Diğer

  Yutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?

  Düşüş trendinin sonlanabileceğini işaret eden yutan boğa mum formasyonunun ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

  Yutan Boğa Mum Formasyonu Nedir?

  Yutan Boga 15.08-1

  Yutan boğa formasyonu, zıt renkli iki mumdan oluşmaktadır ve düşüş trendinin sonlanabileceğini işaret eder. Bu formasyon oluşmadan önce piyasa bir düşüş trendindedir ve son mumun gövdesi kırmızı renklidir. Bu mumdan sonra oluşan mumun gövdesi ise yeşil renklidir. Ayrıca bu yeşil mumun gövdesi, kırmızı mumun en yükseğinden daha yüksek ve en düşüğünden daha düşüktür (bknz: Çekiç ve Asılı Adam Mum Formasyonu Nedir?).

  Yutan Boğa Mum Formasyonu Nasıl Yorumlanır?

  Bu formasyon, düşüş trendinde bir zayıflama olacağının veya trendin sonlanacağının habercisidir. Bu nedenle genellikle düşüş trendlerinin sonunda gözlemlenir. Yeşil mumun kırmızı mumu yutması, boğaların ayılardan baskın olduğunun göstergesidir. Bu da alım baskısının satış baskından kuvvetli olduğunu ve fiyatın ucuzladığını gösterir.

  Nadiren de olsa bir düşüş trendinde değil bir yükseliş trendinde ortaya çıkabilir. Bu durumda ise “Yükseliş trendinin devam etme olasılığı yüksek.” şeklinde yorumlanmalıdır. Çünkü az önce bahsettiğimiz gibi, yutan boğa formasyonu alım baskısının yüksek olduğunu gösteren bir formasyondur. Fakat yükselen trendde oluşan yutan boğa mumundan sonra gelen mumun açılışı veya kapanışı, yutan mumun gövdesinin altında gerçekleşir ise bu bir “sat” sinyali olarak yorumlanmalıdır.

  Yutan Boğa Mum Formasyonu Örneği

  Yutan Boga 15.08-2

  Yukarıdaki görselde açıklamalı olarak verilmiş bir yutan boğa mum formasyonu örneğini görmektesiniz. Düşüş trendinin dibinde oluşan bu formasyon trendin zayıfladığının habercisi olmuş ve sonrasında fiyat yükseliş trendine geçiş yapmış. Fakat trendin zayıfladığını gösteren önemli bir formasyon olsa da tek başına kullanılmamalı, mutlaka başka onaylayıcılar aranmalıdır (bknz: RSI (Göreceli Güç Endeksi) Nedir?).

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Bitcoin Fiyatı 51 Bin Dolar Civarında Dalgalanıyor: Spot Bitcoin ETF Piyasasındaki Son Veriler!

  Bitcoin fiyatındaki durgunluk devam ederken, spot Bitcoin ETF piyasasındaki para girişleri devam ediyor; Son veriler!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!