Diğer
  Ana SayfaRehberBollinger Bantları Nedir? Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

  Bollinger Bantları Nedir? Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

  -

  Teknik analizde sıklıkla kullanılan indikatörlerden biri olan Bollinger bantlarının ne olduğunu ve yorumlanma yöntemlerini inceleyelim.

  Bollinger Bantları Nedir?

  Bu indikatörün hesaplaması yapılırken hareketli ortalamalar baz alınır ve bu nedenle bu indikatörde 3 adet bant (çizgi) bulunmaktadır. Ortadaki kırmızı olan çizgi 20 periyotluk hareketli ortalamadır. Kırmızı renkli bu orta çizginin -2 standart sapması alt bandı, +2 standart sapması üst bandı oluşturur.

  Bollinger Bandı Nasıl Kullanılır?

  BB-1.1

  Oldukça sık kullanılan Bollinger Bandı, 20 günlük basit hareketli ortalamanın altında ve üstünde var olan standart sapma çizgileri de dahil olmak üzere 3 farklı çizgiden oluşur.

  Analizi yapılacak varlığın grafiği açıldığında göstergeler kısmından eklenmesi gerekmektedir. Sonrasında mumların bu bant içerisinde gerçekleştirdiği hareketler incelenir.

  Bollinger Bandı’nın alt veya üst çizgisinden kırılım gerçekleştiği takdirde tekrardan Bollinger Bandı aralığına girmesi gerekiyor. Ayrıca bant kırılımları trendin tersine döneceğini yani düşüş halinden yükselişe veya yükseliş halinden düşüşe geçeceğini gösterir. Bazen bu bant genişlediğinde ise yükselişin veya düşüşün devamı gelebilmektedir.

  Genellikle alt bant bir destek, üst bant direnç ve orta bant ise grafiğe bağlı olarak hem destek hem direnç görevi görebilir.

  Bollinger Bandı Daralması ve Genişlemesi

  BB-2.2

  Bollinger Bandı genellikle sıkışması veya genişlemesi yoluyla sinyal verir. Genişlemelerin olduğu zamanlarda büyük oynaklık gözlemlenir. Volatilitenin arttığı bu dönemlerde sert düşüşler ve yükselişler gözlemlenebilir.

  Bollinger Bandı alt ve üst çizgilerinin birbirine yaklaşması halinde daralma meydana gelecektir. Bu daralmanın olması halinde parite için alım satım işlemlerinin azaldığı ve volatilitenin yani fiyat oynaklığının azaldığı gözlemlenir. Bu gibi durumların sonrasında aşağı ve yukarı yönlü kırılım ile sert fiyat hareketlerinin gözlemlenmesi muhtemel olacaktır.

  Bollinger Bandı alt ve üst çizgilerinin birbirinden uzaklaşarak genişlemesi halinde volatilite artmış olacaktır. Böyle bir durumda sert fiyat hareketleri ile alt ve üst bant aralıklarının dışında fiyat hareketleri gözlemlenebilir. Bant dışına çıkılan mumlarda volatilitenin çok yükseldiği ve sert fiyat hareketlerinin gerçekleştiği kanısına varılabilir.

  Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

  Bu indikatörün yorumlanma aşamasında birden fazla yöntem bulunmaktadır.

  1. Bu indikatördeki alt bant ile üst bandın yakınlaşması bir daralma hareketidir. Bu daralma o yatırım ürününe olan ilginin azaldığını ve alıcılar ile satıcıların birbirlerine baskın gelemediğini gösterir. Ancak alıcı veya satıcılardan bir tarafın baskın çıkması ile fiyatın bir yöne doğru hareket edeceğini işaret eder. Burada iki banttan bir tanesinin delinmesini beklemek gerekmektedir. Bu durumu alt bant delinir ise fiyat düşecek veya üst bant delinir ise fiyat yükselecek diye yorumlayabiliriz. Buna göre short yönlü veya long yönlü işlemler planlanabilir (bknz: Short İşlem Nedir?). Fakat asıl önemli olan bu daralmalardan sonra sert hareketlerin yaşanacağı bilmek ve buna göre pozisyon almak olmalıdır.
  2. Bollinger bantlarının uç kısmı (ağız kısmı) da oldukça önemlidir. Eğer uç kısım yatay ise yatay hareketi, yukarı ise yükseliş trendini veya aşağı ise düşüş trendini işaret eder.
  3. Bir diğer yöntem ise yatay bantta alım – satım yapmaktır. Yani alt banttan al üst banttan sat veya üst banttan sat alt banttan al yöntemidir. Fakat riskli bir yöntem olduğu için kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Yükseliş için Bu Seviyeyi Kırmalı! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un fiyat grafiği incelendiğinde, önemli direnç seviyelerinin altında hareket ettiği görülmektedir. 1930$ seviyesinin üzerinde mum kapanışları gerçekleştiremeyen ETH, düşüş trendini sürdürme potansiyeline sahiptir.

  Bitcoin Yükselişini Bu Hafta Başlatacak Mı? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat analizi, 27.400$ direnç seviyesinin henüz kırılmadığını göstermektedir. Bu seviyenin üzerinde mum kapanışı gerçekleşmezse, BTC'nin düşüş hareketini sürdürme potansiyeli ortaya çıkabilir.

  Ripple (XRP) – SEC Davasında Zafer Kimin Olacak?

  Ripple ve SEC davasında sonucun ne olacağı konusunda belirsizlikler devam ediyor. Peki bu davanın kazananı kim olacak? Ripple'ın kazanmasında etkili olacak faktörler nedir?

  Bitcoin Yatay Aralıklarda Hareket Ediyor: Yatırımcılar Coinbase Lansmanına Odaklandı!

  Bitcoin ve kripto para fiyatları yatay aralıklarda devam ederken, yatırımcılar 5 Haziran'daki Coinbase türev borsası lansmanına odaklanmış durumda.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler