Ana SayfaRehberDestek ve Direnç Nedir? Nasıl Çizilir?

Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Çizilir?

-

Fiyatın önemli seviyelerde hareketini sınırlandığı yerlere, destek ve direnç kavramlarının adı verilir. Bu kavramlar teknik analizin en önemli unsurlarıdır. Öyle ki destek ve ya direnç kavramlarından bağımsız olarak finansal piyasalarda işlem almak oldukça risklidir.

Bütün teknik analiz yöntemlerinde destek ve direnç seviyelerine ya da bölgelerine göre işlem alınır. Ancak farklı teknik analiz yöntemlerinde bu kavramlara farklı isimler verilir.

Destek (Talep) Nedir?

Fiyatın önemli bir seviyede düşüşünü sınırlandırdığı seviyelere destek seviyesi denir. Destek seviyeleri çizilirken fiyatın o destekten en az iki kez düşüşünü sınırlandırması baz alınır.

Direnç (Arz) Nedir?

Fiyatın önemli bir seviyede yükselişini sınırlandırdığı seviyelere direnç seviyesi denir. Direnç seviyeleri çizilirken fiyatın o dirençten en az iki kez yükselişini sınırlandırması baz alınır.

Destek Nasıl Çizilir?

destek

Destek seviyelerine göre işlem alırken o destek seviyesinin güçlü olup olmadığı önemlidir. Öyle ki pek güçlü olmayan destek seviyeleri yanlış işlem almamıza sebep olabilir.

Bir destek seviyesine göre pozisyon alırken o destek seviyesinin yüksek zaman dilimindeki bir destek seviyesi olması ve en az iki kez başarılı şekilde çalışması gerekir.

Destek seviyesinden alınabilecek yukarı yönlü tepkiler her zaman gelen trendin değişmesine neden olmaz. Çünkü market genel trend yönünde hareket etmeye meyillidir. (Bknz: Trend Nedir?)

Geleneksel teknik analiz yöntemlerinden farklı olarak Price Action teknik analiz yönteminde ise destek seviyeleri yerinde talep (demand) bölgeleri baz alınır. Bu bölgelerin seçiminde bullish engulfing mum yapısı baz alınır.

Direnç Nasıl Çizilir?

direnc

Direnç seviyelerine göre işlem alırken o direnç seviyesinin güçlü olup olmadığı önemlidir. Öyle ki pek güçlü olmayan direnç seviyeleri yanlış işlem almamıza sebep olabilir. Bir direnç seviyesine göre pozisyon alırken o direnç seviyesinin yüksek zaman dilimindeki bir direnç seviyesi olması ve en az iki kez başarılı şekilde çalışması gerekir.

Direnç seviyesinden alınabilecek aşağı yönlü tepkiler her zaman gelen trendin değişmesine neden olmaz. Çünkü market genel trend yönünde hareket etmeye meyillidir.

Geleneksel teknik analiz yöntemlerinden farklı olarak Price Action teknik analiz yönteminde ise direnç seviyeleri yerinde arz (supply) bölgeleri baz alınır. Bu bölgelerin seçiminde bearish engulfing mum yapısı baz alınır.

Destek ve Direnç Seviyeleri Nasıl Belirlenir?

Destek ve direnç noktalarının belirlenebilmesi için geçmiş fiyat hareketleri incelenmelidir. Daha büyük zaman dilimlerinde belirlenen destek ve direnç seviyelerinin kırılmları daha zor gerçekleşir.

Destek bulunmak istenirse fiyatın altına düşemediği bölgelere bakılmalıdır. Direnç bulunmak istenir ise fiyatın üzerine çıkamadığı bölgelere bakılmalıdır.

Destek ve Direnç

Destek ve dirençlerin güçleri yani kırılabilme ihtimalleri hakkında dikkat edilmesi gerekilen ilk nokta kaç kere test edildiğidir. Güçlü olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise destek veya direnç noktasını oluşturan işlem hacmi ne kadar fazla ise o kadar güçlü olur.

Destek-direnc-guc

Güçlü bir destek veya direncin kırılması durumunda fiyat daha şiddetli bir biçimde kırılım yönüne hareket eder. Eğer zayıf ise kırılım sonrasında gerçekleşecek hareket güçlü olmayacaktır.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler