UB Vadeli İşlem Teknik Analizi
UB sürekli vadeli (perpetual) grafiğinde destek ve direnç, funding, açık pozisyon ve long/short oranı. Seviyeler spot fiyattan değil, vadeli mumlardan hesaplanır.
UB Vadeli Grafiği
Özet
UB Vadeli teknik görünüm
Genel görünüm
Güçlü yükseliş eğilimi
5 yükseliş · 2 nötr · 0 düşüş · 7 gösterge grubu
- Ortalamalar
- Yükseliş
- Osilatörler
- Nötr
- Trend
- Yükseliş
- Destek/direnç
- Yükseliş
- Hacim profili
- Yükseliş
- Ichimoku/Supertrend
- Nötr
- Fibonacci
- Yükseliş
- Momentum
- Güçlü yükseliş
- Çok yüksek oynaklık · Yükselen trend
UB Vadeli teknik yorumu
UB Vadeli, günlük grafikte $0,1432 seviyesinde. Genel görünüm: güçlü yükseliş eğilimi; 7 gösterge grubunun 5 tanesi yükseliş, 2 tanesi nötr, 0 tanesi düşüş yönünde. Fiyat 8 hareketli ortalamanın 8 tanesinin üzerinde; 50 günlük ortalama 200 günlüğün üstünde. RSI 53,2 ile nötr bölgede.
İlk direnç $0,1465 (+%2,3), ilk destek $0,1403 (−%2,0). Günlük kapanışın $0,1403 altında olması görünümü zayıflatır; $0,1465 üzerinde kapanış yükseliş eğilimini güçlendirir.
Otomatik hesaplanan teknik göstergelere dayanır, yatırım tavsiyesi değildir.
Önemli seviyeler
- R3$0,1580
- R2$0,1514
- R1$0,1465
- Analiz anındaki fiyat$0,1432
- D1$0,1403
- D2$0,1332
- D3$0,1258
Zaman dilimlerine göre görünüm
| Zaman dilimi | Genel görünüm | Ortalamalar | RSI (14) |
|---|---|---|---|
| 4 saat | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 55,7 |
| Günlük | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 53,2 |
| Haftalık | Güçlü yükseliş eğilimi | Yükseliş | 56,6 |
· UB Vadeli için 4 saatlik görünüm güçlü yükseliş eğilimi, günlük görünüm güçlü yükseliş eğilimi, haftalık görünüm güçlü yükseliş eğilimi. Zaman dilimleri yükseliş yönünde uyumlu; kısa vadeli görünümün nötre dönmesi bu uyumu zayıflatır.
Destek / direnç
UB Vadeli destek ve direnç seviyeleri
En yakın destek $0,1403, en yakın direnç $0,1465.
Destek ve Direnç Nedir?
Destek, fiyatın düşerken alım baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Direnç ise fiyatın yükselirken satış baskısıyla karşılaştığı seviyedir. Bu seviyeler, yatırımcıların alım-satım kararlarını verdikleri kritik noktaları temsil eder.
Seviye tablosu
| Seviye | Fiyat | Uzaklık | Güç | Kaynaklar | Test |
|---|---|---|---|---|---|
| Uç hedef ↑Fibonacci 0,000, Aylık R2 · Test 2 | $0,2129 | +%48,71Güç 44 · Likidite bölgesi | 44· Likidite bölgesi | Fibonacci 0,000, Aylık R2 | 2 |
| Direnç 5Fibonacci 0,214, Salınım tepesi (5), Yüksek hacim düğümü (50), ATR 3 katı, Aylık R1, Yuvarlak sayı · Test 2 | $0,1810 | +%26,41Güç 60 | 60· güçlü | Fibonacci 0,214, Salınım tepesi (5), Yüksek hacim düğümü (50), ATR 3 katı, Aylık R1, Yuvarlak sayı, Gann kare-dokuz -45° | 2 |
| Direnç 4Aralık üstü, ATR 2 katı, Genişletilmiş pivot R5, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272, Murrey çizgisi 6/8 · Test 2 | $0,1685 | +%17,65Güç 36 · Likidite bölgesi | 36· Likidite bölgesi | Aralık üstü, ATR 2 katı, Genişletilmiş pivot R5, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272, Murrey çizgisi 6/8, Gann kare-dokuz -315° | 2 |
| Direnç 3R3, Fibonacci 0,382, Ichimoku bulut üstü, Salınım tepesi, Süpürülen tepe, ATR üst bandı · Test 4 | $0,1580 | +%10,38Güç 98 | 98· güçlü | R3, Fibonacci 0,382, Ichimoku bulut üstü, Salınım tepesi, Süpürülen tepe, ATR üst bandı, VWAP +1 standart sapma, Bollinger üst bandı (3 sapma), Haftalık R2, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 5/8 | 4 |
| Direnç 2Bollinger üst bandı, R2, Yüksek hacim düğümü 1, Ichimoku Kijun-sen, Salınım tepesi (3), Haftalık R1 · Test 2 | $0,1514 | +%5,71Güç 76 | 76· güçlü | Bollinger üst bandı, R2, Yüksek hacim düğümü 1, Ichimoku Kijun-sen, Salınım tepesi (3), Haftalık R1, Yuvarlak sayı | 2 |
| Direnç 1R1, Düşük hacim düğümü 2, Önceki gün yükseği, Salınım tepesi (5), Aylık pivot, Murrey çizgisi 4/8 · Test 5 | $0,1465 | +%2,30Güç 70 | 70· güçlü | R1, Düşük hacim düğümü 2, Önceki gün yükseği, Salınım tepesi (5), Aylık pivot, Murrey çizgisi 4/8 | 5 |
| Analiz anındaki fiyat | $0,1432 | ||||
| Destek 1EMA 20, S1, Fibonacci 0,500, Düşük hacim düğümü 4, Ichimoku Tenkan-sen, Yükseliş yutan mum · Test 0 | $0,1403 | −%2,04Güç 100 | 100· güçlü | EMA 20, S1, Fibonacci 0,500, Düşük hacim düğümü 4, Ichimoku Tenkan-sen, Yükseliş yutan mum, Önceki hafta açılışı, Önceki gün düşüğü, Salınım tepesi (3), Haftalık pivot, Yuvarlak sayı, Çeyrek başı çapalı VWAP | 0 |
| Destek 2Bollinger alt bandı, EMA 50, S2, Değer alanı üstü, Salınım dibi, ATR alt bandı · Test 1 | $0,1332 | −%6,98Güç 79 | 79· güçlü | Bollinger alt bandı, EMA 50, S2, Değer alanı üstü, Salınım dibi, ATR alt bandı, Haftalık S1, Son döngü dibinden çapalı VWAP, Murrey çizgisi 3/8 | 1 |
| Destek 3EMA 100, S3, Fibonacci 0,618, POC, Ichimoku bulut altı, Önceki ay açılışı · Test 0 | $0,1258 | −%12,16Güç 99 | 99· güçlü | EMA 100, S3, Fibonacci 0,618, POC, Ichimoku bulut altı, Önceki ay açılışı, Salınım tepesi (5), Aralık altı, ATR 1,5 katı, Bollinger alt bandı (3 sapma), Haftalık S2, Yuvarlak sayı, Murrey çizgisi 2/8, Gann kare-dokuz +360° | 0 |
| Destek 4EMA 200, Yüksek hacim düğümü 3, Supertrend, VWAP, Salınım tepesi (5), ATR 3 katı · Test 3 | $0,1092 | −%23,74Güç 62 | 62· güçlü | EMA 200, Yüksek hacim düğümü 3, Supertrend, VWAP, Salınım tepesi (5), ATR 3 katı, Keltner alt bandı (3 ATR), Aylık S1, Yuvarlak sayı, Yıl başı çapalı VWAP, Murrey çizgisi 1/8, Gann kare-dokuz +45° | 3 |
| Destek 5Fibonacci 0,786, Değer alanı altı, Salınım dibi (5), Murrey çizgisi 0/8, Gann kare-dokuz -360° · Test 1 | $0,0954 | −%33,38Güç 61 | 61· güçlü | Fibonacci 0,786, Değer alanı altı, Salınım dibi (5), Murrey çizgisi 0/8, Gann kare-dokuz -360° | 1 |
| Uç hedef ↓TeyitsizFibonacci −0,414, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272 · Test 0 | $0,006983 | −%95,12Güç 35 · Likidite bölgesi | 35· Likidite bölgesi | Fibonacci −0,414, Yuvarlak sayı, Zigzag uzantısı 1,272 | 0 |
Uç hedefler senaryo seviyesidir, tahmin değil. Kaynaklar, seviyenin kesiştiği göstergelerdir; test sayısı fiyatın seviyeye dokunup geri döndüğü dokunuşları sayar.
Pivot
UB Vadeli pivot noktaları
Klasik pivot noktaları önceki günlük mumun yüksek, düşük ve kapanışından hesaplanır.
Klasik pivot noktaları
| Seviye | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| R3 | $0,1564 | +%9,25 |
| R2 | $0,1516 | +%5,86 |
| R1 | $0,1476 | +%3,08 |
| PP (pivot) | $0,1427 | −%0,30 |
| D1 | $0,1388 | −%3,08 |
| D2 | $0,1339 | −%6,47 |
| D3 | $0,1299 | −%9,25 |
Nasıl okunur
Fiyat PP üstündeyse R1 ve R2 ilk dirençler, altındaysa D1 ve D2 ilk desteklerdir.
Klasik Pivot Noktaları Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
Klasik pivot noktaları, önceki periyodun yüksek (H), düşük (L) ve kapanış (C) fiyatlarının ortalamasından türetilen ve gün içi destek/direnç seviyelerini önceden belirlemekte kullanılan referans çizgileridir. Ana pivot seviyesi PP = (H + L + C) / 3 formülüyle hesaplanır; PP üzerinde fiyat boğa baskısını, altında ayı baskısını işaret eder. Üç direnç seviyesi sırasıyla R1 = 2 × PP − L, R2 = PP + (H − L), R3 = H + 2 × (PP − L) şeklinde; üç destek seviyesi ise S1 = 2 × PP − H, S2 = PP − (H − L), S3 = L − 2 × (H − PP) formülleriyle bulunur. Periyot seçimi stratejiye göre değişir: scalper ve gün içi trader genellikle önceki günün H/L/C değerlerini kullanırken, swing trader haftalık veya aylık veriyi tercih eder. Pratikte PP, R1 ve S1 en güçlü reaksiyon bölgeleridir; fiyat genellikle R1 ya da S1 etrafında ilk tepkisini verir. R2/S2 seviyeleri günün uç hedefleri olarak kabul edilir ve R3/S3 ise nadir kırılımlarda görülür. Pivot seviyeleri tek başına alım-satım sinyali üretmez; RSI, hacim ve mum formasyonlarıyla doğrulandığında en isabetli sonucu verir.
Pivot yöntemleri
| Seviye | Klasik | Fibonacci | Camarilla | Woodie | DeMark |
|---|---|---|---|---|---|
| R3 | $0,1564 | $0,1516 | $0,1460 | $0,1569 | — |
| R2 | $0,1516 | $0,1482 | $0,1452 | $0,1518 | — |
| R1 | $0,1476 | $0,1461 | $0,1444 | $0,1480 | $0,1496 |
| PP | $0,1427 | $0,1427 | $0,1427 | $0,1430 | $0,1437 |
| D1 | $0,1388 | $0,1394 | $0,1428 | $0,1392 | $0,1408 |
| D2 | $0,1339 | $0,1373 | $0,1420 | $0,1341 | — |
| D3 | $0,1299 | $0,1339 | $0,1412 | $0,1304 | — |
DeMark yöntemi yalnız PP, R1 ve D1 verir.
Fibonacci
UB Vadeli Fibonacci düzeltme seviyeleri
Son dalga $0,0658 ile $0,2126 arasında (yükselen dalga).
Düzeltme seviyeleri
| Oran | Fiyat seviyesi | Uzaklık |
|---|---|---|
| %0 | $0,2126 | +%48,47 |
| %11,4 | $0,1958 | +%36,78 |
| %21,4 | $0,1812 | +%26,53 |
| %38,2 | $0,1565 | +%9,30 |
| Analiz anındaki fiyat | $0,1432 | |
| %50 | $0,1392 | −%2,80 |
| %61,8 | $0,1218 | −%14,90 |
| %78,6 | $0,0972 | −%32,13 |
| %88,6 | $0,0825 | −%42,38 |
| %100 | $0,0658 | −%54,07 |
Uzatma seviyeleri
| Oran | Fiyat | Uzaklık |
|---|---|---|
| %127,2 | $0,2525 | +%76,36 |
| %141,4 | $0,2734 | +%90,92 |
| %150 | $0,2860 | +%99,74 |
Dalga üzerinde fiyat
Fibonacci Düzeltme (Retracement) Seviyeleri Nedir?
Fibonacci düzeltme seviyeleri, doğada ve finansal piyasalarda sıkça karşılaşılan 1.618 altın oranından türetilen yüzdesel oranlardır. Belirgin bir trend hareketi sonrası fiyatın, kâr satışları nedeniyle hangi seviyelere geri çekilebileceğini önceden tahmin etmekte kullanılır. En kritik düzeltme oranları %23.6, %38.2, %50, %61.8 ve %78.6’dır; bunlar arasında %61.8 (altın oran) en güçlü destek/direnç bölgesi sayılır, %50 ise psikolojik orta seviye olarak izlenir. Seviyeleri çizmek için yükseliş trendinde son swing düşüğünden swing yüksekliğine, düşüş trendinde ise yüksekten düşüğe Fibonacci aracı sürüklenir; oranlar otomatik olarak yatay seviyeler hâlinde grafiğe yerleşir. Pratik kullanımda %38.2 ve %61.8 arasındaki bölgeye “sağlıklı düzeltme zonu” denir; bu aralıkta tutunan fiyat trendin devamını sinyal verirken, %78.6’nın altına sarkma trend yorgunluğunun habercisidir. Trendi aşan hareketlerde 1.272 ve 1.618 Fibonacci genişleme seviyeleri MOON hedef olarak ölçülür; düşüş senaryolarında ise eksi 0.272 ve eksi 0.618 seviyeleri CRASH bölgeleri olarak takip edilir. Fibonacci tek başına değil; hacim, RSI ve hareketli ortalamalarla birlikte değerlendirildiğinde isabet oranı belirgin biçimde artar.
Göstergeler
UB Vadeli RSI, MACD ve hareketli ortalamalar
Osilatörler ve hareketli ortalamalar günlük kapanışlara göre.
Osilatörler ve temel göstergeler
| Gösterge | Değer | Durum |
|---|---|---|
| Trend | Yükseliş | Yükseliş |
| RSI (14) | 53,2 | Nötr |
| Stochastic (14, 3) %K / %D | 43,1 / 38,7 | Yükseliş |
| MACD (12, 26, 9) / Signal | 0 / 0 | Düşüş |
| MACD Histogram | −0 | Düşüş |
| Bollinger (20, 2)Alt · Orta · Üst | $0,1337 · $0,1426 · $0,1516 | Yükseliş |
| ATR (14) | $0,0107 | %7,46 |
Hareketli ortalamalar
| Seviye | SMA | SMA Durum | EMA | EMA Durum |
|---|---|---|---|---|
| 20 gün | $0,1426 | Yükseliş | $0,1407 | Yükseliş |
| 50 gün | $0,1349 | Yükseliş | $0,1361 | Yükseliş |
| 100 gün | $0,1261 | Yükseliş | $0,1281 | Yükseliş |
| 200 gün | $0,1116 | Yükseliş | $0,1119 | Yükseliş |
Fiyat 8 ortalamanın 8 tanesinin üzerinde.
Gösterge sinyalleri
| Gösterge | Değer | Görünüm |
|---|---|---|
| RSI (14) | 53,2 | Nötr |
| Stochastic (14, 3) | 43,1 / 38,7%K / %D | Yükseliş |
| MACD (12, 26, 9) | 0,001611Histogram −0,000379 | Düşüş |
| CCI (20) | 11,7 | Nötr |
| ADX (14) | 41,5+DI 18,9 / −DI 9,1 | Yükseliş |
| Williams %R (14) | −56,9 | Düşüş |
| Bollinger (20, 2) | $0,1426Orta bant | Yükseliş |
| Supertrend (10, 3) | $0,1146 | Yükseliş |
| Ichimoku (9, 26, 52) | Bulutun içinde | Nötr |
| Hacim profili POC | $0,1264 | Yükseliş |
| SMA (20) | $0,1426 | Yükseliş |
| EMA (20) | $0,1407 | Yükseliş |
| SMA (50) | $0,1349 | Yükseliş |
| EMA (50) | $0,1361 | Yükseliş |
| SMA (100) | $0,1261 | Yükseliş |
| EMA (100) | $0,1281 | Yükseliş |
| SMA (200) | $0,1116 | Yükseliş |
| EMA (200) | $0,1119 | Yükseliş |
Görünüm, her göstergenin tek başına işaret ettiği yöndür; yatırım tavsiyesi değildir.
Teknik Göstergeler Ne İşe Yarar (RSI, MACD, MA, Bollinger)?
Teknik göstergeler, fiyat ve hacim verisini matematiksel formüllerden geçirerek momentum, trend ve volatilite hakkında objektif sinyaller üreten araçlardır. RSI (Relative Strength Index, 14 periyot) 0–100 aralığında ölçülür; 30 altı aşırı satım, 70 üstü aşırı alım bölgesini ifade eder ve fiyatla zıt yönde hareket eden divergence sinyalleri trend dönüşünün erken habercisidir. MACD (12-26-9 EMA), iki üstel ortalamanın farkını ve bu farkın kendi sinyal çizgisini gösterir; MACD’nin sinyal çizgisini yukarı kesmesi boğa, aşağı kesmesi ayı sinyalidir, histogram ise momentum gücünü görselleştirir. Hareketli ortalamalar (özellikle SMA 50 ve 200) trend filtresi olarak kullanılır; SMA 50’nin SMA 200’ü yukarı kestiği golden cross uzun vadeli yükseliş işareti sayılırken, aşağı kestiği death cross düşüş trendinin başladığını teyit eder. Bollinger Bands, 20 periyotluk SMA’nın iki standart sapma aralığında çizilen alt-üst zarftır; bantların daralması (squeeze) yaklaşan yüksek volatilite hareketinin habercisi, fiyatın bant dışına çıkması ise aşırı durumu işaret eder. Bu göstergelerin tek başına yorumlanması yanıltıcıdır; en sağlıklı sinyaller iki ya da daha fazla göstergenin uyuşmasıyla doğrulanır.
İleri seviye
UB Vadeli Ichimoku, Supertrend ve hacim profili
Ichimoku bulutu, Supertrend ve hacim profili trendin yönünü ve yoğun işlem gören fiyatları gösterir.
Ichimoku
- Tenkan-sen (9)
- $0,1389
- Kijun-sen (26)
- $0,1514
- Senkou Span A
- $0,1286
- Senkou Span B
- $0,1591
- Fiyatın bulut konumu
- Bulutun içinde
Supertrend
- Supertrend
- $0,1146
- Durum
- Yükseliş
Hacim profili
- Değer alanı üst
- $0,1360
- POC (en yoğun fiyat)
- $0,1264
- Değer alanı alt
- $0,0948
- HVN (yüksek hacim)
- $0,1509, $0,0533, $0,1112
- LVN (düşük hacim)
- $0,1452, $0,1439, $0,1429
Gelişmiş Teknik Analiz Nedir? (Multi-indikatör, Volatilite, Divergence)
Gelişmiş teknik analiz, tek bir göstergeye bağlı kalmak yerine birden fazla aracı ağırlıklı bir komposit puanlama sistemiyle birleştirip trend gücünü tek bir skorda özetler. Her gösterge (RSI, MACD, hareketli ortalamalar, hacim profili, Supertrend) kendi kuralına göre boğa, ayı veya nötr sinyali üretir; bu sinyaller önceden belirlenmiş ağırlıklarla toplandığında trendin sağlamlığı ve dönüş ihtimali nicel olarak ölçülebilir hâle gelir. Volatilite analizinde ATR (Average True Range) günlük dalgalanma miktarını dolar veya yüzde cinsinden gösterirken, Bollinger squeeze daralan bantlarla yaklaşan büyük hareketin habercisi olur. Momentum tarafında RSI, MACD ve Stochastic’in ortak yönü bir trade kararının güvenilirliğini artırır; üçü de aynı yönü gösterdiğinde trende katılım kararı çok daha sağlam zemine oturur. Divergence (uyumsuzluk), fiyat yeni bir tepe/dip yaparken göstergenin teyit etmemesi durumudur ve trendin zayıflamaya başladığını fiyattan önce sinyal veren en değerli erken uyarıdır. Hacim profili (Volume Profile) belirli bir periyotta en çok işlem gören seviyeyi (POC) ve değer alanı (VAH/VAL) sınırlarını işaretleyerek kurumsal pozisyonların yoğunlaştığı bölgeleri görselleştirir. Supertrend ise ATR tabanlı dinamik bir trend filtresi olarak çalışır; renk değişimi anında trend yönünün değiştiğini bildirir.
Türev verisi
UB vadeli türev görünümü
Funding, açık pozisyon, long/short ve tahmini kaldıraç kümeleri
Vadeli piyasa verisi
| Ortalama funding | +%0,0050 |
| Sonraki funding | 12 Eki 2026 07:00 TSİ |
Vadeli ve spot seviyeler
| Seviye | Vadeli | Spot |
|---|---|---|
| Fiyat | $0,1428 | — |
| İlk destek | $0,1403 | — |
| İlk direnç | $0,1465 | — |
UB vadeli yorumu
UB perpetual piyasasında ortalama funding +%0,0050; iki taraf dengede.
Vadeli grafikte fiyat ilk destek $0,1403 (−%2,0) ile ilk direnç $0,1465 (+%2,3) arasında.
Türev verisi ve seviyeler otomatik hesaplanır; yatırım tavsiyesi değildir.
Sık sorulanlar
UB Vadeli teknik analiz: sık sorulan sorular
UB vadeli teknik analizi spot analizden farklı mı?
Evet. Bu sayfadaki seviyeler sürekli vadeli (perpetual) sözleşmenin mumlarından hesaplanır; spot teknik analiz spot mumlarını kullanır. İki piyasanın fiyatı funding ödemeleri ve kaldıraçlı pozisyonlar yüzünden birbirinden ayrışabilir.
UB vadeli destek ve direnç seviyeleri nelerdir?
Günlük vadeli grafikte en yakın destek $0,1403, ardından $0,1332. En yakın direnç $0,1465, ardından $0,1514. Seviyeler 12 Eki 2026 04:10 TSİ verisine göre hesaplandı.
UB vadeli analizi ne sıklıkla güncellenir?
Günlük seviyeler her günlük mum kapanışında yeniden hesaplanır (son: 12 Eki 2026 04:10 TSİ); funding, açık pozisyon ve long/short oranı sayfa her yenilendiğinde güncel değerle gelir. Diğer zaman aralıkları sayfanın aralık seçicisinden açılır.
UB funding oranı şu an kaç, kim kime ödüyor?
Ortalama funding oranı +%0,0050. Funding sıfıra yakın: long ve short tarafı dengede. Bir sonraki funding ödemesi 12 Eki 2026 07:00 TSİ. Funding, perpetual fiyatını spot fiyata yakın tutan dönemsel ödemedir.
UB perpetual vadeli sözleşmenin vadesi var mı?
Hayır. Perpetual (sürekli) vadeli sözleşmenin bitiş tarihi yoktur; pozisyon kapatılana ya da likide olana kadar açık kalır. Fiyatı spot fiyata dönemsel funding ödemeleriyle bağlanır.

