Ana SayfaRehberRSI (Göreceli Güç Endeksi) Nedir?

RSI (Göreceli Güç Endeksi) Nedir?

-

Teknik analizde sıklıkla kullanılan RSI indikatörünün ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

RSI Nedir?

Kısaca RSI, fiyat ile birlikte hareket eden ve fiyatın gücünü gösteren bir indikatördür. Bir benzetme yaparak açıklayacak olursak, fiyatı araba ve RSI da arabanın ivmesi olarak düşünebiliriz. (ayrıca bakınız: MACD Nedir?)

RSI Nasıl Hesaplanır?

En iyi sonucu 14 birimlik ayarda vermektedir. Bu göstergenin hesaplaması yapılırken grafiğin analiz edildiği zaman diliminde oluşan son 14 mumun en yüksek seviyesi ve en düşük seviyesinin ortalaması kullanılır.

RSI Nasıl Yorumlanır ve Ne Katkı Sağlar?

RSI 19.07-1

RSI seviyeleri 0’dan başlar ve 100’e kadar çıkar. Burada 30 ve 70 seviyeleri oldukça önemlidir çünkü bu seviyeler üzerinden yorumlama yapılmaktadır. RSI indikatörünün 30 seviyesinin altında olduğu bölgeler aşırı satış bölgesi, 70 seviyesinin üzerinde olduğu bölgeler ise aşırı alım bölgesi olarak değerlendirilir. 30 ve 70 seviyelerine ek olarak 50 seviyesi de önemli bir seviyedir. Bu seviye RSI indikatörünün tam orta noktasıdır. Bu nedenle RSI indikatörü 50’nin üzerindeyse yukarı yönlü trend var, 50’nin altındaysa aşağı yönlü trend var diye yorumlanır.

RSI İndikatörü Nasıl Kullanılır?

RSI-03.05-1

Göreceli Güç Endeksi’nin kısaltması olarak RSI kullanılmaktadır. En popüler indikatörler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

RSI, varlığın aşırı alım veya aşırı satım bölgelerine girip girmediğini gösterir. Aşırı satım, satışların çok olduğu anlamına gelir. Aşırı alım ise alım baskısının arttığı anlamına gelir.

Bu indikatör 0 ile 100 arasında değer göstermektedir. Genellikle 30’un altına düştüğünde aşırı satım, 70’in üzerine çıktığında aşırı alım gerçekleştiğini gösterir. Ayrıca RSI, 50 değerinin üzerinde olduğunda yükseliş trendinin oluşumu beklenmektedir. Bu değerin altında olduğunda ise düşüş trendi oluşumu gözlemlenebilir.

RSI-03.05-2

Yukarıdaki grafikte aşırı alım ve aşırı satım değerleri gösterilmiştir.

RSI Uyumsuzlukları Nelerdir?

RSI-03.05-4

Yukarıdaki grafikte negatif uyumsuzluk gösterilmiştir. Her ne kadar RSI’ın düşmesi ile birlikte fiyatın yükselmesi iyi bir anlam gibi görünse de aslında olumsuz bir durumdur.

Kripto varlığın fiyatı yükselmeye devam etmesi ve RSI’ın düşmesi, yükselişin indikatörler için bir anlamı olmadığı ve spekülasyonların var olduğu anlamına gelmektedir. Bu negatif uyumsuzluk, sat sinyali görevi de görmektedir.

RSI-03.05-5

Bu grafikte ise pozitif uyumsuzluk gösterilmiştir. Pozitif uyumsuzluk genelde olumlu anlamdadır. Göstergeler yükselirken fiyatın düşmesi ile oluşur. Genellikle manipülasyonun söz konusu olduğu zaman gerçekleştiği için elindeki varlıkları satma anlamına gelmektedir.

RSI-03.05-6

RSI uyumsuzlukları arasında gizli uyumsuzluklar da vardır. Yukarıdaki grafikte ise gizli pozitif uyumsuzluk gösterilmiştir. Gizli boğa uyumsuzluğu adı da verilmektedir.

Fiyat yüksek dipler oluşturduğunda ve RSI daha düşük dipler oluşturduğunda ortaya çıkar. Bu uyumsuzlukta fiyatın biraz daha yükselmesi beklenir.

RSI-03.05-7

Gizli uyumsuzluklardan bir diğeri ise gizli negatif uyumsuzluktur. Ayrıca gizli ayı uyumsuzluğu adı da verilmektedir.

Fiyat daha düşük tepeler oluşturduğunda, RSI’ın daha yüksek tepeler oluşturması ile ortaya çıkar. Varlığın fiyatının daha da düşeceği ve düşüş trendinde işlem görmeye devam edeceği anlamına gelmektedir.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler