Aptos (APT) Vadeli İşlem Teknik Analizi
Aptos (APT) sürekli vadeli (perpetual) grafiğinde destek ve direnç, funding, açık pozisyon ve long/short oranı. Seviyeler spot fiyattan değil, vadeli mumlardan hesaplanır.
Aptos Vadeli Grafiği
Özet
Aptos Vadeli teknik görünüm
Genel görünüm
Güçlü yükseliş eğilimi
5 yükseliş · 2 nötr · 0 düşüş · 7 gösterge grubu
- Ortalamalar
- Yükseliş
- Osilatörler
- Nötr
- Trend
- Nötr
- Yatay
- Destek/direnç
- Yükseliş
- Hacim profili
- Yükseliş
- Ichimoku/Supertrend
- Yükseliş
- Fibonacci
- Yükseliş
- Momentum
- Yükseliş
- Çok yüksek oynaklık · Yatay seyir
Aptos Vadeli teknik yorumu
Aptos (APT) Vadeli, günlük grafikte $0,8396 seviyesinde. Genel görünüm: güçlü yükseliş eğilimi; 7 gösterge grubunun 5 tanesi yükseliş, 2 tanesi nötr, 0 tanesi düşüş yönünde. Fiyat 8 hareketli ortalamanın 7 tanesinin üzerinde; 50 günlük ortalama 200 günlüğün altında. RSI 55,5 ile nötr bölgede.
İlk direnç $0,8579 (+%2,2), ilk destek $0,8043 (−%4,2). Günlük kapanışın $0,8043 altında olması görünümü zayıflatır; $0,8579 üzerinde kapanış yükseliş eğilimini güçlendirir.
Otomatik hesaplanan teknik göstergelere dayanır, yatırım tavsiyesi değildir.
Önemli seviyeler
- R3$0,9451
- R2$0,8964
- R1$0,8579
- Analiz anındaki fiyat$0,8396
- D1$0,8043
- D2$0,7262
- D3$0,6267
Zaman dilimlerine göre görünüm
| Zaman dilimi | Genel görünüm | Ortalamalar | RSI (14) |
|---|---|---|---|
| 4 saat | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 50,9 |
| Günlük | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 55,5 |
| Haftalık | Güçlü düşüş eğilimi | Düşüş | 48,5 |
· Aptos (APT) Vadeli için 4 saatlik görünüm güçlü yükseliş eğilimi, günlük görünüm güçlü yükseliş eğilimi, haftalık görünüm güçlü düşüş eğilimi. Zaman dilimleri ayrışıyor; kısa vadenin uzun vadeli yöne dönmesi eğilimi güçlendirir, ayrışmanın sürmesi dalgalı seyir senaryosunu öne çıkarır.
Destek / direnç
Aptos Vadeli destek ve direnç seviyeleri
En yakın destek $0,8043, en yakın direnç $0,8579.
Destek ve Direnç Nedir?
Destek, fiyatın düşerken alım baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Direnç ise fiyatın yükselirken satış baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Bu seviyeler, yatırımcıların alım-satım kararlarını verdikleri kritik noktaları temsil eder.
Seviye tablosu
| Seviye | Fiyat | Uzaklık | Güç | Kaynaklar | Test |
|---|---|---|---|---|---|
| Uç hedef ↑Salınım tepesi (5), Yuvarlak sayı · Test 2 | $2,0074 | +%139,09Güç 16 · Likidite bölgesi | 16· Likidite bölgesi | Salınım tepesi (5), Yuvarlak sayı | 2 |
| Direnç 5Fibonacci 1,272, Salınım tepesi (8), Yuvarlak sayı, ATR 3 katı, Genişletilmiş pivot R5, Aylık R2 · Test 1 | $1,0995 | +%30,95Güç 57 | 57 | Fibonacci 1,272, Salınım tepesi (8), Yuvarlak sayı, ATR 3 katı, Genişletilmiş pivot R5, Aylık R2 | 1 |
| Direnç 4Salınım tepesi (5), Yuvarlak sayı, ATR 2 katı, Genişletilmiş pivot R4, Haftalık R1 · Test 5 | $1,0123 | +%20,57Güç 40 | 40 | Salınım tepesi (5), Yuvarlak sayı, ATR 2 katı, Genişletilmiş pivot R4, Haftalık R1 | 5 |
| Direnç 3Yuvarlak sayı, Gann kare-dokuz +4410°, Düşük hacim düğümü 4, Aylık R1, Bollinger üst bandı (3 sapma), Zigzag uzantısı 1,272 · Test 1 | $0,9451 | +%12,56Güç 60 | 60· güçlü | Yuvarlak sayı, Gann kare-dokuz +4410°, Düşük hacim düğümü 4, Aylık R1, Bollinger üst bandı (3 sapma), Zigzag uzantısı 1,272, Salınım dibi (5), ATR 1,5 katı, Keltner üst bandı | 1 |
| Direnç 2Bollinger üst bandı, EMA 200, R2, Fibonacci 0,114, Yüksek hacim düğümü 2, Salınım dibi (5) · Test 1 | $0,8964 | +%6,76Güç 94 | 94· güçlü | Bollinger üst bandı, EMA 200, R2, Fibonacci 0,114, Yüksek hacim düğümü 2, Salınım dibi (5), Yuvarlak sayı, ATR üst bandı, VWAP +1 standart sapma, Gann kare-dokuz +90° | 1 |
| Direnç 1R1, Fibonacci 0,236, Değer alanı üstü, Önceki gün yükseği, Salınım tepesi (3), Haftalık pivot · Test 0 | $0,8579 | +%2,18Güç 87 | 87· güçlü | R1, Fibonacci 0,236, Değer alanı üstü, Önceki gün yükseği, Salınım tepesi (3), Haftalık pivot, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618, Yıl başı çapalı VWAP, Gann kare-dokuz -315° | 0 |
| Analiz anındaki fiyat | $0,8396 | ||||
| Destek 1EMA 20, Pivot noktası, Fibonacci 0,382, Yüksek hacim düğümü 4, Ichimoku Kijun-sen, Önceki hafta açılışı · Test 2 | $0,8043 | −%4,21Güç 100 | 100· güçlü | EMA 20, Pivot noktası, Fibonacci 0,382, Yüksek hacim düğümü 4, Ichimoku Kijun-sen, Önceki hafta açılışı, Salınım dibi (8), Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,618, Çeyrek başı çapalı VWAP | 2 |
| Destek 2Bollinger alt bandı, EMA 50, EMA 100, SMA 200, S2, Fibonacci 0,500 · Test 1 | $0,7262 | −%13,51Güç 100 | 100· güçlü | Bollinger alt bandı, EMA 50, EMA 100, SMA 200, S2, Fibonacci 0,500, POC, Pin bar (yükseliş), Salınım tepesi (5), Süpürülen dip, Zigzag uzantısı 1,272, ATR 1,5 katı, Haftalık S1, Aylık pivot, Son döngü tepesinden çapalı VWAP, VWAP | 1 |
| Destek 3SMA 100, Fibonacci 0,786, Değer alanı altı, Supertrend, Ichimoku bulut altı, Keltner alt bandı · Test 0 | $0,6267 | −%25,35Güç 89 | 89· güçlü | SMA 100, Fibonacci 0,786, Değer alanı altı, Supertrend, Ichimoku bulut altı, Keltner alt bandı, Salınım tepesi (5), Süpürülen tepe, Yuvarlak sayı, Yükseliş FVG, ATR 3 katı, VWAP -1 standart sapma, Genişletilmiş pivot S4, Zigzag uzantısı 1,272 | 0 |
| Destek 4Fibonacci 1,000, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272, Murrey çizgisi 5/8, Gann kare-dokuz -225° · Test 3 | $0,5047 | −%39,88Güç 51 | 51 | Fibonacci 1,000, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272, Murrey çizgisi 5/8, Gann kare-dokuz -225° | 3 |
| Destek 5Fibonacci −0,272, Zigzag uzantısı 1,618, Aylık S2, Yuvarlak sayı · Test 0 | $0,3689 | −%56,07Güç 41 | 41 | Fibonacci −0,272, Zigzag uzantısı 1,618, Aylık S2, Yuvarlak sayı | 0 |
Uç hedefler senaryo seviyesidir, tahmin değil. Kaynaklar, seviyenin kesiştiği göstergelerdir; test sayısı fiyatın seviyeye dokunup geri döndüğü dokunuşları sayar.
Pivot
Aptos Vadeli pivot noktaları
Klasik pivot noktaları önceki günlük mumun yüksek, düşük ve kapanışından hesaplanır.
Klasik pivot noktaları
| Seviye | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| R3 | $0,9665 | +%15,11 |
| R2 | $0,9051 | +%7,81 |
| R1 | $0,8698 | +%3,59 |
| PP (pivot) | $0,8084 | −%3,71 |
| D1 | $0,7731 | −%7,92 |
| D2 | $0,7117 | −%15,23 |
| D3 | $0,6764 | −%19,44 |
Nasıl okunur
Fiyat PP üstündeyse R1 ve R2 ilk dirençler, altındaysa D1 ve D2 ilk desteklerdir.
Klasik Pivot Noktaları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Klasik pivot noktaları, önceki periyodun yüksek (H), düşük (L) ve kapanış (C) fiyatlarının ortalamasından türetilen ve gün içi destek/direnç seviyelerini önceden belirlemekte kullanılan referans çizgileridir. Ana pivot seviyesi PP = (H + L + C) / 3 formülüyle hesaplanır; PP üzerinde fiyat boğa baskısını, altında ayı baskısını işaret eder. Üç direnç seviyesi sırasıyla R1 = 2 × PP − L, R2 = PP + (H − L), R3 = H + 2 × (PP − L) şeklinde; üç destek seviyesi ise S1 = 2 × PP − H, S2 = PP − (H − L), S3 = L − 2 × (H − PP) formülleriyle bulunur. Periyot seçimi stratejiye göre değişir: scalper ve gün içi trader genellikle önceki günün H/L/C değerlerini kullanırken, swing trader haftalık veya aylık veriyi tercih eder. Pratikte PP, R1 ve S1 en güçlü reaksiyon bölgeleridir; fiyat genellikle R1 ya da S1 etrafında ilk tepkisini verir. R2/S2 seviyeleri günün uç hedefleri olarak kabul edilir ve R3/S3 ise nadir kırılımlarda görülür. Pivot seviyeleri tek başına alım-satım sinyali üretmez; RSI, hacim ve mum formasyonlarıyla doğrulandığında en isabetli sonucu verir.
Pivot yöntemleri
| Seviye | Klasik | Fibonacci | Camarilla | Woodie | DeMark |
|---|---|---|---|---|---|
| R3 | $0,9665 | $0,9051 | $0,8610 | $0,9795 | — |
| R2 | $0,9051 | $0,8682 | $0,8521 | $0,9116 | — |
| R1 | $0,8698 | $0,8454 | $0,8433 | $0,8828 | $0,8875 |
| PP | $0,8084 | $0,8084 | $0,8084 | $0,8149 | $0,8173 |
| D1 | $0,7731 | $0,7715 | $0,8255 | $0,7861 | $0,7908 |
| D2 | $0,7117 | $0,7487 | $0,8167 | $0,7182 | — |
| D3 | $0,6764 | $0,7117 | $0,8078 | $0,6894 | — |
DeMark yöntemi yalnız PP, R1 ve D1 verir.
Fibonacci
Aptos Vadeli Fibonacci düzeltme seviyeleri
Son dalga $0,5056 ile $0,9655 arasında (yükselen dalga).
Düzeltme seviyeleri
| Oran | Fiyat seviyesi | Uzaklık |
|---|---|---|
| %0 | $0,9655 | +%15,00 |
| %11,4 | $0,9131 | +%8,75 |
| %21,4 | $0,8671 | +%3,27 |
| Analiz anındaki fiyat | $0,8396 | |
| %38,2 | $0,7898 | −%5,93 |
| %50 | $0,7356 | −%12,39 |
| %61,8 | $0,6813 | −%18,86 |
| %78,6 | $0,6040 | −%28,06 |
| %88,6 | $0,5580 | −%33,54 |
| %100 | $0,5056 | −%39,78 |
Uzatma seviyeleri
| Oran | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| %127,2 | $1,0906 | +%29,89 |
| %141,4 | $1,1559 | +%37,67 |
| %150 | $1,1955 | +%42,38 |
| %161,8 | $0,2214 | −%73,63 |
Dalga üzerinde fiyat
Fibonacci Düzeltme (Retracement) Seviyeleri Nedir?
Fibonacci düzeltme seviyeleri, doğada ve finansal piyasalarda sıkça karşılaşılan 1.618 altın oranından türetilen yüzdesel oranlardır. Belirgin bir trend hareketi sonrası fiyatın, kâr satışları nedeniyle hangi seviyelere geri çekilebileceğini önceden tahmin etmekte kullanılır. En kritik düzeltme oranları %23.6, %38.2, %50, %61.8 ve %78.6’dır; bunlar arasında %61.8 (altın oran) en güçlü destek/direnç bölgesi sayılır, %50 ise psikolojik orta seviye olarak izlenir. Seviyeleri çizmek için yükseliş trendinde son swing düşüğünden swing yüksekliğine, düşüş trendinde ise yüksekten düşüğe Fibonacci aracı sürüklenir; oranlar otomatik olarak yatay seviyeler hâlinde grafiğe yerleşir. Pratik kullanımda %38.2 ve %61.8 arasındaki bölgeye “sağlıklı düzeltme zonu” denir; bu aralıkta tutunan fiyat trendin devamını sinyal verirken, %78.6’nın altına sarkma trend yorgunluğunun habercisidir. Trendi aşan hareketlerde 1.272 ve 1.618 Fibonacci genişleme seviyeleri MOON hedef olarak ölçülür; düşüş senaryolarında ise eksi 0.272 ve eksi 0.618 seviyeleri CRASH bölgeleri olarak takip edilir. Fibonacci tek başına değil; hacim, RSI ve hareketli ortalamalarla birlikte değerlendirildiğinde isabet oranı belirgin biçimde artar.
Göstergeler
Aptos Vadeli RSI, MACD ve hareketli ortalamalar
Osilatörler ve hareketli ortalamalar günlük kapanışlara göre.
Osilatörler ve temel göstergeler
| Gösterge | Değer | Durum |
|---|---|---|
| Trend | Yatay | Yatay |
| RSI (14) | 55,5 | Yükseliş |
| Stochastic (14, 3) %K / %D | 54,3 / 50,8 | Yükseliş |
| MACD (12, 26, 9) / Signal | 0,03 / 0,03 | Düşüş |
| MACD Histogram | −0 | Düşüş |
| Bollinger (20, 2)Alt · Orta · Üst | $0,7379 · $0,8149 · $0,8919 | Yükseliş |
| ATR (14) | $0,0797 | %9,49 |
Hareketli ortalamalar
| Seviye | SMA | SMA Durum | EMA | EMA Durum |
|---|---|---|---|---|
| 20 gün | $0,8149 | Yükseliş | $0,8069 | Yükseliş |
| 50 gün | $0,7144 | Yükseliş | $0,7441 | Yükseliş |
| 100 gün | $0,6518 | Yükseliş | $0,7201 | Yükseliş |
| 200 gün | $0,7457 | Yükseliş | $0,8747 | Düşüş |
Fiyat 8 ortalamanın 7 tanesinin üzerinde.
Gösterge sinyalleri
| Gösterge | Değer | Görünüm |
|---|---|---|
| RSI (14) | 55,5 | Yükseliş |
| Stochastic (14, 3) | 54,3 / 50,8%K / %D | Yükseliş |
| MACD (12, 26, 9) | 0,0303Histogram −0,004533 | Düşüş |
| CCI (20) | 90,3 | Nötr |
| ADX (14) | 24,9+DI 23,0 / −DI 17,7 | Yükseliş |
| Williams %R (14) | −45,7 | Nötr |
| Bollinger (20, 2) | $0,8149Orta bant | Yükseliş |
| Supertrend (10, 3) | $0,6601 | Yükseliş |
| Ichimoku (9, 26, 52) | Bulutun üstünde | Yükseliş |
| Hacim profili POC | $0,7311 | Yükseliş |
| SMA (20) | $0,8149 | Yükseliş |
| EMA (20) | $0,8069 | Yükseliş |
| SMA (50) | $0,7144 | Yükseliş |
| EMA (50) | $0,7441 | Yükseliş |
| SMA (100) | $0,6518 | Yükseliş |
| EMA (100) | $0,7201 | Yükseliş |
| SMA (200) | $0,7457 | Yükseliş |
| EMA (200) | $0,8747 | Düşüş |
Görünüm, her göstergenin tek başına işaret ettiği yöndür; yatırım tavsiyesi değildir.
Teknik Göstergeler Ne İşe Yarar (RSI, MACD, MA, Bollinger)?
Teknik göstergeler, fiyat ve hacim verisini matematiksel formüllerden geçirerek momentum, trend ve volatilite hakkında objektif sinyaller üreten araçlardır. RSI (Relative Strength Index, 14 periyot) 0–100 aralığında ölçülür; 30 altı aşırı satım, 70 üstü aşırı alım bölgesini ifade eder ve fiyatla zıt yönde hareket eden divergence sinyalleri trend dönüşünün erken habercisidir. MACD (12-26-9 EMA), iki üstel ortalamanın farkını ve bu farkın kendi sinyal çizgisini gösterir; MACD’nin sinyal çizgisini yukarı kesmesi boğa, aşağı kesmesi ayı sinyalidir, histogram ise momentum gücünü görselleştirir. Hareketli ortalamalar (özellikle SMA 50 ve 200) trend filtresi olarak kullanılır; SMA 50’nin SMA 200’ü yukarı kestiği golden cross uzun vadeli yükseliş işareti sayılırken, aşağı kestiği death cross düşüş trendinin başladığını teyit eder. Bollinger Bands, 20 periyotluk SMA’nın iki standart sapma aralığında çizilen alt-üst zarftır; bantların daralması (squeeze) yaklaşan yüksek volatilite hareketinin habercisi, fiyatın bant dışına çıkması ise aşırı durumu işaret eder. Bu göstergelerin tek başına yorumlanması yanıltıcıdır; en sağlıklı sinyaller iki ya da daha fazla göstergenin uyuşmasıyla doğrulanır.
İleri seviye
Aptos Vadeli Ichimoku, Supertrend ve hacim profili
Ichimoku bulutu, Supertrend ve hacim profili trendin yönünü ve yoğun işlem gören fiyatları gösterir.
Ichimoku
- Tenkan-sen (9)
- $0,8278
- Kijun-sen (26)
- $0,8278
- Senkou Span A
- $0,6492
- Senkou Span B
- $0,6448
- Fiyatın bulut konumu
- Bulutun üstünde
Supertrend
- Supertrend
- $0,6601
- Durum
- Yükseliş
Hacim profili
- Değer alanı üst
- $0,8587
- POC (en yoğun fiyat)
- $0,7311
- Değer alanı alt
- $0,6110
- HVN (yüksek hacim)
- $0,7252, $0,9006, $0,7362
- LVN (düşük hacim)
- $0,9294, $0,6274, $0,5796
Gelişmiş Teknik Analiz Nedir? (Multi-indikatör, Volatilite, Divergence)
Gelişmiş teknik analiz, tek bir göstergeye bağlı kalmak yerine birden fazla aracı ağırlıklı bir komposit puanlama sistemiyle birleştirip trend gücünü tek bir skorda özetler. Her gösterge (RSI, MACD, hareketli ortalamalar, hacim profili, Supertrend) kendi kuralına göre boğa, ayı veya nötr sinyali üretir; bu sinyaller önceden belirlenmiş ağırlıklarla toplandığında trendin sağlamlığı ve dönüş ihtimali nicel olarak ölçülebilir hâle gelir. Volatilite analizinde ATR (Average True Range) günlük dalgalanma miktarını dolar veya yüzde cinsinden gösterirken, Bollinger squeeze daralan bantlarla yaklaşan büyük hareketin habercisi olur. Momentum tarafında RSI, MACD ve Stochastic’in ortak yönü bir trade kararının güvenilirliğini artırır; üçü de aynı yönü gösterdiğinde trende katılım kararı çok daha sağlam zemine oturur. Divergence (uyumsuzluk), fiyat yeni bir tepe/dip yaparken göstergenin teyit etmemesi durumudur ve trendin zayıflamaya başladığını fiyattan önce sinyal veren en değerli erken uyarıdır. Hacim profili (Volume Profile) belirli bir periyotta en çok işlem gören seviyeyi (POC) ve değer alanı (VAH/VAL) sınırlarını işaretleyerek kurumsal pozisyonların yoğunlaştığı bölgeleri görselleştirir. Supertrend ise ATR tabanlı dinamik bir trend filtresi olarak çalışır; renk değişimi anında trend yönünün değiştiğini bildirir.
Türev verisi
Aptos vadeli türev görünümü
Funding, açık pozisyon, long/short ve tahmini kaldıraç kümeleri
Vadeli piyasa verisi
| Ortalama funding | +%0,0055 |
| Sonraki funding | 17 Eki 2026 03:00 TSİ |
| Açık pozisyon | $53,19 Mn |
| Açık pozisyon / 24s vadeli hacim | 0,78× |
| Long/Short oranı | 2,96 |
| Long / Short | %74,7 / %25,3 |
Vadeli ve spot seviyeler
| Seviye | Vadeli | Spot |
|---|---|---|
| Fiyat | $0,8366 | $0,8370 |
| İlk destek | $0,8043 | $0,7998 |
| İlk direnç | $0,8579 | $0,8569 |
Aptos vadeli yorumu
Aptos perpetual piyasasında ortalama funding +%0,0055; long taraf short tarafa ödüyor. Açık pozisyon $53,19 Mn, son 24 saatlik vadeli hacmin 0,78 katı. Long/short oranı 2,96 ile long pozisyonlar ağır basıyor.
Vadeli grafikte fiyat ilk destek $0,8043 (−%4,2) ile ilk direnç $0,8579 (+%2,2) arasında. Spot grafikte aynı seviyeler destek $0,7998, direnç $0,8569.
Türev verisi ve seviyeler otomatik hesaplanır; yatırım tavsiyesi değildir.
Sık sorulanlar
Aptos Vadeli teknik analiz: sık sorulan sorular
Aptos vadeli teknik analizi spot analizden farklı mı?
Evet. Bu sayfadaki seviyeler sürekli vadeli (perpetual) sözleşmenin mumlarından hesaplanır; spot teknik analiz spot mumlarını kullanır. Şu an ilk destek vadelide $0,8043, spotta $0,7998. İlk direnç vadelide $0,8579, spotta $0,8569. İki piyasanın fiyatı funding ödemeleri ve kaldıraçlı pozisyonlar yüzünden birbirinden ayrışabilir.
Aptos vadeli destek ve direnç seviyeleri nelerdir?
Günlük vadeli grafikte en yakın destek $0,8043, ardından $0,7262. En yakın direnç $0,8579, ardından $0,8964. Seviyeler 17 Eki 2026 00:46 TSİ verisine göre hesaplandı.
Aptos vadeli analizi ne sıklıkla güncellenir?
Günlük seviyeler her günlük mum kapanışında yeniden hesaplanır (son: 17 Eki 2026 00:46 TSİ); funding, açık pozisyon ve long/short oranı sayfa her yenilendiğinde güncel değerle gelir. Diğer zaman aralıkları sayfanın aralık seçicisinden açılır.
Aptos funding oranı şu an kaç, kim kime ödüyor?
Ortalama funding oranı +%0,0055. Funding pozitif: long pozisyonlar short pozisyonlara ödeme yapıyor. Bir sonraki funding ödemesi 17 Eki 2026 03:00 TSİ. Funding, perpetual fiyatını spot fiyata yakın tutan dönemsel ödemedir.
Aptos vadeli açık pozisyonu ne kadar?
Toplam açık pozisyon $53,19 Mn. Bu, son 24 saatteki vadeli işlem hacminin 0,78 katı. Açık pozisyon fiyatla birlikte artıyorsa yeni pozisyon açılıyor, fiyat hareket ederken düşüyorsa pozisyonlar kapanıyor demektir.
Aptos long/short oranı ne gösteriyor?
Long/short oranı 2,96: pozisyonların %74,7 kadarı long, %25,3 kadarı short tarafta. Long taraf daha kalabalık; olası bir düşüşte long kapanışları hareketi hızlandırabilir.
Aptos perpetual vadeli sözleşmenin vadesi var mı?
Hayır. Perpetual (sürekli) vadeli sözleşmenin bitiş tarihi yoktur; pozisyon kapatılana ya da likide olana kadar açık kalır. Fiyatı spot fiyata dönemsel funding ödemeleriyle bağlanır.

