Diğer

  Fibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Fibonacci Düzeltmesi (Retracement) Nedir?

  Fiyatın yükselişinin veya düşüşünün sonuna gelindiğinde geri çekilme hareketinin sonlanabileceği bölgeleri belirlemek için kullanılır.

  İndikatörde düzeltme seviyeleri için 0-0.382-0.5-0.618-0.705-0.786-1 bu değerler kullanılabilir. Bullish market yapısında 0.618-0.786 aralığı güzel düzeltme alanları olarak kabul edilebilir. Bazı traderlar tarafından son zamanlarda 0.5 seviyesinin de kabul edildiği söylenebilir.

  Yükselen Trend İçin Fibonacci Düzeltmesi

  Fibonacci Düzeltmesi

  Yükselen trend üzerinde fiyatın nereden dönebileceğini bulabilmek için trendin en alt fitilinden en üstte bulunan fitiline doğru çekilmelidir. Fiyatın yaşanan yükseliş sonrasında geri çekilme hareketi gerçekleştirdiği görülmekte. Geri çekilme hareketinin 0.786 seviyesinde son bulduğu ve yükseliş hareketine devam ettiği görülmektedir.

  Düşen Trend İçin Fibonacci Düzeltmesi

  Fibonacci Retracement

  Düşen trend üzerinde geri çekilme hareketinin nerede sonlanabileceğini bulabilmek için en yüksek noktanın fitilinden en düşük noktanın  fitiline doğru çekilmelidir. Fiyat düşüşünün sonunda bir dip noktası belirleyerek yükselişine devam ediyor. Bu yükseliş geri çekilme hareketi olarak kabul edilmektedir. Geri çekilme hareketi 0,786 seviyesinde son bularak aşağı yönlü seyrine devam ediyor.

  Fibonacci Uzatması (Extension) Nedir?

  Düşen veya yükselen devamlı trendlerde fibonacci uzatması aracı kullanılmalıdır. Tradingview’da en soldan 3. araç kutusunda Trend-Based Fib Extension aracı kullanılmaktadır.

  Fiyatın hareket yönü doğrultusunda trend oluşturması dahilinde bu araç kullanılmalıdır.

  Yükselen Trend Fibonacci Uzatması

  Yükselen Trend Fibonacci Uzatması

  Yükselen trendde fibonacci uzatması aracını kullanmak için ilk önce trend başlangıcı olarak kabul edilen en dip nokta seçilmelidir. Ardından yükselişin durulduğu ve geri çekilme hareketinin başladığı bölgenin en tepesi seçilir. En son ise yaşanan geri çekilme hareketinin sonlandığı bölge seçilir.

  Yükselen trendin 1 e yakın bölgelerde son bulması beklenmektedir. Daha üstüne çıkması dahilinde 1.272-1.414-1.618 seviyeleri sonraki dirençler olarak kabul edilmektedir.

  Düşen Trend Fibonacci Uzatması

  Düşen Trend Fibonacci Uzatması

  Düşen trendde aracı kullanmak için ilk önce düşen trendin başlangıcı seçilmelidir. İkinci olarak ise düşüşün durularak destek haline getirdiği seviye seçilmeildir. Bundan sonra yaşanacak geri çekilme hareketinin ise tepe noktası seçilmelidir.

  Fiyat illa 1 seviyesinden dönecek diye bir şey yoktur, genellikle 0.786 ile 1 aralığından dönmesi beklenilir.

  Fibonacci Ters Dönüşü (Inversion) Nedir?

  Bu aracın kullanılabilmesi için AB-CD hareketinin bilinmesi gereklidir. BC geri çekilmesi gerçekleştikten sonra CD yükselişi gerçekleşir. AB-CD hareketinden sonra fiyatın C noktasını kırması durumunda yaşanacak hareketin nerede son bulabileceği hakkında fikir verir.

  Fibonacci Retracement aracı kullanılabilir. 1.272-1.414-1.618 seviyelerinin ayarlardan açılması ve bu seviyelerin takip edilmesi gereklidir.

  Yükselen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

  Yükselen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

  Fibonacci Retracement aracı yükselen trendde C noktasından D noktasına çekilmelidir. Yükselen trendde AB-CD hareketinden sonra fiyatta yaşanan düşüş C noktasını kırıyor. C noktasının kırılımı gerçekleştikten sonra fiyat 1.272 seviyesine gelmeden yukarı yönlü seyrine devam ediyor.

  Düşen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

  Düşen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

  Düşen trend için bakılacak olursa AB-CD düşüş yönünde aranmalıdır. BC geri çekilme hareketinden sonra CD düşüşü gerçekleşiyor. Fiyat düşüşüne devam etmeyip C noktasını yukarı yönlü kırıyor. Yükselişin 1.618 seviyesinde son bulmasıyla düşüş hareketine devam edilmiştir.

  Fibonacci Projeksiyon (Projection) Nedir?

  Fiyatın AB-CD yapısını oluşturduktan sonra D noktasının bitiminde gerçekleşecek olan düzeltme hareketinin nerede sonlanabileceğini bulmak için kullanılır. BC düzeltme hareketinin boyuna yakın bir hareket beklenmektedir.

  Genellikle düzeltmenin projeksiyon üzerinde 1 seviyelerinde son bulması beklenilir. 1’e gelemediği veya geçemediği durumlarda mevcuttur.

  Yükselen Trend Fibonacci Projeksiyonu

  Yükselen Trend Fib Projeksiyonu

  İlk olarak yükselişin en tepe noktası, düzeltmenin en dibi ve en son düzeltmeden sonraki tepe seçilir. Fiyatın 1 e doğru geldiğinde artık aşağı seyrine devam etmemesi beklenir. Fiyat 0.786’dan destek alarak yükselişine devam ediyor.

  Düşen Trend Fibonacci Projeksiyonu

  Düşen Trend Fib Projeksiyonu

  Çizilmesi için ilk olarak düşüş hareketinin en dibi, düzeltme hareketinin en tepesi ve son düzeltmeden sonra yaşanan en dip nokta seçilir.

  Projeksiyonun amacı yaşanacak bir sonraki düzeltmenin nerelerde bitebileceğini bulmaktır. Grafikte de kırmızı ile belirtilen alanda düzeltmenin son bulduğu ve düşüşün devam ettiği görülebilir.

  Fibonacci Genişlemesi (Expansion) Nedir?

  Fiyatın seyrettiği yönde gerçekleştirdiği hareketten sonra geri çekilme boyu hesaba katılarak hangi seviyelere kadar yükselebileceğinin hesaplanmasına yardımcı olur. Seviyeler sırasıyla 0.618-1-1.272-1.414-1.618 şeklinde takip edilmelidir.

  Yükselen Trend Fibonacci Genişlemesi

  Yükselen Trend Fib Genişlemesi

  İlk önce yükselişin en dibi, en tepesi ve en son ise geri çekilmenin sonlandığı yer seçilir. Fiyat için 0.618 direnç görevi görmekteyken kırılımının gerçekleşmesi ile destek görevi görmüş. Yükselişin devamında 1 seviyesinin de kırılımı gerçekleşmiş. Yükseliş neredeyse 1.414 seviyesine kadar devam etmiş.

  Yükselen trend için uygulandığında geri çekilmeden sonra karşılaşılabilecek direnç seviyeleri hakkında bilgi verir.

  Düşen Trend Fibonacci Genişlemesi

  Düşen Trend Fib Genişlemesi

  Çizilmesi için ilk önce düşüşün başladığı yer, düşüşün son bulduğu yer ve en son ise geri çekilme hareketinin bittiği yer seçilmelidir.

  Fiyat düşüşü sonrasında geri çekilme hareketi gerçekleştiriyor. Geri çekilme sonrasında fiyatın düşebileceği destek noktaları hakkında bilgi vermesi beklenilir. Fiyat düşüşünün devamında 0.618’i destek haline getiriyor. Kırılması dahilinde 1 seviyesi yeni destek olarak rol alıyor. Fiyat en son 1.272’den tepki alarak biraz da olsa düşüşüne ara veriyor.

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Efsanevi Kripto Para Öncüsü Hal Finney Kimdir? Bitcoin, Hal Finney ve Satoshi İlişkisi

  Hal Finney, Bitcoin ve kripto para teknolojisinin öncüsü olarak tanınır. Bu makale, Finney'in yaşamı, kariyeri ve Bitcoin'e katkılarına dair detaylı bir bakış sunuyor.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.