Ana SayfaRehberFibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Fibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?

-

Fibonacci Düzeltmesi (Retracement) Nedir?

Fiyatın yükselişinin veya düşüşünün sonuna gelindiğinde geri çekilme hareketinin sonlanabileceği bölgeleri belirlemek için kullanılır.

İndikatörde düzeltme seviyeleri için 0-0.382-0.5-0.618-0.705-0.786-1 bu değerler kullanılabilir. Bullish market yapısında 0.618-0.786 aralığı güzel düzeltme alanları olarak kabul edilebilir. Bazı traderlar tarafından son zamanlarda 0.5 seviyesinin de kabul edildiği söylenebilir.

Yükselen Trend İçin Fibonacci Düzeltmesi

Fibonacci Düzeltmesi

Yükselen trend üzerinde fiyatın nereden dönebileceğini bulabilmek için trendin en alt fitilinden en üstte bulunan fitiline doğru çekilmelidir. Fiyatın yaşanan yükseliş sonrasında geri çekilme hareketi gerçekleştirdiği görülmekte. Geri çekilme hareketinin 0.786 seviyesinde son bulduğu ve yükseliş hareketine devam ettiği görülmektedir.

Düşen Trend İçin Fibonacci Düzeltmesi

Fibonacci Retracement

Düşen trend üzerinde geri çekilme hareketinin nerede sonlanabileceğini bulabilmek için en yüksek noktanın fitilinden en düşük noktanın  fitiline doğru çekilmelidir. Fiyat düşüşünün sonunda bir dip noktası belirleyerek yükselişine devam ediyor. Bu yükseliş geri çekilme hareketi olarak kabul edilmektedir. Geri çekilme hareketi 0,786 seviyesinde son bularak aşağı yönlü seyrine devam ediyor.

Fibonacci Uzatması (Extension) Nedir?

Düşen veya yükselen devamlı trendlerde fibonacci uzatması aracı kullanılmalıdır. Tradingview’da en soldan 3. araç kutusunda Trend-Based Fib Extension aracı kullanılmaktadır.

Fiyatın hareket yönü doğrultusunda trend oluşturması dahilinde bu araç kullanılmalıdır.

Yükselen Trend Fibonacci Uzatması

Yükselen Trend Fibonacci Uzatması

Yükselen trendde fibonacci uzatması aracını kullanmak için ilk önce trend başlangıcı olarak kabul edilen en dip nokta seçilmelidir. Ardından yükselişin durulduğu ve geri çekilme hareketinin başladığı bölgenin en tepesi seçilir. En son ise yaşanan geri çekilme hareketinin sonlandığı bölge seçilir.

Yükselen trendin 1 e yakın bölgelerde son bulması beklenmektedir. Daha üstüne çıkması dahilinde 1.272-1.414-1.618 seviyeleri sonraki dirençler olarak kabul edilmektedir.

Düşen Trend Fibonacci Uzatması

Düşen Trend Fibonacci Uzatması

Düşen trendde aracı kullanmak için ilk önce düşen trendin başlangıcı seçilmelidir. İkinci olarak ise düşüşün durularak destek haline getirdiği seviye seçilmeildir. Bundan sonra yaşanacak geri çekilme hareketinin ise tepe noktası seçilmelidir.

Fiyat illa 1 seviyesinden dönecek diye bir şey yoktur, genellikle 0.786 ile 1 aralığından dönmesi beklenilir.

Fibonacci Ters Dönüşü (Inversion) Nedir?

Bu aracın kullanılabilmesi için AB-CD hareketinin bilinmesi gereklidir. BC geri çekilmesi gerçekleştikten sonra CD yükselişi gerçekleşir. AB-CD hareketinden sonra fiyatın C noktasını kırması durumunda yaşanacak hareketin nerede son bulabileceği hakkında fikir verir.

Fibonacci Retracement aracı kullanılabilir. 1.272-1.414-1.618 seviyelerinin ayarlardan açılması ve bu seviyelerin takip edilmesi gereklidir.

Yükselen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

Yükselen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

Fibonacci Retracement aracı yükselen trendde C noktasından D noktasına çekilmelidir. Yükselen trendde AB-CD hareketinden sonra fiyatta yaşanan düşüş C noktasını kırıyor. C noktasının kırılımı gerçekleştikten sonra fiyat 1.272 seviyesine gelmeden yukarı yönlü seyrine devam ediyor.

Düşen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

Düşen Trend Fibonacci Ters Dönüşü

Düşen trend için bakılacak olursa AB-CD düşüş yönünde aranmalıdır. BC geri çekilme hareketinden sonra CD düşüşü gerçekleşiyor. Fiyat düşüşüne devam etmeyip C noktasını yukarı yönlü kırıyor. Yükselişin 1.618 seviyesinde son bulmasıyla düşüş hareketine devam edilmiştir.

Fibonacci Projeksiyon (Projection) Nedir?

Fiyatın AB-CD yapısını oluşturduktan sonra D noktasının bitiminde gerçekleşecek olan düzeltme hareketinin nerede sonlanabileceğini bulmak için kullanılır. BC düzeltme hareketinin boyuna yakın bir hareket beklenmektedir.

Genellikle düzeltmenin projeksiyon üzerinde 1 seviyelerinde son bulması beklenilir. 1’e gelemediği veya geçemediği durumlarda mevcuttur.

Yükselen Trend Fibonacci Projeksiyonu

Yükselen Trend Fib Projeksiyonu

İlk olarak yükselişin en tepe noktası, düzeltmenin en dibi ve en son düzeltmeden sonraki tepe seçilir. Fiyatın 1 e doğru geldiğinde artık aşağı seyrine devam etmemesi beklenir. Fiyat 0.786’dan destek alarak yükselişine devam ediyor.

Düşen Trend Fibonacci Projeksiyonu

Düşen Trend Fib Projeksiyonu

Çizilmesi için ilk olarak düşüş hareketinin en dibi, düzeltme hareketinin en tepesi ve son düzeltmeden sonra yaşanan en dip nokta seçilir.

Projeksiyonun amacı yaşanacak bir sonraki düzeltmenin nerelerde bitebileceğini bulmaktır. Grafikte de kırmızı ile belirtilen alanda düzeltmenin son bulduğu ve düşüşün devam ettiği görülebilir.

Fibonacci Genişlemesi (Expansion) Nedir?

Fiyatın seyrettiği yönde gerçekleştirdiği hareketten sonra geri çekilme boyu hesaba katılarak hangi seviyelere kadar yükselebileceğinin hesaplanmasına yardımcı olur. Seviyeler sırasıyla 0.618-1-1.272-1.414-1.618 şeklinde takip edilmelidir.

Yükselen Trend Fibonacci Genişlemesi

Yükselen Trend Fib Genişlemesi

İlk önce yükselişin en dibi, en tepesi ve en son ise geri çekilmenin sonlandığı yer seçilir. Fiyat için 0.618 direnç görevi görmekteyken kırılımının gerçekleşmesi ile destek görevi görmüş. Yükselişin devamında 1 seviyesinin de kırılımı gerçekleşmiş. Yükseliş neredeyse 1.414 seviyesine kadar devam etmiş.

Yükselen trend için uygulandığında geri çekilmeden sonra karşılaşılabilecek direnç seviyeleri hakkında bilgi verir.

Düşen Trend Fibonacci Genişlemesi

Düşen Trend Fib Genişlemesi

Çizilmesi için ilk önce düşüşün başladığı yer, düşüşün son bulduğu yer ve en son ise geri çekilme hareketinin bittiği yer seçilmelidir.

Fiyat düşüşü sonrasında geri çekilme hareketi gerçekleştiriyor. Geri çekilme sonrasında fiyatın düşebileceği destek noktaları hakkında bilgi vermesi beklenilir. Fiyat düşüşünün devamında 0.618’i destek haline getiriyor. Kırılması dahilinde 1 seviyesi yeni destek olarak rol alıyor. Fiyat en son 1.272’den tepki alarak biraz da olsa düşüşüne ara veriyor.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Alp Ataberk DEMİRCİ
Alp Ataberk DEMİRCİ
Alp Ataberk Demirci, 22 yaşında Kocaeli Üniversitesi'nde Fizik okuyor. Kripto paralar, hisse senetleri ve vadeli işlemlerle yakından ilgilenen Demirci, şimdilerde fikirlerini Coin Otağ ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler