Ana SayfaRehberShort İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?

Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?

-

Short İşlem Nedir?

Shortlamak veya short işlem almak piyasa düştüğü zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde piyasanın düşeceğini varsayan yatırımcılar ellerindeki ürünleri satmaya başlarlar. Örneğin elinde Bitcoin bulunan bir yatırımcının piyasanın düşeceğini varsayarak Bitcoinlerini satması short yönlü bir pozisyondur.

Bunun yanı sıra vadeli piyasalarda da short yönlü pozisyonlar alınabilir. Bu noktada vadeli piyasalarda açılan short yönlü pozisyonların zararla sonuçlanabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani piyasa yükseldiği zaman vadeli piyasada short yönlü işlem alanlar zarar ederler. (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?)

Short Pozisyonun Amacı Nedir?

Shortlamak 20.06-1

Buradaki ilk amaç düşüş eğiliminde olan bir piyasada zarar etmemek ve daha düşük fiyatlardan alım yapabilmek için nakit bulundurmaktır. Buna ek olarak ise düşüşten de para kazanmak isteyen yatırımcılar vadeli opsiyonları kullanarak short yönlü pozisyonlar alırlar. Yani BTC fiyatının düşeceğini varsayan bir yatırımcı vadeli piyasalarda short yönlü pozisyon açar. Böylece BTC düştükçe para kazanır.

Ancak varsayımı yanlış çıkar ve BTC yükselir ise para kaybeder. Bu nedenle daima zarar kes (stop loss) kullanarak işlem alınmalıdır. Ayrıca Bknz: Long İşlem Nedir? Long İşlem Nasıl Açılır?)

Short İşlem Nasıl Açılır?

Short işlem açmak için genellikle vadeli piyasalar tercih edilmektedir. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz üzere, yatırım yaptığı ürünün fiyatının düşeceğini analiz eden bir yatırımcının bu ürünü satarak nakite geçmesi spot piyasalarda açılan bir short işlemdir.

Bunun için kullanmış olduğunuz borsada spot piyasalardan yatırım yaptığınız ürünü seçerek satış butonuna tıklamalısınız.

Bu işlemin bir örneğini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.
Short Islem 21.07-1

Short işlem, genellikle piyasanın düşeceği öngörüldüğü zaman vadeli opsiyonlarda tercih edilen bir işlem türüdür. Buradaki amaç piyasanın düşüşünden para kazanmaktır. Bunun için kullanmış olduğunuz borsada vadeli piyasalara geçerek fiyatının düşeceğini analiz ettiğiniz yatırım ürünün seçerek sell/short butonuna tıklamalısınız.

Fakat burada kaldıraç miktarına ve işleme girilecek bakiye büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Çünkü vadeli piyasalar yüksek risk içermektedir. Bu nedenle mutlaka stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmelidir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

Bu işlem türünün bir örneğini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.
Short Islem 21.07-2

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler