Ana SayfaRehberÇekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?

Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?

-

Trendin değişme ihtimalinin olduğunu işaret eden çekiç ve asılı adam mum formasyonunun ne olduğunu inceleyelim.

Çekiç Mum Formasyonu Nedir?

Cekic Mum 13.08-1

Çekiç mum formasyonu düşen trendlerde görülür ve trendin yukarıya dönebileceğini işaret eder (bknz: Market Yapısı Nedir?). Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, bu mumun alt fitili uzun ve gövdesi ise kısmen normal boyuttadır. Üst fitil genellikle olmaz, eğer varsa bile çok kısadır. Ayrıca mumun rengi önemli değildir. Yani bir çekiç mumu, kırmızı renkli bir satış mumundan veya yeşil renkli bir alış mumundan meydana gelmiş olabilir. Fakat yine de bir yükseliş trendini işaret ettiği için, mumun yeşil renkli olması sinyali daha kuvvetli kılar. Önemli olan bu formasyonun düşen trenlerde aranması gerektiğidir. Alt fitilin uzun olmasının nedeni ise boğaların yani alıcıların fiyatın ucuz olduğunu düşünerek sert alımlar yapmasıdır. Böylece sat emirleri karşılık bulur ve fiyatı daha fazla düşmesi engellenir. Piyasa diplerinde fiyatın yükselişe geçmesi için alıcıların bir temel inşası yapar gibi çekiç vurmalarına benzetildiği için bu ismi almıştır.

Cekic-Mumu-13.08-2

Yukarıdaki görselde, verdiğimiz tanıma uyan bir çekiç mum formasyonu görmektesiniz. Bu mum formasyonu oluştuktan sonra düşen trend sonlanmış ve yükseliş trendi başlamış.

Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?

Asili Adam Mumu 13.08-1

Çekiç mum formasyonunun tersine, yükselen trendlerde görülür ve trendin aşağıya dönebileceğini işaret eder. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, bu mumun üst fitili uzun ve gövdesi ise kısmen normal boyuttadır. Alt fitil genellikle olmaz, eğer varsa bile çok kısadır. Ayrıca mumun rengi önemli değildir. Yani bir asılı adam mumu, yeşil renkli bir alış mumundan veya kırmızı renkli bir satış mumundan meydana gelmiş olabilir. Fakat yine de bir düşüş trendini işaret ettiği için, mumun kırmızı renkli olması sinyali daha kuvvetli kılar. Önemli olan bu formasyonun yükselen trenlerde aranması gerektiğidir. Üst fitilin uzun olmasının nedeni ise ayıların yani satıcıların fiyatın çok yükseldiğini düşünerek sert satışlar yapmasıdır (bknz: Emir Türleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?). Böylece fiyatın daha fazla yükselmesi engellenir ve fitil uzun kalır. Piyasa tepelerinde uzun alt fitilleriyle bacakları aşağı doğru sallanan asılı bir adama benzediği için bu ismi almıştır.

Asili Adam Mumu 13.08-2

Yukarıdaki görselde, verdiğimiz tanıma uyan bir asılı adam mum formasyonu görmektesiniz. Bu mum formasyonu oluştuktan sonra yükselen trend sonlanmış ve düşüş trendi başlamış (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler