Ana SayfaRehberPolkadot (DOT) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

Polkadot (DOT) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

-

CoinMarketCap sıralamasında 11.sırada bulunan Polkadot (DOT) anlık olarak 6.90 dolar seviyesinden işlem görmektedir. Coin hacim olarak 7.712,65 milyon dolar civarında bir hacime sahiptir. Ethereum’un da kurucu ortağı olan Gavin Wood tarafından ortaya çıkarıldı.

Polkadot Nedir?

Polkadot

Polkadot Bitcoinden farklı olarak bir çok ağı birbirine bağlayabilen bir merkeziyetsiz çok zincirli ağ sistemidir. Aslında bir yazılım olarak da geçen Polkadot kullanıcıların kendi blok zincirlerini oluşturmaları için teşvik etmektedir. Bu teşviğin yanında insanların güvenlikli, hızlı ve merkeziyetsiz bir şekilde blok zincir ağlarında haberleşebilmeleri için çalışma yürütmektedir.

HTML’nin, sitelerin ve daha bir çok tarayıcının etkileşime girmesine izin veren bir ağa sahiptir. Polkadot projelerinin bir diğer avantajlarından biride sürekli olarak güncel kalabilmesidir. Ağ üzerinde sürekli açık halde bulunan projeler geliştiriciler tarafından kullanılabilir haldedir. Bu nedenle diledikleri şekilde tasarlanıp geliştirilen bu projeler sürekli olarak güncelliğini korur.

Aynı zamanda Web3 projesi olarakta geçen Polkadot merkeziyetsiz internet yapısınıda desteklemektedir. Relay Chain olarak bilinen işlemelerin kalıcı olarak kaydedilip kullanıcıların oluşturduğu ağları içeren parachainlerden oluşur. Bu sayede Polkadot ekibi güvenlik sıkıntısı çekmemektedir.

Polkadot 3 farklı blokchain platformu kullanır:

Relay Chain

Güvenlik, konsensüs ve blokchain zincirleri arasındaki etkileşimi organize eder. Daha yüksek hızlara ulaşmak içinde işlem eklemlerinden ayırır.

Parachain

Birden fazla zincirden meydana gelen yapıyı ifade eder. Kullanıcıların tasarladığı blokchainleri baz alarak güvenirliği sağlamaktadır.

Köprüler

Diğer blokchain ağları ile beraber iletişim kurulmasını sağlar. Bu sayede merkezi borsalar olmadan token değişimi yapabilmek mümkün kılınır.

Polkadot Ne İşe Yarar?

Polkadot

Polkadot daha etkin, güçlü tasarımlar ve uygulamalar yaratmanızı sağlar. Bağımsız bir şekilde uygulama çalıştırılmasına imkan tanır. Farklı blokchainler ile köprüler aracılığı ile etkileşim kurulmasını sağlar.

Polkadot ve Kripto Para Birimi

Polkadot-DOT

Polkadot ağının kendisine ait olan DOT olarak da bilinen bir coini mevcuttur. Bu coin kullanıcıların kod değişikliklerini oylamasına olanak tanır.

Polkadot (DOT) Fiyatı $6.90
Polkadot (DOT) Hacim $246.87M
Polkadot (DOT) Piyasa Değeri
$7,634.25M

Polkadot (DOT) Nasıl Satın Alınır?

Bir çok borsada listelenen DOT için satın alma işlemi oldukça basittir. Hem türk lirası cinsinden hemde döviz cinsinden alım ve satım yapabiliceğiniz borsa adreslar aşağıda mevcuttur.

Polkadot Listeleyen Borsalar

Bilal Tekmil
Bilal Tekmil
Düzce Üniversitesi Endüstri mühendisliği bölümünde eğitim görmekte olan Bilal Tekmil blokchain teknolojisine olan ilgi ve bilgisini Coin Otağ kullanıcıları ile paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler