arama

Grafik Okuma Rehberi: Mum Grafik

Grafik Okuma Rehberi

Birçok analistin kullandığı grafik şekillerinden biriside mum çubuğu grafik şeklidir. Bu grafik ilk defa Japonlar tarafından geliştirilmiş önemli bir teknik analiz yöntemidir. Mum Çubuğu belirli bir zaman aralığının açılış, en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatlarını gösterirler.

Grafik Okuma Rehberi
Grafik Okuma Rehberi – Mum Grafik

Mum Grafik Nedir? Nasıl Okunur? Grafik Okuma Rehberi!

Bir mum çubuğu, açılış ve kapanış fiyatları arasındaki farkı temsil eden ve gövde denen bir kutucuktan ve bu gövdenin üstünde ve altında yer alan gölge olarak isimlendirilen ince dikey çizgilerden oluşur.

Kapanış açılış fiyatının üstündeyse Beyaz bir gözde bazen renkli grafikte bu yeşil olur,kapanış açılışın altındaysa siyah bir gövde,renkli grafiklerde bu kırmızı olur.Burada gövdenin boyutuna göre çeşitli anlamlar yüklenir.

Piyasada kararsızlık hakimse yani kapanış fiyatı ile açılı fiyatı aynı ise buna doji denir.

Analistlerin çoğu 1 tek mum çubuğuna bakarak piyasa hakkında yorum yaparlar fakat bu mum grafiğin daha da başarılı ve güvenilir olması için birbiri ardına sıralanan mumlara bakma lazım.Orta vadeli ve özellikle de kısa vadeli grafiklerde diğer yöntemlerden daha başarılıdır.Özellikle günlük al-sat yapan kişiler için önemli bir yöntemdir.

Grafik Okuma Rehberi

Grafik Okuma Rehberi: Mum Grafik Analizi Nasıl Yapılır?

Mum çubukları tek tek incelendiğinde, özellikle de bir hisse senedi ile ilgili tüm olası bilgilerin ve temel analizin ışığında yorumlanıyor ise; piyasanın psikolojisi ve fiyat dinamiğinin altında yatan nedenler hakkında yararlı bilgiler sağlarlar. Bilhassa belirgin destek veya direnç seviyelerinde gözlemlenen mum çubukları tepeden veya dipten dönüş sinyalleri olarak ciddi bir ilgiyi hak ederler.

Ancak; mum çubuğunu önceleyen trendin yönünün ne olduğuna da her zaman dikkat edilmelidir.Özellikle mum çubukları tepe ve diplerde gayet güvenilir sinyaller üretir.Onun için teknik analizde mutlaka mum grafiği kullanılmalıdır.

Özellikle kısa vade al-sat yapanlar bu grafiği daha da fazla kullanmalıdır.Dip ve tepe noktalarının belirlenmesi bazen zordur.Fakat Mum grafiklerini iyi bilen birisi dip-tepe ’leri daha çabuk bulabilir.

Grafik Okuma Rehberi: Mum Grafik

Hisse senedi alım satımlarında başarılı olmak ayrıca alım veya satım eylemlerinden önce formasyonların teyidini beklemeyi de gerektirir. Bu teyit bekleme kuralı piyasadaki dönüşleri yüksek bir yüzde ile tahmin eden formasyonlar için bile geçerlidir.

Teyit gelinceye kadar sabretmek önemlidir çünkü bazen bir formasyon çok kısa bir trendin veya yatay bir hareketin sonucunda da oluşabilir ve formasyon hiç teyit edilmeyebilir.

Bir teyidin gerçekleşmediği böyle durumlarda, zarara yol açacak bir işlemden kaçınmak için, eğer bu süre içerisinde stoploss da tetiklenmemiş ise yeni bir formasyon gelinceye kadar beklemek en iyi hareket tarzıdır.

mum grafik

Mum Grafik Çeşitleri;

Oluşum şekillerine göre çeşitleri oluşmuştur.Her gün grafiğinin yorumlanması farklıdır. Mum grafik; gövdenin uzunluğuna, gölgelerin olup olmamasına ve gölgelerin boyuna göre sınıflandırılır ve farklı isimler alır. Günlük fiyat hareketinin gücünü gösteren gövde uzunluğu kısa, normal veya uzun olarak üç farklı şekilde tanımlanır.

Gövde uzunluğu küçük olan mum çubukları (topaç) veya gövdesi olmayan mum çubukları (Doji) piyasadaki kararsızlığı gösterir. Günün açılış, en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatlarının hepsi birbirine eşit olduğunda gövdesi ve gölgeleri olmayan bir Düz Doji oluşur. Düz Doji’ye genellikle veri hataları veya işlem görmeyen günler neden olur. Yukarı gölgesi, aşağı gölgesi veya her iki gölgesi olmayan uzun beyaz (boş) veya uzun siyah gövdelere Marubozu denir.

Gövde renginin ne olduğu o gün piyasayı alıcıların mı (gövde beyazsa) yoksa satıcıların mı (gövde siyahsa) kontrol ettiğini gösterir.

Grafik Okuma Rehberi: Mum Grafik

Beraberce ele alınan ve yorumlanan birkaç mum çubuğu demek olan formasyonlar; birbirini izleyen iki, üç, dört veya beş mum çubuğundan oluşur. Bunların içinde en yaygın olanı iki mum çubuklu formasyonlardır. Dört veya beş mumlu formasyonlara çok nadir olarak rastlanır. Formasyonların büyük bölümü simetrik niteliktedir. Boğa formasyonlarının şekil olarak aynı ancak gövde rengi ve göreli konum olarak farklı ayı formasyonu eşleri vardır. Ancak bu simetri kuralına uymayan birkaç formasyon da söz konusudur.

AYRICA BKNZ:

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Avatar for Görkem I.
Görkem I. Düzenleyici
Yazarımız CoinOtag ekibinin müdavimlerinden, emektarlarından birisidir. Kendisiyle iletişime geçmek için [email protected] kanalını kullanabilir ya da yorum atabilirsiniz.
follow me
etiketlerETİKETLER
Share via
Copy link
Powered by Social Snap