Diğer

  Butterfly (Kelebek) Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan butterfly (kelebek) formasyonunun ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu inceleyelim.

  Butterfly (Kelebek) Formasyonu Nedir?

  Harmonik fonksiyon çeşitlerinden biri olan butterfly (kelebek) formasyonu, diğer harmonik fonksiyonlar gibi fiyatın dönmesi muhtemel olan bölgeyi tespit etmek için kullanılır (bknz: Gartley Formasyonu Nedir? Nasıl Kullanılır?). Fiyatın dönmesi muhtemel olan bölge belirlendikten sonra bu bölgeden işleme giriş imkanı sağlar.

  Butterfly (Kelebek) Formasyonu Nasıl Oluşur?

  Bu formasyonun oluştuğunu fark edebilmek için Fibonacci aracının kullanılması şarttır (bknz: Fibonacci Araçları Nedir, Nasıl Kullanılır?). Fiyat hareketlerinin birazdan bahsedeceğimiz Fibonacci seviyelerine saygı duyarak hareket etmesi gerekmektedir. Ayrıca bullish butterfly formasyonu ve bearish butterfly formasyonu olmak üzere iki adet butterfly formasyonu bulunmaktadır.

  • Bullish Butterfly Formasyonu: Bu formasyon, yatırımcılara trendin yukarıya doğru dönme ihtimalinin olduğunu gösterir ve long işlem alma imkanı sağlar (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
   Butterfly Formasyonu 05.08-1
   Önce bir impulsive (itici) hareket oluşur ve bu hareket XA bacağı olarak adlandırılır. Bu XA bacağının düzeltmesi olan B noktası, X noktasından A noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin en az 0.786 seviyesine temas etmeli fakat X noktasına fitil olarak da olsa asla değmemelidir. Daha sonrasında oluşacak olan C noktası ise A noktasından B noktasına çekilen Fibonacci’nin 0.382 seviyesine mutlaka temas etmelidir fakat A noktasını asla geçmemelidir.
   Butterfly Formasyonu 05.08-2
   İşleme giriş yeri olan D noktasının tespiti için ise, X noktasından A noktasına Fibonacci çekilir ve gerçekleşecek olan hareketin 1.272 seviyesine teması ile bullish butterfly formasyonu oluşur. D noktası oluştuktan sonra fiyatın yükseleceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır.
  • Bearish Butterfly Formasyonu: Bu formasyon ise yatırımcılara trendin aşağıya doğru dönme ihtimalinin olduğunu işaret eder ve short işlem alma imkanı sağlar (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Bullish butterfly formasyonu ile aynı kurallara sahiptir. Bu nedenle, bullish butterfly formasyonu için olan kuralların takip edilmesi ile bearish butterfly formasyonu, aşağıdaki görsellerde görüldüğü şekilde oluşur.
   Butterfly-Formasyonu-05.08-3
   Butterfly Formasyonu 05.08-4
   Bullish butterfly formasyonunda olduğu gibi bearish butterfly formasyonunda da D noktası oluştuktan sonra fiyatın düşeceği beklentisi ile işleme girilir. İşleme girildikten sonra, C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci ile hedef seviyeleri ve stop seviyesi belirlenir. C noktasından D noktasına çekilecek olan Fibonacci’nin -0.382 seviyesi stop noktası, 0.382 seviyesi ilk hedef noktası ve 0.618 seviyesi ikinci hedef noktasıdır (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Grayscale, Bitcoin ETF Çıkışlarında Tarihi Düşüş Kaydederken Piyasa Güveni Yükselişte

  Bu makale, Grayscale Yatırımlarının son performansına, spot Bitcoin ETF'lerindeki artışa ve genel piyasa hissiyatına derinlemesine dalıyor, kripto yatırımlarının gelecekteki yörüngesi hakkında içgörüler sunuyor.

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!