Diğer

  Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?

  Trendin değişme ihtimalinin olduğunu işaret eden çekiç ve asılı adam mum formasyonunun ne olduğunu inceleyelim.

  Çekiç Mum Formasyonu Nedir?

  Cekic Mum 13.08-1

  Çekiç mum formasyonu düşen trendlerde görülür ve trendin yukarıya dönebileceğini işaret eder (bknz: Market Yapısı Nedir?). Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, bu mumun alt fitili uzun ve gövdesi ise kısmen normal boyuttadır. Üst fitil genellikle olmaz, eğer varsa bile çok kısadır. Ayrıca mumun rengi önemli değildir. Yani bir çekiç mumu, kırmızı renkli bir satış mumundan veya yeşil renkli bir alış mumundan meydana gelmiş olabilir. Fakat yine de bir yükseliş trendini işaret ettiği için, mumun yeşil renkli olması sinyali daha kuvvetli kılar. Önemli olan bu formasyonun düşen trenlerde aranması gerektiğidir. Alt fitilin uzun olmasının nedeni ise boğaların yani alıcıların fiyatın ucuz olduğunu düşünerek sert alımlar yapmasıdır. Böylece sat emirleri karşılık bulur ve fiyatı daha fazla düşmesi engellenir. Piyasa diplerinde fiyatın yükselişe geçmesi için alıcıların bir temel inşası yapar gibi çekiç vurmalarına benzetildiği için bu ismi almıştır.

  Cekic-Mumu-13.08-2

  Yukarıdaki görselde, verdiğimiz tanıma uyan bir çekiç mum formasyonu görmektesiniz. Bu mum formasyonu oluştuktan sonra düşen trend sonlanmış ve yükseliş trendi başlamış.

  Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?

  Asili Adam Mumu 13.08-1

  Çekiç mum formasyonunun tersine, yükselen trendlerde görülür ve trendin aşağıya dönebileceğini işaret eder. Yukarıdaki görselde de görüleceği üzere, bu mumun üst fitili uzun ve gövdesi ise kısmen normal boyuttadır. Alt fitil genellikle olmaz, eğer varsa bile çok kısadır. Ayrıca mumun rengi önemli değildir. Yani bir asılı adam mumu, yeşil renkli bir alış mumundan veya kırmızı renkli bir satış mumundan meydana gelmiş olabilir. Fakat yine de bir düşüş trendini işaret ettiği için, mumun kırmızı renkli olması sinyali daha kuvvetli kılar. Önemli olan bu formasyonun yükselen trenlerde aranması gerektiğidir. Üst fitilin uzun olmasının nedeni ise ayıların yani satıcıların fiyatın çok yükseldiğini düşünerek sert satışlar yapmasıdır (bknz: Emir Türleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?). Böylece fiyatın daha fazla yükselmesi engellenir ve fitil uzun kalır. Piyasa tepelerinde uzun alt fitilleriyle bacakları aşağı doğru sallanan asılı bir adama benzediği için bu ismi almıştır.

  Asili Adam Mumu 13.08-2

  Yukarıdaki görselde, verdiğimiz tanıma uyan bir asılı adam mum formasyonu görmektesiniz. Bu mum formasyonu oluştuktan sonra yükselen trend sonlanmış ve düşüş trendi başlamış (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Bitcoin Fiyatı 51 Bin Dolar Civarında Dalgalanıyor: Spot Bitcoin ETF Piyasasındaki Son Veriler!

  Bitcoin fiyatındaki durgunluk devam ederken, spot Bitcoin ETF piyasasındaki para girişleri devam ediyor; Son veriler!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!