Ana SayfaRehberYutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?

Yutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?

-

Düşüş trendinin sonlanabileceğini işaret eden yutan boğa mum formasyonunun ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

Yutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?

Yutan Boga 15.08-1

Yutan boğa formasyonu, zıt renkli iki mumdan oluşmaktadır ve düşüş trendinin sonlanabileceğini işaret eder. Bu formasyon oluşmadan önce piyasa bir düşüş trendindedir ve son mumun gövdesi kırmızı renklidir. Bu mumdan sonra oluşan mumun gövdesi ise yeşil renklidir. Ayrıca bu yeşil mumun gövdesi, kırmızı mumun en yükseğinden daha yüksek ve en düşüğünden daha düşüktür (bknz: Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?).

Yutan Boğa Mum Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

Bu formasyon, düşüş trendinde bir zayıflama olacağının veya trendin sonlanacağının habercisidir. Bu nedenle genellikle düşüş trendlerinin sonunda gözlemlenir. Yeşil mumun kırmızı mumu yutması, boğaların ayılardan baskın olduğunun göstergesidir. Bu da alım baskısının satış baskından kuvvetli olduğunu ve fiyatın ucuzladığını gösterir.

Nadiren de olsa bir düşüş trendinde değil bir yükseliş trendinde ortaya çıkabilir. Bu durumda ise “Yükseliş trendinin devam etme olasılığı yüksek.” şeklinde yorumlanmalıdır. Çünkü az önce bahsettiğimiz gibi, yutan boğa formasyonu alım baskısının yüksek olduğunu gösteren bir formasyondur. Fakat yükselen trendde oluşan yutan boğa mumundan sonra gelen mumun açılışı veya kapanışı, yutan mumun gövdesinin altında gerçekleşir ise bu bir “sat” sinyali olarak yorumlanmalıdır.

Yutan Boğa Mum Formasyonu Örneği

Yutan Boga 15.08-2

Yukarıdaki görselde açıklamalı olarak verilmiş bir yutan boğa mum formasyonu örneğini görmektesiniz. Düşüş trendinin dibinde oluşan bu formasyon trendin zayıfladığının habercisi olmuş ve sonrasında fiyat yükseliş trendine geçiş yapmış. Fakat trendin zayıfladığını gösteren önemli bir formasyon olsa da tek başına kullanılmamalı, mutlaka başka onaylayıcılar aranmalıdır (bknz: RSI (Göreceli Güç Endeksi) Nedir?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Millet İttifakı’nın Kripto Para ile İlgili Tüm Vaatleri!

Millet İttifak’ının kripto para vaatlerini neler??Bu yazımızda Millet İttifakı'nın kripto ve blok zincir vaatlerini derledik.

Bitcoin 23.960 Dolara Yükseldi Fakat Yatırımcılar Açgözlü Değil!

Bitcoin fiyatının 29 Ocak'ta 23.960 $'a kadar yükselmesi, Korku ve Aç Gözlülük Endeksi'ne göre söylemeye çalışıyor? İşte detaylar!

Kripto Paralara Devlet Destekleri Gelmeye Devam Ediyor!

Kripto para birimlerini çevreleyen endüstri kargaşasına rağmen, ileri görüşlü birçok ülke dijital varlıkları benimsemek için adımlar attı.

AAVE Borçlarından Kurtulabilecek mi? İşte Önemli Detaylar!

Borç verme platformu AAVE son zamanlarda olumlu haberler alıyor. AAVE yatırımcılarının kafasına takılan CRV borçlanma durumu çözülüyor mu?

Güncel Analizler