Diğer

  Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?

  Short İşlem Nedir?

  Shortlamak veya short işlem almak piyasa düştüğü zamanlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde piyasanın düşeceğini varsayan yatırımcılar ellerindeki ürünleri satmaya başlarlar. Örneğin elinde Bitcoin bulunan bir yatırımcının piyasanın düşeceğini varsayarak Bitcoinlerini satması short yönlü bir pozisyondur.

  Bunun yanı sıra vadeli piyasalarda da short yönlü pozisyonlar alınabilir. Bu noktada vadeli piyasalarda açılan short yönlü pozisyonların zararla sonuçlanabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani piyasa yükseldiği zaman vadeli piyasada short yönlü işlem alanlar zarar ederler. (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?)

  Short Pozisyonun Amacı Nedir?

  Shortlamak 20.06-1

  Buradaki ilk amaç düşüş eğiliminde olan bir piyasada zarar etmemek ve daha düşük fiyatlardan alım yapabilmek için nakit bulundurmaktır. Buna ek olarak ise düşüşten de para kazanmak isteyen yatırımcılar vadeli opsiyonları kullanarak short yönlü pozisyonlar alırlar. Yani BTC fiyatının düşeceğini varsayan bir yatırımcı vadeli piyasalarda short yönlü pozisyon açar. Böylece BTC düştükçe para kazanır.

  Ancak varsayımı yanlış çıkar ve BTC yükselir ise para kaybeder. Bu nedenle daima zarar kes (stop loss) kullanarak işlem alınmalıdır. Ayrıca Bknz: Long İşlem Nedir? Long İşlem Nasıl Açılır?)

  Short İşlem Nasıl Açılır?

  Short işlem açmak için genellikle vadeli piyasalar tercih edilmektedir. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz üzere, yatırım yaptığı ürünün fiyatının düşeceğini analiz eden bir yatırımcının bu ürünü satarak nakite geçmesi spot piyasalarda açılan bir short işlemdir.

  Bunun için kullanmış olduğunuz borsada spot piyasalardan yatırım yaptığınız ürünü seçerek satış butonuna tıklamalısınız.

  Bu işlemin bir örneğini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.
  Short Islem 21.07-1

  Short işlem, genellikle piyasanın düşeceği öngörüldüğü zaman vadeli opsiyonlarda tercih edilen bir işlem türüdür. Buradaki amaç piyasanın düşüşünden para kazanmaktır. Bunun için kullanmış olduğunuz borsada vadeli piyasalara geçerek fiyatının düşeceğini analiz ettiğiniz yatırım ürünün seçerek sell/short butonuna tıklamalısınız.

  Fakat burada kaldıraç miktarına ve işleme girilecek bakiye büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Çünkü vadeli piyasalar yüksek risk içermektedir. Bu nedenle mutlaka stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmelidir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

  Bu işlem türünün bir örneğini aşağıdaki görselde bulabilirsiniz.
  Short Islem 21.07-2

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Kraken Stratejisti, Ethereum ETF ve ABD Seçimlerinin 2024’te Kripto Piyasalarını Canlandıracağını Tahmin Ediyor

  Kripto dünyasındaki gelişmeler, 2024 sonuna doğru piyasayı önemli ölçüde...

  Tether ve Bitfinex, Düzeltilmiş Toplu Dava ile Piyasa Manipülasyonu ile Suçlandı

  Tether ve Bitfinex yenilenen bir hukuki mücadelenin merkezinde yer...

  Dogecoin (DOGE) Boğa Rallisine Hazır, Fiyat Geçen Hafta %13 Arttı

  Geçtiğimiz hafta DOGE fiyatında dikkat çekici bir artış oldu...

  Bitcoin, Piyasa Hareketleri ve Analist Uyarıları Ortasında $63,600’ü Aştı

  Kripto yatırımcıları, piyasadaki etkileyici yükselişle, bir analistin son uyarısıyla...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Efsanevi Kripto Para Öncüsü Hal Finney Kimdir? Bitcoin, Hal Finney ve Satoshi İlişkisi

  Hal Finney, Bitcoin ve kripto para teknolojisinin öncüsü olarak tanınır. Bu makale, Finney'in yaşamı, kariyeri ve Bitcoin'e katkılarına dair detaylı bir bakış sunuyor.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.