Ana SayfaRehberLong İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?

Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?

-

Yükseliş yönlü alınan bir işlem türü olan long işlemin ne olduğunu inceleyelim.

Long İşlem Nedir?

Short işlemlerin aksine yükseliş yönlü bir işlem türüdür (bknz: Short İşlem Nedir?). Piyasanın yükseliş yaşayacağı tahmin edildiği zamanlarda kullanılır. Bu işlem türünde yatırımcılar yükseleceğini düşündükleri yatırım ürününden alım yaparlar. Örneğin Bitcoin analizi yapan bir yatırımcının bu analiz sonucunda yükseliş yaşanacağı düşüncesine vararak Bitcoin alımı yapması bir long işlemdir.  Spot piyasalarda long işlem alınabildiği gibi vadeli piyasalarda da long işlemler alınabilmektedir. Fakat vadeli piyasalarda yaşanacak zararlar spot piyasalarda yaşanacak olan zararlardan daha yüksek olabileceği için mutlaka stop loss (zarar kes) kullanılmalıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

Long İşlemin Amacı Nedir?

Long islem 21.07-1

Buradaki ilk amaç, yapılan analizler sonucunda yükseliş yaşanılacağı düşünülen durumlarda alım yaparak yaşanılacak yükselişi kaçırmamak ve kâr etmektir. Yani BTC fiyatının yükseleceğini analiz eden bir yatırımcı BTC alımı yaparak kâr etmeyi hedefler. Böylece BTC yükseldikçe para kazanır. Ancak analizi umduğu gibi sonuçlanmaz ve BTC fiyatı düşüşe geçer ise zarar. Bu nedenle, zararın asgari seviyede tutulabilmesi için mutlaka stop loss(zarar kes) kullanarak işlem alınmalıdır.

Long İşlem Nasıl Açılır?

  • Spot piyasalarda long işlem açmak demek herhangi bir yatırım ürününden alım yapmak demektir. BTC fiyatının yükseleceğini analiz eden bir yatırımcının spot piyasadan alım yapması örnek olarak verilebilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsadan önce spot işlemler sekmesine, buradan da yatırım yapacağınız ürünü seçerek al butonuna tıklamalısınız. Bunun bir örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
    Long Islem 21.07-2
  • Vadeli piyasalarda da long yönlü işlem açılabilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsada vadeli işlemler sekmesinden yükseleceğini düşündüğünüz yatırım ürününü seçerek buy/long butonuna tıklamalısınız. Fakat burada kaldıraç miktarına ve işleme girilecek bakiye miktarına kesinlikle dikkat edilmelidir. Çünkü vadeli piyasalar spot piyasalara göre yüksek riskler barındırmaktadır. Bu nedenle stop loss (zarar kes) emirleri mutlaka aktif olmalıdır. Vadeli piyasalarda açılabilecek bir long pozisyon örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
    Long Islem 21.07-3
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler