Ana SayfaRehberMarket Yapısı Nedir?

Market Yapısı Nedir?

-

Piyasanın yönü hakkında önemli bilgiler sunan market yapısının ne olduğunu ve market yapısının nasıl değişebileceğini inceleyelim.

Market Yapısı Nedir?

Market yapısı, yatırımcıya analiz etmiş olduğu yatırım ürününün yönü hakkında net bilgiler veren bir analiz yöntemidir. Market yapısının değişim gösterdiği yöne doğru açılan pozisyonların zararla sonuçlanma oranı düşüktür. Çünkü market yönünün hangi tarafta olduğunun bilinmesi ile piyasanın tersi yönünde işlem açılmaz. Örneğin, market yapısı yukarı yönlü değişmiş ise bu noktada açılacak short işlemlerin kârla kapanma olasılığı oldukça düşüktür (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Çünkü market yapısının yukarı yönlü değişmesi piyasanın yükseleceğinin işaretidir. Bu nedenle böyle bir durumda long işlem açmak daha mantıklı olacaktır (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).

Market Yapısı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Değişir?

  • Düşüş Trendi:

Market Yapisi 29.07-1

Yukarıdaki görselde görüleceği üzere; düşüş trendinde olan bir market yapısı, düşük tepeler ve düşük diplerden oluşmaktadır. Yani; her yeni oluşan tepe noktası bir önceki tepe noktasından düşük seviyededir, her yeni oluşan dip noktası da bir önceki dip noktasından düşük seviyededir. Bu durum düşüş trendinde olan bir market yapısını işaret etmektedir.

Market Yapisi 29.07-2

Düşüş trendinde olan bir market yapısının yükseliş yönlü değişebilmesi için, fiyat son yapılan düşük tepenin üzerine çıkmalıdır. Buna ek olarak fiyatın yapmış olduğu dip seviyeler de yükseliş göstermelidir. Bu durumda düşüş trendinde bulunan market yapısı için, “Düşüş trendi sonlandı ve yükseliş trendi başladı.” yorumunun yapılması mümkündür. Bunun bir örneğini yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

  • Yükseliş Trendi:

Market Yapisi 29.07-3

Yükseliş trendinde olan bir market yapısı ise yüksek tepeler ve yüksek diplerden oluşmaktadır. Yani; her yeni oluşan tepe noktası bir önceki tepe noktasından yüksek seviyededir, her yeni oluşan dip noktası da bir önceki dip noktasından yüksek seviyededir. Bu durum yükseliş trendinde olan bir market yapısını işaret etmektedir.

Market Yapisi 29.07-4

Yükseliş trendinde olan bir market yapısının düşüş yönlü değişebilmesi için, fiyat son yapılan yüksek dip seviyesinin altına düşmelidir. Buna ek olarak fiyatın yapmış olduğu tepe seviyeler de düşüş göstermelidir. Bu durumda yükseliş trendinde bulunan market yapısı için, “Yükseliş trendi sonlandı ve düşüş trendi başladı.” yorumunun yapılması mümkündür. Bunun bir örneğini yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

Sonuç olarak; market yapısının analiz edilmesi ile incelenen ürünün yükseliş trendinde mi yoksa düşüş trendinde mi olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Böylece, trend yönünde alınan işlemler ile başarıyla sonuçlanan işlem sayıları yükselir ve bu da yatırımcının bakiyesine ve psikolojisine olumlu yansır. Bu nedenle bir işleme girilmeden önce market yapısı analizi mutlaka yapılmalıdır ve her ihtimale karşı stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmelidir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler