Ana SayfaKripto Para AnalizleriKripto Para Neden Üretildi ?

Kripto Para Neden Üretildi ?

-

Kripto paralar, blockchain teknolojisi kullanılarak, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan dijital varlıklardır. Kripto paralar, güvenlik, anonimlik ve esneklik gibi özellikleri sayesinde, finansal işlemlerde kullanılabilecek bir alternatif olarak ortaya çıktı. Bu teknoloji, ayrıca birçok alanda yenilikçi çözümler geliştirmeye olanak sağlar.

Kripto Para Neden ve Ne Zaman Üretildi?

Kripto Para Neden ve Ne Zaman Üretildi? Şimdi, hep birlikte düşünelim. Dünyanın herhangi bir ülkede şu an dolar basılmadığını kim bilebilir? Avro, Türk lirası ve daha birçok birimi belki de… Birçok dünya ekonomosini dağılma noktasına getiren bu sahte para dolaşımlarıdır. Teknoloji artık çok ilerledi. Bir paranın sahtesini yapmak artık bir oyuncağın ya da dijital bir cihazın sahtesini yapmaktan çok daha kolay. Hal böyle olunca sahtesi yapılamayan ve değeri değiştirilemeyen bir birime ihtiyaç duyuldu.

Dünyanın en saygın aileleri ve bunların dijital varlıklarını düşünelim. Fiziki olarak belki de bir şehrin tamamını kaplayacak kadar paraları ve varlıkları bulunuyor. Ülkelerin değişimlerini kontrol edebiliyorlar. Bu insanlar sizin hayal edemeyeceğiniz planları, düşünceleri ve mantıkları bulunuyor. Milyonlarca çalışanı ve akla hayale sığmayacak kadar paraları var. Bu varlıkları dijitalleştirmek; milyarlarca dolar, avro ve sterlin ya da diğer para birimlerini kontrol etmek oldukça masraflı ve kontrolü bir o kadar zor bir iş. Şimdi bir şehir dolusu paranın kripto haline getirilip dijitalleştiğini düşünün.

Merkezi olmayan bir paranın takip edilmesi mümkün değil, diye bir kural yoktur. Bu dünyada attığınız her adım takip ediliyor, kontrol ediliyor ve izleniyor. Siz kendinizi önemsiz bile görseniz, sizin bir gün olmadık bir anda, olmadık bir hareket ile ciddi bir değişime sebep olabileceğiniz korkusu ile yaşıyor dünya.

Şu anda elinizde ve cebinizde olan paranın sahte olup olmadığını bile bilmediğiniz bir dünyada yaşıyorsunuz. Bu bilinmezlik ile her an her yerde farklı bir durum ile karşılaşmanız olasılık dahilinde. Ancak kripto para kullanıldığında bu durum ortadan kalkıyor. Dijital para, dijital varlık, elektronik para, kripto para… Adına ne derseniz deyin hepsinin tek bir amacı var: “Para” yerine kullanılabilir olması.

Şimdi, daha derin bir inceleme yapalım ve bizim şahsi olarak kayıplarımıza bir göz atalım. Bildiğiniz gibi “madeni paralar” kaybolabilen ya da unutabilen, aynı zamanda çeşitli nedenler dolayı kısmen zararlı olabilecek para birimleridir. Her ne kadar zaman zaman ihtiyacımız olsa dahi hiç kimse “madeni para” taşımayı ya da bulundurmayı sevmez. Arabamızın, evin bir köşesine koyar; kumbaralara veya çocuklarımıza vermek için kullanırız madeni paraları.

Peki yıllık madeni para kaybımızı hiç düşündünüz mü?

Hadi birlikte bir hesap yapalım. Türkiye’de 80 milyona yakın bir nüfus var. Bu nüfusun %65’inin “madeni para” ile ilişkisinin hemen her her gün olduğunu düşünelim. “Madeni para” kullanıcılarının yılda ortalama 10TL ile 50TL “madeni para” kaybettiklerini tahmin ediyoruz ve bu, herhangi bir sebepten ötürü olabilir. Cepten ya da elden düşmesi, çocuğun düşürmesi, eşyaların arasında ya da para üstü alınırken kaybolması vb. birçok sebebe bağlı olarak bu kayıplar gerçekleşebilir. Peki %65’lik kısmın 52 milyon yaptığını düşündüğümüz zaman ne kadar kayıp yaşamış oluyoruz.

10 TL ile 50 TL arasında bir ortalamaya vuracak olursak 75 TL diyebileceğimiz bir rakam çıkar ortaya. 25 TL’nin bir kişinin yıllık kaybı olarak düşündüğümüzde milli sermayemizden ortalama 1 milyar 300 milyon TL kayıp yaşıyoruz. Her yıl bu artarak devam ediyor aynı zamanda. Marketlerde almadığımız 1 kuruşlar, 5 kuruşlar ve birçok yerde yardıma muhtaç kimselere verdiğimiz bu küçük meblağlar ülkemizde bir gün bize kriz olarak geri dönüyor.

1 milyar 300 milyon TL ile neler yapılmaz ki? Ülkemize bu zararı veriyoruz ve belki tek verdiğimiz zarar bu değil ama gözden kaçırarak verdiğimiz en önemli zararlardan biri bu.

İşte dijital varlık yani kripto paralar buna engel oluyor. Ülkemizin bu tür kayıplar vermesine engel oluyor. Kuruşu kuruşuna hesaplayarak ödeme yapılabiliyor. Böylece markette bakkalda vs umursamayan rakamları bırakmamıza da engel oluyor.

Kağıt para; hastalıkları, pisliği ve daha birçok negatif olguyu içersinde barındıran bir unsur. Dünyada insanlar çoğalıyor, gün geçtikçe hastalıklar evrimleşiyor ve elden ele dolaşan paralar ile artık sağlıksız bir hal alıyor. Brinin bulaşıcı hastalığı, elinize aldığınız para nedeni ile size geçse hayatınızın nasıl değişebileceğini bir düşünün. Bu nedenle bir an önce kripto para konusunda ciddi adımlar atmalıyız.

Aynı zamanda bankaların aldığı farklı isimlerdeki tutarlar, kredi kartı komisyonları, hesap işletim ücretleri ve bir çok sebep kripto para birimlerinin üretilmesine sebep oldu.

Swift aracılığıyla ile gönderilen paraların uzun süre sistemlerde beklemesi, Western Union ve Moneygram gibi firmaların anlık transferlerde aldığı yüksek komisyonlar ve daha bir çok sebepten dolayı kripto paralar artık bir şekilde hayatımızda yerini aldı.

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

Crypto Vira
Crypto Vira
Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler