Short İşlem Nedir?

Genellikle düşen piyasalarda tercih edilen short işlemin ne olduğundan bahsedelim.
Short İşlem Nedir?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Short İşlem Nedir?

Shortlamak veya short işlem almak piyasa düştüğü zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde piyasanın düşeceğini varsayan yatırımcılar ellerindeki ürünleri satmaya başlarlar. Örneğin elinde Bitcoin bulunan bir yatırımcının piyasanın düşeceğini varsayarak Bitcoinlerini satması short yönlü bir pozisyondur. Bunun yanı sıra vadeli piyasalarda da short yönlü pozisyonlar alınabilir. Bu noktada vadeli piyasalarda açılan short yönlü pozisyonların zararla sonuçlanabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani piyasa yükseldiği zaman vadeli piyasada short yönlü işlem alanlar zarar ederler.

Short Pozisyonun Amacı Nedir?

Buradaki ilk amaç düşüş eğiliminde olan bir piyasada zarar etmemek ve daha düşük fiyatlardan alım yapabilmek için nakit bulundurmaktır. Buna ek olarak ise düşüşten de para kazanmak isteyen yatırımcılar vadeli opsiyonları kullanarak short yönlü pozisyonlar alırlar. Yani BTC fiyatının düşeceğini varsayan bir yatırımcı vadeli piyasalarda short yönlü pozisyon açar. Böylece BTC düştükçe para kazanır. Ancak varsayımı yanlış çıkar ve BTC yükselir ise para kaybeder. Bu nedenle daima zarar kes (stop loss) kullanarak işlem alınmalıdır.

Shortlamak 20.06-1

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster