için A en dip B ise en yüksek noktadır. A-B aralığında A’dan düşük dip B’den yüksek tepe bulunmamalıdır. C noktası A noktasından daha yüksekte bulunmalıdır. B ile C aralığında gerçekleşen pullback boyunca B noktasından yüksek, C noktasından düşük seviye bulunmamalıdır.

B-C aralığında gerçekleşecek pullback, AB bacağının % 61,8′i veya % 78,6′ı oranında olmalıdır. Eğer piyasaya güçlü bir trend hakim ise B-C aralığındaki pullback A-B arasındaki yükselişin sadece % 38,2′si veya % 50′si kadar geri çekilme gerçekleştirebilir.

C-D arasındaki yükselişte C’den düşük ve D’den yüksek seviye olmamalıdır. C-D aralığı ile A-B aralığı eşit olabilir. A-B bacağı ile C-D bacağının eşit veya eşite çok yakın olması formasyonun çalışma ihtimalini artırır.

ABCD Boğa Formasyonu

ABCD-Boga-1

A-B bacağında A en tepe B noktası ise en dip seviyeyi gösterir. A-B aralığında A’dan yüksek tepe B’den düşük dip bulunmamalıdır. C noktası A noktasından daha alçak seviyede olmalıdır. B-C aralığında gerçekleşen pullback hareketinde B’den düşük C’den yüksek seviye bulunmamalıdır.

B noktasından C noktasına kadar gerçekleşen pullback hareketi, A-B bacağının % 61,8′ini veya % 78,6′sını geri almalıdır. Eğer piyasaya güçlü bir trend hakim ise B-C aralığındaki pullback A-B arasındaki yükselişin sadece % 38,2′si veya % 50′si kadar geri çekilme gerçekleştirebilir.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler