JUST (JST) Vadeli İşlem Teknik Analizi
JUST (JST) sürekli vadeli (perpetual) grafiğinde destek ve direnç, funding, açık pozisyon ve long/short oranı. Seviyeler spot fiyattan değil, vadeli mumlardan hesaplanır.
JUST Vadeli Grafiği
Özet
JUST Vadeli teknik görünüm
Genel görünüm
Güçlü yükseliş eğilimi
6 yükseliş · 1 nötr · 0 düşüş · 7 gösterge grubu
- Ortalamalar
- Yükseliş
- Osilatörler
- Nötr
- Trend
- Yükseliş
- Destek/direnç
- Yükseliş
- Hacim profili
- Yükseliş
- Ichimoku/Supertrend
- Yükseliş
- Fibonacci
- Yükseliş
- Momentum
- Güçlü yükseliş
- Çok yüksek oynaklık · Yükselen trend
JUST Vadeli teknik yorumu
JUST (JST) Vadeli, günlük grafikte $0,1355 seviyesinde. Genel görünüm: güçlü yükseliş eğilimi; 7 gösterge grubunun 6 tanesi yükseliş, 1 tanesi nötr, 0 tanesi düşüş yönünde. Fiyat 8 hareketli ortalamanın 7 tanesinin üzerinde; 50 günlük ortalama 200 günlüğün üstünde. RSI 55,4 ile nötr bölgede.
İlk direnç $0,1370 (+%1,1), ilk destek $0,1342 (−%0,9). Günlük kapanışın $0,1342 altında olması görünümü zayıflatır; $0,1370 üzerinde kapanış yükseliş eğilimini güçlendirir.
Otomatik hesaplanan teknik göstergelere dayanır, yatırım tavsiyesi değildir.
Önemli seviyeler
- R3$0,1433
- R2$0,1396
- R1$0,1370
- Analiz anındaki fiyat$0,1355
- D1$0,1342
- D2$0,1311
- D3$0,1274
Zaman dilimlerine göre görünüm
| Zaman dilimi | Genel görünüm | Ortalamalar | RSI (14) |
|---|---|---|---|
| 4 saat | Yükseliş eğilimi | Düşüş | 46,3 |
| Günlük | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 55,4 |
| Haftalık | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 73,6 |
· JUST (JST) Vadeli için 4 saatlik görünüm yükseliş eğilimi, günlük görünüm güçlü yükseliş eğilimi, haftalık görünüm güçlü yükseliş eğilimi. Zaman dilimleri yükseliş yönünde uyumlu; kısa vadeli görünümün nötre dönmesi bu uyumu zayıflatır.
Destek / direnç
JUST Vadeli destek ve direnç seviyeleri
En yakın destek $0,1342, en yakın direnç $0,1370.
Destek ve Direnç Nedir?
Destek, fiyatın düşerken alım baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Direnç ise fiyatın yükselirken satış baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Bu seviyeler, yatırımcıların alım-satım kararlarını verdikleri kritik noktaları temsil eder.
Seviye tablosu
| Seviye | Fiyat | Uzaklık | Güç | Kaynaklar | Test |
|---|---|---|---|---|---|
| Direnç 5Aylık R2, Fibonacci 1,272, Gann kare-dokuz +1170° · Test 0 | $0,1577 | +%16,44Güç 43 | 43 | Aylık R2, Fibonacci 1,272, Gann kare-dokuz +1170° | 0 |
| Direnç 4ATR 3 katı, VWAP +3 standart sapma, Bollinger üst bandı (3 sapma), Keltner üst bandı (3 ATR), Genişletilmiş pivot R4, Haftalık R3 · Test 0 | $0,1509 | +%11,42Güç 30 | 30 | ATR 3 katı, VWAP +3 standart sapma, Bollinger üst bandı (3 sapma), Keltner üst bandı (3 ATR), Genişletilmiş pivot R4, Haftalık R3, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272 | 0 |
| Direnç 3R2, Fibonacci 0,000, ATR 1,5 katı, Haftalık R1, Aylık R1, Yuvarlak sayı · Test 2 | $0,1433 | +%5,80Güç 73 | 73· güçlü | R2, Fibonacci 0,000, ATR 1,5 katı, Haftalık R1, Aylık R1, Yuvarlak sayı | 2 |
| Direnç 2R1, Önceki hafta açılışı, Önceki gün yükseği, Yüksek hacim düğümü (50), ATR üst bandı, Yuvarlak sayı · Test 0 | $0,1396 | +%3,01Güç 47 | 47 | R1, Önceki hafta açılışı, Önceki gün yükseği, Yüksek hacim düğümü (50), ATR üst bandı, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 7/8 | 0 |
| Direnç 1Bollinger orta bandı, Fibonacci 0,114, Ichimoku Tenkan-sen, Camarilla H3, Haftalık pivot, Çeyrek başı çapalı VWAP · Test 0 | $0,1370 | +%1,13Güç 75 | 75· güçlü | Bollinger orta bandı, Fibonacci 0,114, Ichimoku Tenkan-sen, Camarilla H3, Haftalık pivot, Çeyrek başı çapalı VWAP | 0 |
| Analiz anındaki fiyat | $0,1355 | ||||
| Destek 1EMA 20, Pivot noktası, Salınım dibi, Önceki çeyrek yükseği, Haftalık S1, Yuvarlak sayı · Test 1 | $0,1342 | −%0,94Güç 69 | 69· güçlü | EMA 20, Pivot noktası, Salınım dibi, Önceki çeyrek yükseği, Haftalık S1, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618, Murrey çizgisi 6/8 | 1 |
| Destek 2S1, Fibonacci 0,236, Önceki gün düşüğü, VWAP +2 standart sapma, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618 · Test 1 | $0,1311 | −%3,25Güç 73 | 73· güçlü | S1, Fibonacci 0,236, Önceki gün düşüğü, VWAP +2 standart sapma, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618 | 1 |
| Destek 3Gann kare-dokuz +450°, ATR 1,5 katı, Zigzag uzantısı 1,618, S2, Yarım sayı, Murrey çizgisi 5/8 · Test 0 | $0,1274 | −%5,95Güç 36 | 36 | Gann kare-dokuz +450°, ATR 1,5 katı, Zigzag uzantısı 1,618, S2, Yarım sayı, Murrey çizgisi 5/8 | 0 |
| Destek 4SMA 100, Fibonacci 0,618, Salınım tepesi (5), Düşük hacim düğümü (365), VWAP +1 standart sapma, Aylık S1 · Test 0 | $0,1105 | −%18,40Güç 68 | 68· güçlü | SMA 100, Fibonacci 0,618, Salınım tepesi (5), Düşük hacim düğümü (365), VWAP +1 standart sapma, Aylık S1, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 2/8, Gann kare-dokuz +45°, Ichimoku Senkou A | 0 |
| Destek 5Fibonacci 1,000, Düşük hacim düğümü 1, VWAP, Salınım tepesi (5), Gann kare-dokuz -180° · Test 0 | $0,0916 | −%32,42Güç 49 | 49 | Fibonacci 1,000, Düşük hacim düğümü 1, VWAP, Salınım tepesi (5), Gann kare-dokuz -180° | 0 |
| Uç hedef ↓Salınım dibi (3), VWAP -2 standart sapma, Yuvarlak sayı · Test 0 | $0,0509 | −%62,42Güç 11 · Likidite bölgesi | 11· Likidite bölgesi | Salınım dibi (3), VWAP -2 standart sapma, Yuvarlak sayı | 0 |
Uç hedefler senaryo seviyesidir, tahmin değil. Kaynaklar, seviyenin kesiştiği göstergelerdir; test sayısı fiyatın seviyeye dokunup geri döndüğü dokunuşları sayar.
Pivot
JUST Vadeli pivot noktaları
Klasik pivot noktaları önceki günlük mumun yüksek, düşük ve kapanışından hesaplanır.
Klasik pivot noktaları
| Seviye | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| R3 | $0,1469 | +%8,41 |
| R2 | $0,1429 | +%5,44 |
| R1 | $0,1391 | +%2,65 |
| PP (pivot) | $0,1351 | −%0,31 |
| D1 | $0,1313 | −%3,11 |
| D2 | $0,1273 | −%6,07 |
| D3 | $0,1235 | −%8,86 |
Nasıl okunur
Fiyat PP üstündeyse R1 ve R2 ilk dirençler, altındaysa D1 ve D2 ilk desteklerdir.
Klasik Pivot Noktaları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Klasik pivot noktaları, önceki periyodun yüksek (H), düşük (L) ve kapanış (C) fiyatlarının ortalamasından türetilen ve gün içi destek/direnç seviyelerini önceden belirlemekte kullanılan referans çizgileridir. Ana pivot seviyesi PP = (H + L + C) / 3 formülüyle hesaplanır; PP üzerinde fiyat boğa baskısını, altında ayı baskısını işaret eder. Üç direnç seviyesi sırasıyla R1 = 2 × PP − L, R2 = PP + (H − L), R3 = H + 2 × (PP − L) şeklinde; üç destek seviyesi ise S1 = 2 × PP − H, S2 = PP − (H − L), S3 = L − 2 × (H − PP) formülleriyle bulunur. Periyot seçimi stratejiye göre değişir: scalper ve gün içi trader genellikle önceki günün H/L/C değerlerini kullanırken, swing trader haftalık veya aylık veriyi tercih eder. Pratikte PP, R1 ve S1 en güçlü reaksiyon bölgeleridir; fiyat genellikle R1 ya da S1 etrafında ilk tepkisini verir. R2/S2 seviyeleri günün uç hedefleri olarak kabul edilir ve R3/S3 ise nadir kırılımlarda görülür. Pivot seviyeleri tek başına alım-satım sinyali üretmez; RSI, hacim ve mum formasyonlarıyla doğrulandığında en isabetli sonucu verir.
Pivot yöntemleri
| Seviye | Klasik | Fibonacci | Camarilla | Woodie | DeMark |
|---|---|---|---|---|---|
| R3 | $0,1469 | $0,1429 | $0,1374 | $0,1470 | — |
| R2 | $0,1429 | $0,1399 | $0,1367 | $0,1429 | — |
| R1 | $0,1391 | $0,1380 | $0,1360 | $0,1392 | $0,1410 |
| PP | $0,1351 | $0,1351 | $0,1351 | $0,1351 | $0,1360 |
| D1 | $0,1313 | $0,1321 | $0,1346 | $0,1314 | $0,1332 |
| D2 | $0,1273 | $0,1302 | $0,1339 | $0,1273 | — |
| D3 | $0,1235 | $0,1273 | $0,1331 | $0,1236 | — |
DeMark yöntemi yalnız PP, R1 ve D1 verir.
Fibonacci
JUST Vadeli Fibonacci düzeltme seviyeleri
Son dalga $0,0934 ile $0,1431 arasında (yükselen dalga).
Düzeltme seviyeleri
| Oran | Fiyat seviyesi | Uzaklık |
|---|---|---|
| %0 | $0,1431 | +%5,63 |
| %11,4 | $0,1374 | +%1,45 |
| Analiz anındaki fiyat | $0,1355 | |
| %21,4 | $0,1325 | −%2,22 |
| %38,2 | $0,1241 | −%8,38 |
| %50 | $0,1183 | −%12,70 |
| %61,8 | $0,1124 | −%17,03 |
| %78,6 | $0,1041 | −%23,19 |
| %88,6 | $0,0991 | −%26,86 |
| %100 | $0,0934 | −%31,04 |
Uzatma seviyeleri
| Oran | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| %127,2 | $0,1566 | +%15,61 |
| %141,4 | $0,1637 | +%20,81 |
| %150 | $0,1680 | +%23,97 |
| %161,8 | $0,0627 | −%53,70 |
Dalga üzerinde fiyat
Fibonacci Düzeltme (Retracement) Seviyeleri Nedir?
Fibonacci düzeltme seviyeleri, doğada ve finansal piyasalarda sıkça karşılaşılan 1.618 altın oranından türetilen yüzdesel oranlardır. Belirgin bir trend hareketi sonrası fiyatın, kâr satışları nedeniyle hangi seviyelere geri çekilebileceğini önceden tahmin etmekte kullanılır. En kritik düzeltme oranları %23.6, %38.2, %50, %61.8 ve %78.6’dır; bunlar arasında %61.8 (altın oran) en güçlü destek/direnç bölgesi sayılır, %50 ise psikolojik orta seviye olarak izlenir. Seviyeleri çizmek için yükseliş trendinde son swing düşüğünden swing yüksekliğine, düşüş trendinde ise yüksekten düşüğe Fibonacci aracı sürüklenir; oranlar otomatik olarak yatay seviyeler hâlinde grafiğe yerleşir. Pratik kullanımda %38.2 ve %61.8 arasındaki bölgeye “sağlıklı düzeltme zonu” denir; bu aralıkta tutunan fiyat trendin devamını sinyal verirken, %78.6’nın altına sarkma trend yorgunluğunun habercisidir. Trendi aşan hareketlerde 1.272 ve 1.618 Fibonacci genişleme seviyeleri MOON hedef olarak ölçülür; düşüş senaryolarında ise eksi 0.272 ve eksi 0.618 seviyeleri CRASH bölgeleri olarak takip edilir. Fibonacci tek başına değil; hacim, RSI ve hareketli ortalamalarla birlikte değerlendirildiğinde isabet oranı belirgin biçimde artar.
Göstergeler
JUST Vadeli RSI, MACD ve hareketli ortalamalar
Osilatörler ve hareketli ortalamalar günlük kapanışlara göre.
Osilatörler ve temel göstergeler
| Gösterge | Değer | Durum |
|---|---|---|
| Trend | Yükseliş | Yükseliş |
| RSI (14) | 55,4 | Yükseliş |
| Stochastic (14, 3) %K / %D | 38,9 / 36,1 | Yükseliş |
| MACD (12, 26, 9) / Signal | 0 / 0,01 | Düşüş |
| MACD Histogram | −0 | Düşüş |
| Bollinger (20, 2)Alt · Orta · Üst | $0,1278 · $0,1363 · $0,1448 | Düşüş |
| ATR (14) | $0,005402 | %3,99 |
Hareketli ortalamalar
| Seviye | SMA | SMA Durum | EMA | EMA Durum |
|---|---|---|---|---|
| 20 gün | $0,1363 | Düşüş | $0,1338 | Yükseliş |
| 50 gün | $0,1208 | Yükseliş | $0,1242 | Yükseliş |
| 100 gün | $0,1116 | Yükseliş | $0,1134 | Yükseliş |
| 200 gün | $0,0971 | Yükseliş | $0,0972 | Yükseliş |
Fiyat 8 ortalamanın 7 tanesinin üzerinde.
Gösterge sinyalleri
| Gösterge | Değer | Görünüm |
|---|---|---|
| RSI (14) | 55,4 | Yükseliş |
| Stochastic (14, 3) | 38,9 / 36,1%K / %D | Yükseliş |
| MACD (12, 26, 9) | 0,004416Histogram −0,001393 | Düşüş |
| CCI (20) | −12,2 | Nötr |
| ADX (14) | 20,4+DI 19,6 / −DI 21,1 | Düşüş |
| Williams %R (14) | −61,1 | Düşüş |
| Bollinger (20, 2) | $0,1363Orta bant | Düşüş |
| Supertrend (10, 3) | $0,1251 | Yükseliş |
| Ichimoku (9, 26, 52) | Bulutun üstünde | Yükseliş |
| Hacim profili POC | $0,0647 | Yükseliş |
| SMA (20) | $0,1363 | Düşüş |
| EMA (20) | $0,1338 | Yükseliş |
| SMA (50) | $0,1208 | Yükseliş |
| EMA (50) | $0,1242 | Yükseliş |
| SMA (100) | $0,1116 | Yükseliş |
| EMA (100) | $0,1134 | Yükseliş |
| SMA (200) | $0,0971 | Yükseliş |
| EMA (200) | $0,0972 | Yükseliş |
Görünüm, her göstergenin tek başına işaret ettiği yöndür; yatırım tavsiyesi değildir.
Teknik Göstergeler Ne İşe Yarar (RSI, MACD, MA, Bollinger)?
Teknik göstergeler, fiyat ve hacim verisini matematiksel formüllerden geçirerek momentum, trend ve volatilite hakkında objektif sinyaller üreten araçlardır. RSI (Relative Strength Index, 14 periyot) 0–100 aralığında ölçülür; 30 altı aşırı satım, 70 üstü aşırı alım bölgesini ifade eder ve fiyatla zıt yönde hareket eden divergence sinyalleri trend dönüşünün erken habercisidir. MACD (12-26-9 EMA), iki üstel ortalamanın farkını ve bu farkın kendi sinyal çizgisini gösterir; MACD’nin sinyal çizgisini yukarı kesmesi boğa, aşağı kesmesi ayı sinyalidir, histogram ise momentum gücünü görselleştirir. Hareketli ortalamalar (özellikle SMA 50 ve 200) trend filtresi olarak kullanılır; SMA 50’nin SMA 200’ü yukarı kestiği golden cross uzun vadeli yükseliş işareti sayılırken, aşağı kestiği death cross düşüş trendinin başladığını teyit eder. Bollinger Bands, 20 periyotluk SMA’nın iki standart sapma aralığında çizilen alt-üst zarftır; bantların daralması (squeeze) yaklaşan yüksek volatilite hareketinin habercisi, fiyatın bant dışına çıkması ise aşırı durumu işaret eder. Bu göstergelerin tek başına yorumlanması yanıltıcıdır; en sağlıklı sinyaller iki ya da daha fazla göstergenin uyuşmasıyla doğrulanır.
İleri seviye
JUST Vadeli Ichimoku, Supertrend ve hacim profili
Ichimoku bulutu, Supertrend ve hacim profili trendin yönünü ve yoğun işlem gören fiyatları gösterir.
Ichimoku
- Tenkan-sen (9)
- $0,1369
- Kijun-sen (26)
- $0,1263
- Senkou Span A
- $0,1102
- Senkou Span B
- $0,1062
- Fiyatın bulut konumu
- Bulutun üstünde
Supertrend
- Supertrend
- $0,1251
- Durum
- Yükseliş
Hacim profili
- Değer alanı üst
- $0,1047
- POC (en yoğun fiyat)
- $0,0647
- Değer alanı alt
- $0,0856
- HVN (yüksek hacim)
- $0,0788, $0,0770, $0,0733
- LVN (düşük hacim)
- $0,1072, $0,1058, $0,1042
Gelişmiş Teknik Analiz Nedir? (Multi-indikatör, Volatilite, Divergence)
Gelişmiş teknik analiz, tek bir göstergeye bağlı kalmak yerine birden fazla aracı ağırlıklı bir komposit puanlama sistemiyle birleştirip trend gücünü tek bir skorda özetler. Her gösterge (RSI, MACD, hareketli ortalamalar, hacim profili, Supertrend) kendi kuralına göre boğa, ayı veya nötr sinyali üretir; bu sinyaller önceden belirlenmiş ağırlıklarla toplandığında trendin sağlamlığı ve dönüş ihtimali nicel olarak ölçülebilir hâle gelir. Volatilite analizinde ATR (Average True Range) günlük dalgalanma miktarını dolar veya yüzde cinsinden gösterirken, Bollinger squeeze daralan bantlarla yaklaşan büyük hareketin habercisi olur. Momentum tarafında RSI, MACD ve Stochastic’in ortak yönü bir trade kararının güvenilirliğini artırır; üçü de aynı yönü gösterdiğinde trende katılım kararı çok daha sağlam zemine oturur. Divergence (uyumsuzluk), fiyat yeni bir tepe/dip yaparken göstergenin teyit etmemesi durumudur ve trendin zayıflamaya başladığını fiyattan önce sinyal veren en değerli erken uyarıdır. Hacim profili (Volume Profile) belirli bir periyotta en çok işlem gören seviyeyi (POC) ve değer alanı (VAH/VAL) sınırlarını işaretleyerek kurumsal pozisyonların yoğunlaştığı bölgeleri görselleştirir. Supertrend ise ATR tabanlı dinamik bir trend filtresi olarak çalışır; renk değişimi anında trend yönünün değiştiğini bildirir.
Türev verisi
JUST vadeli türev görünümü
Funding, açık pozisyon, long/short ve tahmini kaldıraç kümeleri
Vadeli piyasa verisi
| Ortalama funding | +%0,0023 |
| Sonraki funding | 17 Eki 2026 07:00 TSİ |
| Açık pozisyon | $1,45 Mn |
| Açık pozisyon / 24s vadeli hacim | 0,25× |
Vadeli ve spot seviyeler
| Seviye | Vadeli | Spot |
|---|---|---|
| Fiyat | $0,1355 | $0,1358 |
| İlk destek | $0,1342 | $0,1342 |
| İlk direnç | $0,1370 | $0,1370 |
JUST vadeli yorumu
JUST perpetual piyasasında ortalama funding +%0,0023; iki taraf dengede. Açık pozisyon $1,45 Mn, son 24 saatlik vadeli hacmin 0,25 katı.
Vadeli grafikte fiyat ilk destek $0,1342 (−%0,9) ile ilk direnç $0,1370 (+%1,1) arasında. Spot grafikte aynı seviyeler destek $0,1342, direnç $0,1370.
Türev verisi ve seviyeler otomatik hesaplanır; yatırım tavsiyesi değildir.
Sık sorulanlar
JUST Vadeli teknik analiz: sık sorulan sorular
JUST vadeli teknik analizi spot analizden farklı mı?
Evet. Bu sayfadaki seviyeler sürekli vadeli (perpetual) sözleşmenin mumlarından hesaplanır; spot teknik analiz spot mumlarını kullanır. Şu an ilk destek vadelide $0,1342, spotta $0,1342. İlk direnç vadelide $0,1370, spotta $0,1370. İki piyasanın fiyatı funding ödemeleri ve kaldıraçlı pozisyonlar yüzünden birbirinden ayrışabilir.
JUST vadeli destek ve direnç seviyeleri nelerdir?
Günlük vadeli grafikte en yakın destek $0,1342, ardından $0,1311. En yakın direnç $0,1370, ardından $0,1396. Seviyeler 17 Eki 2026 03:01 TSİ verisine göre hesaplandı.
JUST vadeli analizi ne sıklıkla güncellenir?
Günlük seviyeler her günlük mum kapanışında yeniden hesaplanır (son: 17 Eki 2026 03:01 TSİ); funding, açık pozisyon ve long/short oranı sayfa her yenilendiğinde güncel değerle gelir. Diğer zaman aralıkları sayfanın aralık seçicisinden açılır.
JUST funding oranı şu an kaç, kim kime ödüyor?
Ortalama funding oranı +%0,0023. Funding sıfıra yakın: long ve short tarafı dengede. Bir sonraki funding ödemesi 17 Eki 2026 07:00 TSİ. Funding, perpetual fiyatını spot fiyata yakın tutan dönemsel ödemedir.
JUST vadeli açık pozisyonu ne kadar?
Toplam açık pozisyon $1,45 Mn. Bu, son 24 saatteki vadeli işlem hacminin 0,25 katı. Açık pozisyon fiyatla birlikte artıyorsa yeni pozisyon açılıyor, fiyat hareket ederken düşüyorsa pozisyonlar kapanıyor demektir.
JUST perpetual vadeli sözleşmenin vadesi var mı?
Hayır. Perpetual (sürekli) vadeli sözleşmenin bitiş tarihi yoktur; pozisyon kapatılana ya da likide olana kadar açık kalır. Fiyatı spot fiyata dönemsel funding ödemeleriyle bağlanır.

