Diğer

  Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?

  Yükseliş yönlü alınan bir işlem türü olan long işlemin ne olduğunu inceleyelim.

  Long İşlem Nedir?

  Short işlemlerin aksine yükseliş yönlü bir işlem türüdür (bknz: Short İşlem Nedir?). Piyasanın yükseliş yaşayacağı tahmin edildiği zamanlarda kullanılır. Bu işlem türünde yatırımcılar yükseleceğini düşündükleri yatırım ürününden alım yaparlar. Örneğin Bitcoin analizi yapan bir yatırımcının bu analiz sonucunda yükseliş yaşanacağı düşüncesine vararak Bitcoin alımı yapması bir long işlemdir.  Spot piyasalarda long işlem alınabildiği gibi vadeli piyasalarda da long işlemler alınabilmektedir. Fakat vadeli piyasalarda yaşanacak zararlar spot piyasalarda yaşanacak olan zararlardan daha yüksek olabileceği için mutlaka stop loss (zarar kes) kullanılmalıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

  Long İşlemin Amacı Nedir?

  Long islem 21.07-1

  Buradaki ilk amaç, yapılan analizler sonucunda yükseliş yaşanılacağı düşünülen durumlarda alım yaparak yaşanılacak yükselişi kaçırmamak ve kâr etmektir. Yani BTC fiyatının yükseleceğini analiz eden bir yatırımcı BTC alımı yaparak kâr etmeyi hedefler. Böylece BTC yükseldikçe para kazanır. Ancak analizi umduğu gibi sonuçlanmaz ve BTC fiyatı düşüşe geçer ise zarar. Bu nedenle, zararın asgari seviyede tutulabilmesi için mutlaka stop loss(zarar kes) kullanarak işlem alınmalıdır.

  Long İşlem Nasıl Açılır?

  • Spot piyasalarda long işlem açmak demek herhangi bir yatırım ürününden alım yapmak demektir. BTC fiyatının yükseleceğini analiz eden bir yatırımcının spot piyasadan alım yapması örnek olarak verilebilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsadan önce spot işlemler sekmesine, buradan da yatırım yapacağınız ürünü seçerek al butonuna tıklamalısınız. Bunun bir örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
   Long Islem 21.07-2
  • Vadeli piyasalarda da long yönlü işlem açılabilir. Bunun için kullanmış olduğunuz borsada vadeli işlemler sekmesinden yükseleceğini düşündüğünüz yatırım ürününü seçerek buy/long butonuna tıklamalısınız. Fakat burada kaldıraç miktarına ve işleme girilecek bakiye miktarına kesinlikle dikkat edilmelidir. Çünkü vadeli piyasalar spot piyasalara göre yüksek riskler barındırmaktadır. Bu nedenle stop loss (zarar kes) emirleri mutlaka aktif olmalıdır. Vadeli piyasalarda açılabilecek bir long pozisyon örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
   Long Islem 21.07-3
  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Trump vs. Biden: Mark Cuban, Yapay Zeka Algoritmalarının Seçim Sonucunu Etkileyebileceği Konusunda Uyardı

  Mark Cuban, devam eden ABD Başkanlık seçimi sırasında yapay...

  Injective (INJ) Piyasa Dinamikleri: Balina Davranışları ve Gelecek Fiyat Tahminleri

  Geçtiğimiz yıl kripto paralardaki artış, Mart ayında belirgin bir...

  Hakimlerin Endişelerinin Ardından Coinbase, SEC Başkanı Gensler’ın Görev Süresine Odaklanmak İçin Çağrıyı Daraltıyor

  Coinbase, yasal odaklanmasını yalnızca SEC Başkanı Gary Gensler'ın görev...

  Shiba Inu Balinaları İşlemlerde %40 Artış Sağladı, SHIB Fiyat Performansını Destekledi

  Shiba Inu ekosistemi, kripto para piyasasındaki son hareketler ışığında...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Efsanevi Kripto Para Öncüsü Hal Finney Kimdir? Bitcoin, Hal Finney ve Satoshi İlişkisi

  Hal Finney, Bitcoin ve kripto para teknolojisinin öncüsü olarak tanınır. Bu makale, Finney'in yaşamı, kariyeri ve Bitcoin'e katkılarına dair detaylı bir bakış sunuyor.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.