Diğer

  Kripto Para Neden Üretildi ?

  Kripto paralar, blockchain teknolojisi kullanılarak, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan dijital varlıklardır. Kripto paralar, güvenlik, anonimlik ve esneklik gibi özellikleri sayesinde, finansal işlemlerde kullanılabilecek bir alternatif olarak ortaya çıktı. Bu teknoloji, ayrıca birçok alanda yenilikçi çözümler geliştirmeye olanak sağlar.

  Kripto Para Neden ve Ne Zaman Üretildi?

  Kripto Para Neden ve Ne Zaman Üretildi? Şimdi, hep birlikte düşünelim. Dünyanın herhangi bir ülkede şu an dolar basılmadığını kim bilebilir? Avro, Türk lirası ve daha birçok birimi belki de… Birçok dünya ekonomosini dağılma noktasına getiren bu sahte para dolaşımlarıdır. Teknoloji artık çok ilerledi. Bir paranın sahtesini yapmak artık bir oyuncağın ya da dijital bir cihazın sahtesini yapmaktan çok daha kolay. Hal böyle olunca sahtesi yapılamayan ve değeri değiştirilemeyen bir birime ihtiyaç duyuldu.

  Dünyanın en saygın aileleri ve bunların dijital varlıklarını düşünelim. Fiziki olarak belki de bir şehrin tamamını kaplayacak kadar paraları ve varlıkları bulunuyor. Ülkelerin değişimlerini kontrol edebiliyorlar. Bu insanlar sizin hayal edemeyeceğiniz planları, düşünceleri ve mantıkları bulunuyor. Milyonlarca çalışanı ve akla hayale sığmayacak kadar paraları var. Bu varlıkları dijitalleştirmek; milyarlarca dolar, avro ve sterlin ya da diğer para birimlerini kontrol etmek oldukça masraflı ve kontrolü bir o kadar zor bir iş. Şimdi bir şehir dolusu paranın kripto haline getirilip dijitalleştiğini düşünün.

  Merkezi olmayan bir paranın takip edilmesi mümkün değil, diye bir kural yoktur. Bu dünyada attığınız her adım takip ediliyor, kontrol ediliyor ve izleniyor. Siz kendinizi önemsiz bile görseniz, sizin bir gün olmadık bir anda, olmadık bir hareket ile ciddi bir değişime sebep olabileceğiniz korkusu ile yaşıyor dünya.

  Şu anda elinizde ve cebinizde olan paranın sahte olup olmadığını bile bilmediğiniz bir dünyada yaşıyorsunuz. Bu bilinmezlik ile her an her yerde farklı bir durum ile karşılaşmanız olasılık dahilinde. Ancak kripto para kullanıldığında bu durum ortadan kalkıyor. Dijital para, dijital varlık, elektronik para, kripto para… Adına ne derseniz deyin hepsinin tek bir amacı var: “Para” yerine kullanılabilir olması.

  Şimdi, daha derin bir inceleme yapalım ve bizim şahsi olarak kayıplarımıza bir göz atalım. Bildiğiniz gibi “madeni paralar” kaybolabilen ya da unutabilen, aynı zamanda çeşitli nedenler dolayı kısmen zararlı olabilecek para birimleridir. Her ne kadar zaman zaman ihtiyacımız olsa dahi hiç kimse “madeni para” taşımayı ya da bulundurmayı sevmez. Arabamızın, evin bir köşesine koyar; kumbaralara veya çocuklarımıza vermek için kullanırız madeni paraları.

  Peki yıllık madeni para kaybımızı hiç düşündünüz mü?

  Hadi birlikte bir hesap yapalım. Türkiye’de 80 milyona yakın bir nüfus var. Bu nüfusun %65’inin “madeni para” ile ilişkisinin hemen her her gün olduğunu düşünelim. “Madeni para” kullanıcılarının yılda ortalama 10TL ile 50TL “madeni para” kaybettiklerini tahmin ediyoruz ve bu, herhangi bir sebepten ötürü olabilir. Cepten ya da elden düşmesi, çocuğun düşürmesi, eşyaların arasında ya da para üstü alınırken kaybolması vb. birçok sebebe bağlı olarak bu kayıplar gerçekleşebilir. Peki %65’lik kısmın 52 milyon yaptığını düşündüğümüz zaman ne kadar kayıp yaşamış oluyoruz.

  10 TL ile 50 TL arasında bir ortalamaya vuracak olursak 75 TL diyebileceğimiz bir rakam çıkar ortaya. 25 TL’nin bir kişinin yıllık kaybı olarak düşündüğümüzde milli sermayemizden ortalama 1 milyar 300 milyon TL kayıp yaşıyoruz. Her yıl bu artarak devam ediyor aynı zamanda. Marketlerde almadığımız 1 kuruşlar, 5 kuruşlar ve birçok yerde yardıma muhtaç kimselere verdiğimiz bu küçük meblağlar ülkemizde bir gün bize kriz olarak geri dönüyor.

  1 milyar 300 milyon TL ile neler yapılmaz ki? Ülkemize bu zararı veriyoruz ve belki tek verdiğimiz zarar bu değil ama gözden kaçırarak verdiğimiz en önemli zararlardan biri bu.

  İşte dijital varlık yani kripto paralar buna engel oluyor. Ülkemizin bu tür kayıplar vermesine engel oluyor. Kuruşu kuruşuna hesaplayarak ödeme yapılabiliyor. Böylece markette bakkalda vs umursamayan rakamları bırakmamıza da engel oluyor.

  Kağıt para; hastalıkları, pisliği ve daha birçok negatif olguyu içersinde barındıran bir unsur. Dünyada insanlar çoğalıyor, gün geçtikçe hastalıklar evrimleşiyor ve elden ele dolaşan paralar ile artık sağlıksız bir hal alıyor. Brinin bulaşıcı hastalığı, elinize aldığınız para nedeni ile size geçse hayatınızın nasıl değişebileceğini bir düşünün. Bu nedenle bir an önce kripto para konusunda ciddi adımlar atmalıyız.

  Aynı zamanda bankaların aldığı farklı isimlerdeki tutarlar, kredi kartı komisyonları, hesap işletim ücretleri ve bir çok sebep kripto para birimlerinin üretilmesine sebep oldu.

  Swift aracılığıyla ile gönderilen paraların uzun süre sistemlerde beklemesi, Western Union ve Moneygram gibi firmaların anlık transferlerde aldığı yüksek komisyonlar ve daha bir çok sebepten dolayı kripto paralar artık bir şekilde hayatımızda yerini aldı.

  CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir; ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Bitcoin Fiyatı 51 Bin Dolar Civarında Dalgalanıyor: Spot Bitcoin ETF Piyasasındaki Son Veriler!

  Bitcoin fiyatındaki durgunluk devam ederken, spot Bitcoin ETF piyasasındaki para girişleri devam ediyor; Son veriler!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Crypto Vira
  Crypto Vira
  Alican, genç yaşta yöneldiği kripto para ve borsa dünyasında önemli isimlerle birlikte çalışıp, elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ ekibine katıldı. Blog yazıları ile desteklerini esirgemeyen Alican, Coin Otağ'ın Stratejik Medya Partneri olarak rol alıyor.

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.