MORPHO Vadeli İşlem Teknik Analizi
MORPHO sürekli vadeli (perpetual) grafiğinde destek ve direnç, funding, açık pozisyon ve long/short oranı. Seviyeler spot fiyattan değil, vadeli mumlardan hesaplanır.
MORPHO Vadeli Grafiği
Özet
MORPHO Vadeli teknik görünüm
Genel görünüm
Güçlü yükseliş eğilimi
2 yükseliş · 2 nötr · 3 düşüş · 7 gösterge grubu
- Ortalamalar
- Yükseliş
- Osilatörler
- Nötr
- Trend
- Düşüş
- Destek/direnç
- Düşüş
- Hacim profili
- Nötr
- Ichimoku/Supertrend
- Düşüş
- Fibonacci
- Yükseliş
- Momentum
- Yükseliş
- Çok yüksek oynaklık · Dalgalı
MORPHO Vadeli teknik yorumu
MORPHO Vadeli, günlük grafikte $2,3366 seviyesinde. Genel görünüm: güçlü yükseliş eğilimi; 7 gösterge grubunun 2 tanesi yükseliş, 2 tanesi nötr, 3 tanesi düşüş yönünde. Fiyat 8 hareketli ortalamanın 4 tanesinin üzerinde; 50 günlük ortalama 200 günlüğün üstünde. RSI 42,6 ile nötr bölgede.
İlk direnç $2,3996 (+%2,7), ilk destek $2,297 (−%1,7). Günlük kapanışın $2,297 altında olması görünümü zayıflatır; $2,3996 üzerinde kapanış yükseliş eğilimini güçlendirir.
Otomatik hesaplanan teknik göstergelere dayanır, yatırım tavsiyesi değildir.
Önemli seviyeler
- R3$2,5745
- R2$2,4924
- R1$2,3996
- Analiz anındaki fiyat$2,3366
- D1$2,297
- D2$2,1581
- D3$1,9925
Zaman dilimlerine göre görünüm
| Zaman dilimi | Genel görünüm | Ortalamalar | RSI (14) |
|---|---|---|---|
| 4 saat | Güçlü düşüş eğilimi | Düşüş | 41,8 |
| Günlük | Güçlü yükseliş eğilimi | Nötr | 42,6 |
| Haftalık | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 52,9 |
· MORPHO Vadeli için 4 saatlik görünüm güçlü düşüş eğilimi, günlük görünüm güçlü yükseliş eğilimi, haftalık görünüm güçlü yükseliş eğilimi. Zaman dilimleri ayrışıyor; kısa vadenin uzun vadeli yöne dönmesi eğilimi güçlendirir, ayrışmanın sürmesi dalgalı seyir senaryosunu öne çıkarır.
Destek / direnç
MORPHO Vadeli destek ve direnç seviyeleri
En yakın destek $2,297, en yakın direnç $2,3996.
Destek ve Direnç Nedir?
Destek, fiyatın düşerken alım baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Direnç ise fiyatın yükselirken satış baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Bu seviyeler, yatırımcıların alım-satım kararlarını verdikleri kritik noktaları temsil eder.
Seviye tablosu
| Seviye | Fiyat | Uzaklık | Güç | Kaynaklar | Test |
|---|---|---|---|---|---|
| Uç hedef ↑Salınım tepesi (3), ATR 8 katı, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618 · Test 0 | $3,8019 | +%62,71Güç 17 · Likidite bölgesi | 17· Likidite bölgesi | Salınım tepesi (3), ATR 8 katı, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618 | 0 |
| Direnç 5Yuvarlak sayı, Bollinger üst bandı (3 sapma), Keltner üst bandı (3 ATR), Haftalık R2, Zigzag uzantısı 1,618, Gann kare-dokuz +90° · Test 0 | $3,0359 | +%29,93Güç 25 | 25 | Yuvarlak sayı, Bollinger üst bandı (3 sapma), Keltner üst bandı (3 ATR), Haftalık R2, Zigzag uzantısı 1,618, Gann kare-dokuz +90° | 0 |
| Direnç 4Bollinger üst bandı, Fibonacci 0,114, Keltner üst bandı, Salınım tepesi, Yüksek hacim düğümü (tüm geçmiş), ATR 2 katı · Test 1 | $2,796 | +%19,66Güç 75 | 75· güçlü | Bollinger üst bandı, Fibonacci 0,114, Keltner üst bandı, Salınım tepesi, Yüksek hacim düğümü (tüm geçmiş), ATR 2 katı, VWAP +2 standart sapma, Genişletilmiş pivot R4, Haftalık R1, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 6/8, Gann kare-dokuz -315° | 1 |
| Direnç 3Bollinger orta bandı, R3, Yüksek hacim düğümü 1, Ichimoku Kijun-sen, Düşüş FVG, ATR üst bandı · Test 0 | $2,5745 | +%10,18Güç 70 | 70· güçlü | Bollinger orta bandı, R3, Yüksek hacim düğümü 1, Ichimoku Kijun-sen, Düşüş FVG, ATR üst bandı, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 5/8 | 0 |
| Direnç 2EMA 20, SMA 50, R2, Fibonacci 0,382, Ichimoku Tenkan-sen, Önceki ay açılışı · Test 0 | $2,4924 | +%6,67Güç 100 | 100· güçlü | EMA 20, SMA 50, R2, Fibonacci 0,382, Ichimoku Tenkan-sen, Önceki ay açılışı, Salınım tepesi (5), Süpürülen tepe, POC (50), VWAP +1 standart sapma, Haftalık pivot, Aylık pivot, Yuvarlak sayı, Çeyrek başı çapalı VWAP | 0 |
| Direnç 1EMA 50, R1, Fibonacci 0,500, Ichimoku bulut üstü, Önceki gün yükseği, Salınım dibi (5) · Test 2 | $2,3996 | +%2,70Güç 99 | 99· güçlü | EMA 50, R1, Fibonacci 0,500, Ichimoku bulut üstü, Önceki gün yükseği, Salınım dibi (5), Yuvarlak sayı | 2 |
| Analiz anındaki fiyat | $2,3366 | ||||
| Destek 1Bollinger alt bandı, EMA 100, S1, Salınım dibi, Düşük hacim düğümü (100), Yuvarlak sayı · Test 2 | $2,297 | −%1,70Güç 77 | 77· güçlü | Bollinger alt bandı, EMA 100, S1, Salınım dibi, Düşük hacim düğümü (100), Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272, Murrey çizgisi 4/8 | 2 |
| Destek 2EMA 200, S2, Fibonacci 0,618, Değer alanı üstü, Supertrend, VWAP · Test 0 | $2,1581 | −%7,64Güç 100 | 100· güçlü | EMA 200, S2, Fibonacci 0,618, Değer alanı üstü, Supertrend, VWAP, Keltner alt bandı, Donchian alt bandı, Süpürülen tepe, Yükseliş FVG, ATR alt bandı, Bollinger alt bandı (3 sapma), Haftalık S1, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 3/8, Gann kare-dokuz +225° | 0 |
| Destek 3SMA 200, Fibonacci 0,786, Değer alanı altı, Salınım tepesi (5), Yuvarlak sayı, ATR 2 katı · Test 0 | $1,9925 | −%14,73Güç 83 | 83· güçlü | SMA 200, Fibonacci 0,786, Değer alanı altı, Salınım tepesi (5), Yuvarlak sayı, ATR 2 katı, Keltner alt bandı (3 ATR), Genişletilmiş pivot S4, Haftalık S2, Aylık S1, Zigzag uzantısı 1,618, Yıl başı çapalı VWAP, Son döngü dibinden çapalı VWAP, Murrey çizgisi 2/8, Gann kare-dokuz -90° | 0 |
| Destek 4Fibonacci 1,000, Zigzag uzantısı 1,272, ATR 3 katı, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 1/8 · Test 3 | $1,7803 | −%23,81Güç 55 | 55 | Fibonacci 1,000, Zigzag uzantısı 1,272, ATR 3 katı, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 1/8 | 3 |
| Destek 5Salınım dibi (5), Murrey çizgisi 0/8, Gann kare-dokuz -990°, Aylık S2, Yuvarlak sayı · Test 4 | $1,5816 | −%32,31Güç 28 | 28 | Salınım dibi (5), Murrey çizgisi 0/8, Gann kare-dokuz -990°, Aylık S2, Yuvarlak sayı | 4 |
| Uç hedef ↓Salınım dibi (5), ATR 8 katı, Yuvarlak sayı · Test 0 | $0,8774 | −%62,45Güç 10 · Likidite bölgesi | 10· Likidite bölgesi | Salınım dibi (5), ATR 8 katı, Yuvarlak sayı | 0 |
Uç hedefler senaryo seviyesidir, tahmin değil. Kaynaklar, seviyenin kesiştiği göstergelerdir; test sayısı fiyatın seviyeye dokunup geri döndüğü dokunuşları sayar.
Pivot
MORPHO Vadeli pivot noktaları
Klasik pivot noktaları önceki günlük mumun yüksek, düşük ve kapanışından hesaplanır.
Klasik pivot noktaları
| Seviye | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| R3 | $2,6192 | +%12,09 |
| R2 | $2,5177 | +%7,75 |
| R1 | $2,4406 | +%4,45 |
| PP (pivot) | $2,3391 | +%0,11 |
| D1 | $2,262 | −%3,19 |
| D2 | $2,1605 | −%7,54 |
| D3 | $2,0834 | −%10,84 |
Nasıl okunur
Fiyat PP üstündeyse R1 ve R2 ilk dirençler, altındaysa D1 ve D2 ilk desteklerdir.
Klasik Pivot Noktaları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Klasik pivot noktaları, önceki periyodun yüksek (H), düşük (L) ve kapanış (C) fiyatlarının ortalamasından türetilen ve gün içi destek/direnç seviyelerini önceden belirlemekte kullanılan referans çizgileridir. Ana pivot seviyesi PP = (H + L + C) / 3 formülüyle hesaplanır; PP üzerinde fiyat boğa baskısını, altında ayı baskısını işaret eder. Üç direnç seviyesi sırasıyla R1 = 2 × PP − L, R2 = PP + (H − L), R3 = H + 2 × (PP − L) şeklinde; üç destek seviyesi ise S1 = 2 × PP − H, S2 = PP − (H − L), S3 = L − 2 × (H − PP) formülleriyle bulunur. Periyot seçimi stratejiye göre değişir: scalper ve gün içi trader genellikle önceki günün H/L/C değerlerini kullanırken, swing trader haftalık veya aylık veriyi tercih eder. Pratikte PP, R1 ve S1 en güçlü reaksiyon bölgeleridir; fiyat genellikle R1 ya da S1 etrafında ilk tepkisini verir. R2/S2 seviyeleri günün uç hedefleri olarak kabul edilir ve R3/S3 ise nadir kırılımlarda görülür. Pivot seviyeleri tek başına alım-satım sinyali üretmez; RSI, hacim ve mum formasyonlarıyla doğrulandığında en isabetli sonucu verir.
Pivot yöntemleri
| Seviye | Klasik | Fibonacci | Camarilla | Woodie | DeMark |
|---|---|---|---|---|---|
| R3 | $2,6192 | $2,5177 | $2,4126 | $2,6314 | — |
| R2 | $2,5177 | $2,4495 | $2,3962 | $2,5238 | — |
| R1 | $2,4406 | $2,4073 | $2,3799 | $2,4528 | $2,4792 |
| PP | $2,3391 | $2,3391 | $2,3391 | $2,3452 | $2,3584 |
| D1 | $2,262 | $2,2709 | $2,3471 | $2,2742 | $2,3006 |
| D2 | $2,1605 | $2,2287 | $2,3308 | $2,1666 | — |
| D3 | $2,0834 | $2,1605 | $2,3144 | $2,0956 | — |
DeMark yöntemi yalnız PP, R1 ve D1 verir.
Fibonacci
MORPHO Vadeli Fibonacci düzeltme seviyeleri
Son dalga $1,7843 ile $2,9769 arasında (yükselen dalga).
Düzeltme seviyeleri
| Oran | Fiyat seviyesi | Uzaklık |
|---|---|---|
| %0 | $2,9769 | +%27,40 |
| %11,4 | $2,8409 | +%21,58 |
| %21,4 | $2,7217 | +%16,48 |
| %38,2 | $2,5213 | +%7,91 |
| %50 | $2,3806 | +%1,88 |
| Analiz anındaki fiyat | $2,3366 | |
| %61,8 | $2,2399 | −%4,14 |
| %78,6 | $2,0395 | −%12,71 |
| %88,6 | $1,9203 | −%17,82 |
| %100 | $1,7843 | −%23,64 |
Uzatma seviyeleri
| Oran | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| %127,2 | $3,3013 | +%41,29 |
| %141,4 | $3,4706 | +%48,53 |
| %150 | $3,5732 | +%52,92 |
| %161,8 | $1,0473 | −%55,18 |
Dalga üzerinde fiyat
Fibonacci Düzeltme (Retracement) Seviyeleri Nedir?
Fibonacci düzeltme seviyeleri, doğada ve finansal piyasalarda sıkça karşılaşılan 1.618 altın oranından türetilen yüzdesel oranlardır. Belirgin bir trend hareketi sonrası fiyatın, kâr satışları nedeniyle hangi seviyelere geri çekilebileceğini önceden tahmin etmekte kullanılır. En kritik düzeltme oranları %23.6, %38.2, %50, %61.8 ve %78.6’dır; bunlar arasında %61.8 (altın oran) en güçlü destek/direnç bölgesi sayılır, %50 ise psikolojik orta seviye olarak izlenir. Seviyeleri çizmek için yükseliş trendinde son swing düşüğünden swing yüksekliğine, düşüş trendinde ise yüksekten düşüğe Fibonacci aracı sürüklenir; oranlar otomatik olarak yatay seviyeler hâlinde grafiğe yerleşir. Pratik kullanımda %38.2 ve %61.8 arasındaki bölgeye “sağlıklı düzeltme zonu” denir; bu aralıkta tutunan fiyat trendin devamını sinyal verirken, %78.6’nın altına sarkma trend yorgunluğunun habercisidir. Trendi aşan hareketlerde 1.272 ve 1.618 Fibonacci genişleme seviyeleri MOON hedef olarak ölçülür; düşüş senaryolarında ise eksi 0.272 ve eksi 0.618 seviyeleri CRASH bölgeleri olarak takip edilir. Fibonacci tek başına değil; hacim, RSI ve hareketli ortalamalarla birlikte değerlendirildiğinde isabet oranı belirgin biçimde artar.
Göstergeler
MORPHO Vadeli RSI, MACD ve hareketli ortalamalar
Osilatörler ve hareketli ortalamalar günlük kapanışlara göre.
Osilatörler ve temel göstergeler
| Gösterge | Değer | Durum |
|---|---|---|
| Trend | Düşüş | Düşüş |
| RSI (14) | 42,6 | Düşüş |
| Stochastic (14, 3) %K / %D | 17,1 / 14,5 | Aşırı satım |
| MACD (12, 26, 9) / Signal | −0,03 / 0 | Düşüş |
| MACD Histogram | −0,04 | Düşüş |
| Bollinger (20, 2)Alt · Orta · Üst | $2,2439 · $2,5429 · $2,8419 | Düşüş |
| ATR (14) | $0,1756 | %7,52 |
Hareketli ortalamalar
| Seviye | SMA | SMA Durum | EMA | EMA Durum |
|---|---|---|---|---|
| 20 gün | $2,5429 | Düşüş | $2,4797 | Düşüş |
| 50 gün | $2,4809 | Düşüş | $2,4378 | Düşüş |
| 100 gün | $2,2677 | Yükseliş | $2,3091 | Yükseliş |
| 200 gün | $2,0772 | Yükseliş | $2,1116 | Yükseliş |
Fiyat 8 ortalamanın 4 tanesinin üzerinde.
Gösterge sinyalleri
| Gösterge | Değer | Görünüm |
|---|---|---|
| RSI (14) | 42,6 | Düşüş |
| Stochastic (14, 3) | 17,1 / 14,5%K / %D | Aşırı satım |
| MACD (12, 26, 9) | −0,0347Histogram −0,0396 | Düşüş |
| CCI (20) | −103,7 | Düşüş |
| ADX (14) | 18,9+DI 15,8 / −DI 22,8 | Nötr |
| Williams %R (14) | −82,9 | Aşırı satım |
| Bollinger (20, 2) | $2,5429Orta bant | Düşüş |
| Supertrend (10, 3) | $2,1682 | Yükseliş |
| Ichimoku (9, 26, 52) | Bulutun altında | Düşüş |
| Hacim profili POC | $2,9078 | Düşüş |
| SMA (20) | $2,5429 | Düşüş |
| EMA (20) | $2,4797 | Düşüş |
| SMA (50) | $2,4809 | Düşüş |
| EMA (50) | $2,4378 | Düşüş |
| SMA (100) | $2,2677 | Yükseliş |
| EMA (100) | $2,3091 | Yükseliş |
| SMA (200) | $2,0772 | Yükseliş |
| EMA (200) | $2,1116 | Yükseliş |
Görünüm, her göstergenin tek başına işaret ettiği yöndür; yatırım tavsiyesi değildir.
Teknik Göstergeler Ne İşe Yarar (RSI, MACD, MA, Bollinger)?
Teknik göstergeler, fiyat ve hacim verisini matematiksel formüllerden geçirerek momentum, trend ve volatilite hakkında objektif sinyaller üreten araçlardır. RSI (Relative Strength Index, 14 periyot) 0–100 aralığında ölçülür; 30 altı aşırı satım, 70 üstü aşırı alım bölgesini ifade eder ve fiyatla zıt yönde hareket eden divergence sinyalleri trend dönüşünün erken habercisidir. MACD (12-26-9 EMA), iki üstel ortalamanın farkını ve bu farkın kendi sinyal çizgisini gösterir; MACD’nin sinyal çizgisini yukarı kesmesi boğa, aşağı kesmesi ayı sinyalidir, histogram ise momentum gücünü görselleştirir. Hareketli ortalamalar (özellikle SMA 50 ve 200) trend filtresi olarak kullanılır; SMA 50’nin SMA 200’ü yukarı kestiği golden cross uzun vadeli yükseliş işareti sayılırken, aşağı kestiği death cross düşüş trendinin başladığını teyit eder. Bollinger Bands, 20 periyotluk SMA’nın iki standart sapma aralığında çizilen alt-üst zarftır; bantların daralması (squeeze) yaklaşan yüksek volatilite hareketinin habercisi, fiyatın bant dışına çıkması ise aşırı durumu işaret eder. Bu göstergelerin tek başına yorumlanması yanıltıcıdır; en sağlıklı sinyaller iki ya da daha fazla göstergenin uyuşmasıyla doğrulanır.
İleri seviye
MORPHO Vadeli Ichimoku, Supertrend ve hacim profili
Ichimoku bulutu, Supertrend ve hacim profili trendin yönünü ve yoğun işlem gören fiyatları gösterir.
Ichimoku
- Tenkan-sen (9)
- $2,5268
- Kijun-sen (26)
- $2,6073
- Senkou Span A
- $2,3726
- Senkou Span B
- $2,3848
- Fiyatın bulut konumu
- Bulutun altında
Supertrend
- Supertrend
- $2,1682
- Durum
- Yükseliş
Hacim profili
- Değer alanı üst
- $2,196
- POC (en yoğun fiyat)
- $2,9078
- Değer alanı alt
- $1,9331
- HVN (yüksek hacim)
- $2,605, $2,0705, $1,976
- LVN (düşük hacim)
- $1,9115, $1,9915, $1,4991
Gelişmiş Teknik Analiz Nedir? (Multi-indikatör, Volatilite, Divergence)
Gelişmiş teknik analiz, tek bir göstergeye bağlı kalmak yerine birden fazla aracı ağırlıklı bir komposit puanlama sistemiyle birleştirip trend gücünü tek bir skorda özetler. Her gösterge (RSI, MACD, hareketli ortalamalar, hacim profili, Supertrend) kendi kuralına göre boğa, ayı veya nötr sinyali üretir; bu sinyaller önceden belirlenmiş ağırlıklarla toplandığında trendin sağlamlığı ve dönüş ihtimali nicel olarak ölçülebilir hâle gelir. Volatilite analizinde ATR (Average True Range) günlük dalgalanma miktarını dolar veya yüzde cinsinden gösterirken, Bollinger squeeze daralan bantlarla yaklaşan büyük hareketin habercisi olur. Momentum tarafında RSI, MACD ve Stochastic’in ortak yönü bir trade kararının güvenilirliğini artırır; üçü de aynı yönü gösterdiğinde trende katılım kararı çok daha sağlam zemine oturur. Divergence (uyumsuzluk), fiyat yeni bir tepe/dip yaparken göstergenin teyit etmemesi durumudur ve trendin zayıflamaya başladığını fiyattan önce sinyal veren en değerli erken uyarıdır. Hacim profili (Volume Profile) belirli bir periyotta en çok işlem gören seviyeyi (POC) ve değer alanı (VAH/VAL) sınırlarını işaretleyerek kurumsal pozisyonların yoğunlaştığı bölgeleri görselleştirir. Supertrend ise ATR tabanlı dinamik bir trend filtresi olarak çalışır; renk değişimi anında trend yönünün değiştiğini bildirir.
Türev verisi
MORPHO vadeli türev görünümü
Funding, açık pozisyon, long/short ve tahmini kaldıraç kümeleri
Vadeli piyasa verisi
| Ortalama funding | −%0,0067 |
| Sonraki funding | 14 Eki 2026 15:00 TSİ |
| Açık pozisyon | $13,28 Mn |
| Açık pozisyon / 24s vadeli hacim | 2,33× |
Vadeli ve spot seviyeler
| Seviye | Vadeli | Spot |
|---|---|---|
| Fiyat | $2,3246 | $2,33 |
| İlk destek | $2,297 | $2,3155 |
| İlk direnç | $2,3996 | $2,4182 |
MORPHO vadeli yorumu
MORPHO perpetual piyasasında ortalama funding −%0,0067; short taraf long tarafa ödüyor. Açık pozisyon $13,28 Mn, son 24 saatlik vadeli hacmin 2,33 katı.
Vadeli grafikte fiyat ilk destek $2,297 (−%1,7) ile ilk direnç $2,3996 (+%2,7) arasında. Spot grafikte aynı seviyeler destek $2,3155, direnç $2,4182.
Türev verisi ve seviyeler otomatik hesaplanır; yatırım tavsiyesi değildir.
Sık sorulanlar
MORPHO Vadeli teknik analiz: sık sorulan sorular
MORPHO vadeli teknik analizi spot analizden farklı mı?
Evet. Bu sayfadaki seviyeler sürekli vadeli (perpetual) sözleşmenin mumlarından hesaplanır; spot teknik analiz spot mumlarını kullanır. Şu an ilk destek vadelide $2,297, spotta $2,3155. İlk direnç vadelide $2,3996, spotta $2,4182. İki piyasanın fiyatı funding ödemeleri ve kaldıraçlı pozisyonlar yüzünden birbirinden ayrışabilir.
MORPHO vadeli destek ve direnç seviyeleri nelerdir?
Günlük vadeli grafikte en yakın destek $2,297, ardından $2,1581. En yakın direnç $2,3996, ardından $2,4924. Seviyeler 14 Eki 2026 12:11 TSİ verisine göre hesaplandı.
MORPHO vadeli analizi ne sıklıkla güncellenir?
Günlük seviyeler her günlük mum kapanışında yeniden hesaplanır (son: 14 Eki 2026 12:11 TSİ); funding, açık pozisyon ve long/short oranı sayfa her yenilendiğinde güncel değerle gelir. Diğer zaman aralıkları sayfanın aralık seçicisinden açılır.
MORPHO funding oranı şu an kaç, kim kime ödüyor?
Ortalama funding oranı −%0,0067. Funding negatif: short pozisyonlar long pozisyonlara ödeme yapıyor. Bir sonraki funding ödemesi 14 Eki 2026 15:00 TSİ. Funding, perpetual fiyatını spot fiyata yakın tutan dönemsel ödemedir.
MORPHO vadeli açık pozisyonu ne kadar?
Toplam açık pozisyon $13,28 Mn. Bu, son 24 saatteki vadeli işlem hacminin 2,33 katı. Açık pozisyon fiyatla birlikte artıyorsa yeni pozisyon açılıyor, fiyat hareket ederken düşüyorsa pozisyonlar kapanıyor demektir.
MORPHO perpetual vadeli sözleşmenin vadesi var mı?
Hayır. Perpetual (sürekli) vadeli sözleşmenin bitiş tarihi yoktur; pozisyon kapatılana ya da likide olana kadar açık kalır. Fiyatı spot fiyata dönemsel funding ödemeleriyle bağlanır.

