Diğer

  Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Çizilir?

  Fiyatın önemli seviyelerde hareketini sınırlandığı yerlere, destek ve direnç kavramlarının adı verilir. Bu kavramlar teknik analizin en önemli unsurlarıdır. Öyle ki destek ve ya direnç kavramlarından bağımsız olarak finansal piyasalarda işlem almak oldukça risklidir.

  Bütün teknik analiz yöntemlerinde destek ve direnç seviyelerine ya da bölgelerine göre işlem alınır. Ancak farklı teknik analiz yöntemlerinde bu kavramlara farklı isimler verilir.

  Destek (Talep) Nedir?

  Fiyatın önemli bir seviyede düşüşünü sınırlandırdığı seviyelere destek seviyesi denir. Destek seviyeleri çizilirken fiyatın o destekten en az iki kez düşüşünü sınırlandırması baz alınır.

  Direnç (Arz) Nedir?

  Fiyatın önemli bir seviyede yükselişini sınırlandırdığı seviyelere direnç seviyesi denir. Direnç seviyeleri çizilirken fiyatın o dirençten en az iki kez yükselişini sınırlandırması baz alınır.

  Destek Nasıl Çizilir?

  destek

  Destek seviyelerine göre işlem alırken o destek seviyesinin güçlü olup olmadığı önemlidir. Öyle ki pek güçlü olmayan destek seviyeleri yanlış işlem almamıza sebep olabilir.

  Bir destek seviyesine göre pozisyon alırken o destek seviyesinin yüksek zaman dilimindeki bir destek seviyesi olması ve en az iki kez başarılı şekilde çalışması gerekir.

  Destek seviyesinden alınabilecek yukarı yönlü tepkiler her zaman gelen trendin değişmesine neden olmaz. Çünkü market genel trend yönünde hareket etmeye meyillidir. (Bknz: Trend Nedir?)

  Geleneksel teknik analiz yöntemlerinden farklı olarak Price Action teknik analiz yönteminde ise destek seviyeleri yerinde talep (demand) bölgeleri baz alınır. Bu bölgelerin seçiminde bullish engulfing mum yapısı baz alınır.

  Direnç Nasıl Çizilir?

  direnc

  Direnç seviyelerine göre işlem alırken o direnç seviyesinin güçlü olup olmadığı önemlidir. Öyle ki pek güçlü olmayan direnç seviyeleri yanlış işlem almamıza sebep olabilir. Bir direnç seviyesine göre pozisyon alırken o direnç seviyesinin yüksek zaman dilimindeki bir direnç seviyesi olması ve en az iki kez başarılı şekilde çalışması gerekir.

  Direnç seviyesinden alınabilecek aşağı yönlü tepkiler her zaman gelen trendin değişmesine neden olmaz. Çünkü market genel trend yönünde hareket etmeye meyillidir.

  Geleneksel teknik analiz yöntemlerinden farklı olarak Price Action teknik analiz yönteminde ise direnç seviyeleri yerinde arz (supply) bölgeleri baz alınır. Bu bölgelerin seçiminde bearish engulfing mum yapısı baz alınır.

  Destek ve Direnç Seviyeleri Nasıl Belirlenir?

  Destek ve direnç noktalarının belirlenebilmesi için geçmiş fiyat hareketleri incelenmelidir. Daha büyük zaman dilimlerinde belirlenen destek ve direnç seviyelerinin kırılmları daha zor gerçekleşir.

  Destek bulunmak istenirse fiyatın altına düşemediği bölgelere bakılmalıdır. Direnç bulunmak istenir ise fiyatın üzerine çıkamadığı bölgelere bakılmalıdır.

  Destek ve Direnç

  Destek ve dirençlerin güçleri yani kırılabilme ihtimalleri hakkında dikkat edilmesi gerekilen ilk nokta kaç kere test edildiğidir. Güçlü olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise destek veya direnç noktasını oluşturan işlem hacmi ne kadar fazla ise o kadar güçlü olur.

  Destek-direnc-guc

  Güçlü bir destek veya direncin kırılması durumunda fiyat daha şiddetli bir biçimde kırılım yönüne hareket eder. Eğer zayıf ise kırılım sonrasında gerçekleşecek hareket güçlü olmayacaktır.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  BlackRock’un Spot Bitcoin ETF’sinde Yönetilen Varlık 10 Milyar Dolara Ulaştı!

  Varlık yöneticisi BlackRock'un spot Bitcoin ETF'si IBIT, BTC fiyatı güç kazanırken 10 milyar dolar AUM başarısına ulaştı.

  Bank of America ve Wells Fargo, Spot Bitcoin ETF’lerine Erişim İmkanı Sunacak!

  Son gelen raporlara göre, bankacılık devleri Bank of America ve Wells Fargo, ABD'deki spot Bitcoin ETF'lerine kapılarını açabilir!

  Mike Novogratz ve Cathie Wood, Bitcoin için Görüşlerini Açıkladı

  Galaxy Digital'in kurucusu Mike Novogratz ve ARK Invest'in kurucusu Cathie Wood, Bitcoin piyasası için beklentilerini ve görüşlerini açıkladı.

  Bitcoin Fiyatındaki Güçlü Artışa Rağmen, Analistler Önemli Bir Uyarıda Bulunuyor

  The Market Ear analistlerine göre, Bitcoin'de bu seviyelerde işlem almak risk içerebilir; Analistlerin yorumları ve RSI verileri!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!