Ana SayfaRehberYutan Ayı Mum Formasyonu Nedir?

Yutan Ayı Mum Formasyonu Nedir?

-

Yükseliş trendinin sonlanabileceğini işaret eden yutan ayı mum formasyonunun ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

Yutan Ayı Mum Formasyonu Nedir?

Yutan Ayi 15.08-1

Yutan ayı formasyonu, zıt renkli iki mumdan oluşmaktadır ve yükselen trendin sonlanabileceğini işaret eder. Bu formasyon oluşmadan önce piyasa bir yükseliş trendindedir ve son mumun gövdesi yeşil renklidir. Bu mumdan sonra oluşan mumun gövdesi ise kırmızı renklidir. Ayrıca bu kırmızı mumun gövdesi, yeşil mumun en yükseğinden daha yüksek ve en düşüğünden daha düşüktür (bknz: Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?).

Yutan Ayı Mum Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Bu formasyon, yükselen trendde bir zayıflama olacağının veya trendin sonlanacağının habercisidir. Bu nedenle genellikle yükselen trendlerin sonunda gözlemlenir. Kırmızı mumun yeşil mumu yutması, ayıların boğalardan baskın olduğunun göstergesidir. Bu da satış baskısının alım baskından kuvvetli olduğunu ve fiyatın pahalılaştığını gösterir.

Nadiren de olsa bir yukarı trendde değil bir düşüş trendinde ortaya çıkabilir. Bu durumda ise “Aşağı trendin devam etme olasılığı yüksek.” şeklinde yorumlanmalıdır. Çünkü az önce bahsettiğimiz gibi, yutan ayı formasyonu satış baskısının yüksek olduğunu gösteren bir formasyondur. Fakat aşağı trendde oluşan yutan ayı mumundan sonra gelen mumun açılışı veya kapanışı, yutan mumun gövdesinin üzerinde gerçekleşir ise bu bir “al” sinyali olarak yorumlanmalıdır.

Yutan Ayı Mum Formasyonu Örneği

Yutan Ayi 15.08-2

Yukarıdaki görselde açıklamalı olarak verilmiş bir yutan ayı mum formasyonu örneğini görmektesiniz. Yükselen trendin tepesinde oluşan bu formasyon trendin zayıfladığının habercisi olmuş ve sonrasında fiyat düşüş trendine geçiş yapmış. Fakat trendin zayıfladığını gösteren önemli bir formasyon olsa da tek başına kullanılmamalı, mutlaka başka onaylayıcılar aranmalıdır (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler