Diğer

  Market Yapısı Nedir?

  Piyasanın yönü hakkında önemli bilgiler sunan market yapısının ne olduğunu ve market yapısının nasıl değişebileceğini inceleyelim.

  Market Yapısı Nedir?

  Market yapısı, yatırımcıya analiz etmiş olduğu yatırım ürününün yönü hakkında net bilgiler veren bir analiz yöntemidir. Market yapısının değişim gösterdiği yöne doğru açılan pozisyonların zararla sonuçlanma oranı düşüktür. Çünkü market yönünün hangi tarafta olduğunun bilinmesi ile piyasanın tersi yönünde işlem açılmaz. Örneğin, market yapısı yukarı yönlü değişmiş ise bu noktada açılacak short işlemlerin kârla kapanma olasılığı oldukça düşüktür (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Çünkü market yapısının yukarı yönlü değişmesi piyasanın yükseleceğinin işaretidir. Bu nedenle böyle bir durumda long işlem açmak daha mantıklı olacaktır (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).

  Market Yapısı Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Değişir?

  • Düşüş Trendi:

  Market Yapisi 29.07-1

  Yukarıdaki görselde görüleceği üzere; düşüş trendinde olan bir market yapısı, düşük tepeler ve düşük diplerden oluşmaktadır. Yani; her yeni oluşan tepe noktası bir önceki tepe noktasından düşük seviyededir, her yeni oluşan dip noktası da bir önceki dip noktasından düşük seviyededir. Bu durum düşüş trendinde olan bir market yapısını işaret etmektedir.

  Market Yapisi 29.07-2

  Düşüş trendinde olan bir market yapısının yükseliş yönlü değişebilmesi için, fiyat son yapılan düşük tepenin üzerine çıkmalıdır. Buna ek olarak fiyatın yapmış olduğu dip seviyeler de yükseliş göstermelidir. Bu durumda düşüş trendinde bulunan market yapısı için, “Düşüş trendi sonlandı ve yükseliş trendi başladı.” yorumunun yapılması mümkündür. Bunun bir örneğini yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

  • Yükseliş Trendi:

  Market Yapisi 29.07-3

  Yükseliş trendinde olan bir market yapısı ise yüksek tepeler ve yüksek diplerden oluşmaktadır. Yani; her yeni oluşan tepe noktası bir önceki tepe noktasından yüksek seviyededir, her yeni oluşan dip noktası da bir önceki dip noktasından yüksek seviyededir. Bu durum yükseliş trendinde olan bir market yapısını işaret etmektedir.

  Market Yapisi 29.07-4

  Yükseliş trendinde olan bir market yapısının düşüş yönlü değişebilmesi için, fiyat son yapılan yüksek dip seviyesinin altına düşmelidir. Buna ek olarak fiyatın yapmış olduğu tepe seviyeler de düşüş göstermelidir. Bu durumda yükseliş trendinde bulunan market yapısı için, “Yükseliş trendi sonlandı ve düşüş trendi başladı.” yorumunun yapılması mümkündür. Bunun bir örneğini yukarıdaki görselde görebilirsiniz.

  Sonuç olarak; market yapısının analiz edilmesi ile incelenen ürünün yükseliş trendinde mi yoksa düşüş trendinde mi olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Böylece, trend yönünde alınan işlemler ile başarıyla sonuçlanan işlem sayıları yükselir ve bu da yatırımcının bakiyesine ve psikolojisine olumlu yansır. Bu nedenle bir işleme girilmeden önce market yapısı analizi mutlaka yapılmalıdır ve her ihtimale karşı stop loss (zarar kes) emirleri aktif edilmelidir (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bank of America ve Wells Fargo, Spot Bitcoin ETF’lerine Erişim İmkanı Sunacak!

  Son gelen raporlara göre, bankacılık devleri Bank of America ve Wells Fargo, ABD'deki spot Bitcoin ETF'lerine kapılarını açabilir!

  Mike Novogratz ve Cathie Wood, Bitcoin için Görüşlerini Açıkladı

  Galaxy Digital'in kurucusu Mike Novogratz ve ARK Invest'in kurucusu Cathie Wood, Bitcoin piyasası için beklentilerini ve görüşlerini açıkladı.

  Bitcoin Fiyatındaki Güçlü Artışa Rağmen, Analistler Önemli Bir Uyarıda Bulunuyor

  The Market Ear analistlerine göre, Bitcoin'de bu seviyelerde işlem almak risk içerebilir; Analistlerin yorumları ve RSI verileri!

  Hong Kong’da 20’den Fazla Şirket Kripto Ekosistemini Güçlendirmek için Harekete Geçti!

  Asya'da kripto ekosisteminde önemli adımlar atan Hong Kong'da daha fazla kripto şirketi lisans almak için başvurularını sunuyor.

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!