Önemli NFT Projeleri, Balina Tehlikeleri ve Popüler NFT Dataları!

NFT-freshblue

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

NFT topluluklarının her ne kadar bir mega-boğa beklentisi olsa da, potansiyel çöküş olasılığı sorunu yatırımcıların kafasını karıştırıyor.

Dijital varlık ekosistemi, yaygın olarak “yeni nesil zenginlik” biçimi olarak kabul ediliyor. Yıllar boyunca, birçok sektörü acımasızca eleştiren bir çok eleştirmen olsa da, kripto varlıkların değerini ve felsefelerini kabul eden, çok daha fazla insan oldu. Ancak diğer yatırım varlıklarında olduğu gibi bu varlıkların da bir bağışıklık eksikliği var. Bu da “balina manipülasyonu” olarak adlandırılıyor.

Aynı örnekler 2017 boğa koşusu sırasında da gözlemlendi. 2020’nin DeFi sezonunda da benzer örneğini gördük. Şimdi ise NFT’ler, bu tür davranışlar için bir sonraki durak olabilir gibi görünüyor.

“NFT sektöründe de manipülasyonlar beklenebilir mi?” sorularını cevaplayabilmek için popüler NFT projelerini incelememiz gerekir. Hadi popüler projelerin datalarını yakından inceleyelim.

Popüler NFT Projeleri Hakkında Veriler Ne Diyor?

CryptoPunks, Axie Infinity, Pudgy Penguins ve Bored Ape Yacht Clubs gibi popüler NFT projelerinden bazıları, Balina Koleksiyon Endeksi ve “benzersiz” sahiplik oranı baz alınarak değerlendirildi.

Balina Koleksiyon Endeksi (WCI) ilk 10 cüzdanın elindeki NFT sayısının altını çizmektedir. Ayrıca Holders Ratio (HODL oranı) belirli bir NFT projesinin, kişilere erişimini ölçmektedir. Yüksek hodl oranı ve düşük WCI, piyasa manipülasyonuna daha az eğilimli ve insanlara daha fazla ulaşmış bir projeye işaret ediyor.

NFT-08.31

Şimdi, verilere göre, Bored Ape Yacht Club veya BAYC ve Pudgy Penguins projelerinin Balina Koleksiyon Endeksi sırasıyla %6.24 ve %6.70 oluyor. Bunlar ekosistemde var olan en iyi koleksiyonlara sahip olarak gözükmektedir.

CryptoPunks adı verilen Ethereum tabanlı popüler NFT’ler, 1410 NFT’nin 14 cüzdana ait olduğu için daha yüksek bir balina manipülasyonuna sahiptir. Bununla birlikte, CryptoPunks yazım sırasında 3.1 milyar dolarlık büyük bir piyasa değerine sahip. Yani, manipülasyon olasılığı piyasa değerine kıyasla düşük kalıyor.

Son zamanlarda büyük satışlara ev sahipliği yapan bir başka popüler NFT, Axie Infinity koleksiyonuydu. 45 bin kişinin tuttuğu Axie koleksiyonunda toplam 283 bin NFT bulunuyor. Balinalar ise sadece 1 milyon doların üzerinde bir değerlemeye sahip.

Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki balinalar birden fazla cüzdan kullanabiliyor.

NFT Yatırımcıları Ne Kadar Risk Altında Yatırım Yapıyorlar?

Verilere göre NFT’ler için tehdit daha düşük. Bu nedenle yatırım risk önemli ölçüde azalıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, yatırımcılar NFT’lerin hala yeni bir alan olduğunu not etmelidir. Değerin büyük ölçüde piyasa ilgisine bağlı olduğu bir yer. Yani manipülasyondan ziyade, değerde agresif bir düşüş daha büyük bir sorun olabilir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster