Diğer

  Bollinger Bantları Nedir? Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

  Teknik analizde sıklıkla kullanılan indikatörlerden biri olan Bollinger bantlarının ne olduğunu ve yorumlanma yöntemlerini inceleyelim.

  Bollinger Bantları Nedir?

  Bu indikatörün hesaplaması yapılırken hareketli ortalamalar baz alınır ve bu nedenle bu indikatörde 3 adet bant (çizgi) bulunmaktadır. Ortadaki kırmızı olan çizgi 20 periyotluk hareketli ortalamadır. Kırmızı renkli bu orta çizginin -2 standart sapması alt bandı, +2 standart sapması üst bandı oluşturur.

  Bollinger Bandı Nasıl Kullanılır?

  Oldukça sık kullanılan Bollinger Bandı, 20 günlük basit hareketli ortalamanın altında ve üstünde var olan standart sapma çizgileri de dahil olmak üzere 3 farklı çizgiden oluşur.

  Analizi yapılacak varlığın grafiği açıldığında göstergeler kısmından eklenmesi gerekmektedir. Sonrasında mumların bu bant içerisinde gerçekleştirdiği hareketler incelenir.

  Bollinger Bandı’nın alt veya üst çizgisinden kırılım gerçekleştiği takdirde tekrardan Bollinger Bandı aralığına girmesi gerekiyor. Ayrıca bant kırılımları trendin tersine döneceğini yani düşüş halinden yükselişe veya yükseliş halinden düşüşe geçeceğini gösterir. Bazen bu bant genişlediğinde ise yükselişin veya düşüşün devamı gelebilmektedir.

  Genellikle alt bant bir destek, üst bant direnç ve orta bant ise grafiğe bağlı olarak hem destek hem direnç görevi görebilir.

  Bollinger Bandı Daralması ve Genişlemesi

  Bollinger Bandı genellikle sıkışması veya genişlemesi yoluyla sinyal verir. Genişlemelerin olduğu zamanlarda büyük oynaklık gözlemlenir. Volatilitenin arttığı bu dönemlerde sert düşüşler ve yükselişler gözlemlenebilir.

  Bollinger Bandı alt ve üst çizgilerinin birbirine yaklaşması halinde daralma meydana gelecektir. Bu daralmanın olması halinde parite için alım satım işlemlerinin azaldığı ve volatilitenin yani fiyat oynaklığının azaldığı gözlemlenir. Bu gibi durumların sonrasında aşağı ve yukarı yönlü kırılım ile sert fiyat hareketlerinin gözlemlenmesi muhtemel olacaktır.

  Bollinger Bandı alt ve üst çizgilerinin birbirinden uzaklaşarak genişlemesi halinde volatilite artmış olacaktır. Böyle bir durumda sert fiyat hareketleri ile alt ve üst bant aralıklarının dışında fiyat hareketleri gözlemlenebilir. Bant dışına çıkılan mumlarda volatilitenin çok yükseldiği ve sert fiyat hareketlerinin gerçekleştiği kanısına varılabilir.

  Bollinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

  Bu indikatörün yorumlanma aşamasında birden fazla yöntem bulunmaktadır.

  1. Bu indikatördeki alt bant ile üst bandın yakınlaşması bir daralma hareketidir. Bu daralma o yatırım ürününe olan ilginin azaldığını ve alıcılar ile satıcıların birbirlerine baskın gelemediğini gösterir. Ancak alıcı veya satıcılardan bir tarafın baskın çıkması ile fiyatın bir yöne doğru hareket edeceğini işaret eder. Burada iki banttan bir tanesinin delinmesini beklemek gerekmektedir. Bu durumu alt bant delinir ise fiyat düşecek veya üst bant delinir ise fiyat yükselecek diye yorumlayabiliriz. Buna göre short yönlü veya long yönlü işlemler planlanabilir (bknz: Short İşlem Nedir?). Fakat asıl önemli olan bu daralmalardan sonra sert hareketlerin yaşanacağı bilmek ve buna göre pozisyon almak olmalıdır.
  2. Bollinger bantlarının uç kısmı (ağız kısmı) da oldukça önemlidir. Eğer uç kısım yatay ise yatay hareketi, yukarı ise yükseliş trendini veya aşağı ise düşüş trendini işaret eder.
  3. Bir diğer yöntem ise yatay bantta alım – satım yapmaktır. Yani alt banttan al üst banttan sat veya üst banttan sat alt banttan al yöntemidir. Fakat riskli bir yöntem olduğu için kullanılması tavsiye edilmemektedir.
  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!