Diğer

  Avrupa, Spot Bitcoin ETF’sinde ABD’nin Önüne Geçti: ETF Çılgınlığına Derin Bir Bakış

  • ABD’deki ETF onayları etrafındaki belirsizliğe rağmen, Avrupa BTC’ye bir şans vermeye daha istekliydi. Londra merkezli Jacobi Asset Management, Avrupa’nın ilk spot Bitcoin ETF’sini Euronext Amsterdam’da başarıyla başlattı.
  • Haziran ayında BlackRock, Bitcoin ETF başvurusunu SEC’e sundu ve bu da yeniden yatırımcı ilgisini uyandırdı. BlackRock daha sonra Coinbase ile “gözetim paylaşım anlaşması” kurdu.
  • Spot Bitcoin ETF onayı için bir engel, yatırımın doğası olabilir. Bitcoin vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin aksine, spot BTC ETF’si doğrudan Bitcoin yatırımını içeren bir fon içerir ve benzersiz zorluklar doğurur.

  Avrupa’da bir spot Bitcoin ETF’si piyasaya sürülmesiyle, Avrupa ABD’nin bir adım önüne geçti; ETF çılgınlığında başka neler oldu?

  Avrupa’daki İlk Spot Bitcoin ETF’si Başlatıldı

  europe-bitcoin

  Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), çeşitli kuruluşların sunduğu Bitcoin (BTC) ETF tekliflerine ilişkin bekleyen kararı, traderları koltuk kenarında tuttu. ABD düzenlemesi gecikirken, Avrupa, son onayıyla kripto topluluğuna biraz ferahlık sağladı.

  ABD’deki ETF onayları etrafındaki belirsizliğe rağmen, Avrupa BTC’ye bir şans vermeye daha istekliydi. Londra merkezli Jacobi Asset Management, Avrupa’nın ilk spot Bitcoin ETF’sini Euronext Amsterdam’da başarıyla başlattı. ETF, Jacobi FT Wilshere Bitcoin ETF adını taşıyor ve Guernsey Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan (GFSC) onay aldı.

  Ticker olarak “BCOIN” kullanılarak işlem görecek. Fidelity Digital Assets fonun saklanmasını sağlarken, piyasa yapma işlemleri Flow Traders tarafından yürütülmektedir. Başlangıçta Ekim 2021’de onaylanan Jacobi, zorlu kripto piyasa koşulları nedeniyle liste planlarını ertelemeyi tercih etti.

  Haziran ayında BlackRock, Bitcoin ETF başvurusunu SEC’e sundu ve bu da yeniden yatırımcı ilgisini uyandırdı. BlackRock daha sonra Coinbase ile “gözetim paylaşım anlaşması” kurdu ve bu, ETF başvurularının SEC’nin düşünce sürecini etkileme potansiyeline sahiptir.

  Gözetim paylaşım anlaşmaları, piyasa alım satım faaliyeti, takas faaliyeti ve müşteri kimliği hakkında bilgi paylaşımına izin verir ve piyasa manipülasyonu olasılığı neredeyse yok denecek kadar azdır.

  BlackRock’un yanı sıra Valkyrie ve Ark Invest gibi birçok şirketin de kripto ETF başvurusu SEC incelemesini beklemektedir. Valkyrie başvurusunu farklı kılan şey, şirketin Bitcoin ETF’sini Bitcoin ve Ethereum’u birleştiren bir ETF’ye dönüştürmüş olmasıdır.

  Ancak SEC hala spot Bitcoin ETF’si konusunda kararsız. Ark Invest’in spot ETF’sinin onayı SEC tarafından bir kez daha 21 gün ertelendi. Düzenleyicinin tüm bu ETF başvurularını en fazla 240 gün boyunca ertelemeye yetkisi vardır. Ve ilginçtir ki, ABD’de henüz spot Bitcoin ETF’si onaylanmadı. Sadece BTC vadeli işlemlere dayalı ETF’ler kabul edildi.

  Spot Bitcoin ETF onayı için bir engel, yatırımın doğası olabilir. Bitcoin vadeli işlemlere dayalı ETF’lerin aksine, spot BTC ETF’si doğrudan Bitcoin yatırımını içeren bir fon içerir ve benzersiz zorluklar doğurur. SEC, kripto ETF başvurularını en fazla 240 günlük bir pencere kullanarak erteleyebilir ve bazı şirketlerin, Temmuz 2023’te sunulan başvurular için Mart 2024’e kadar kararları beklemeleri gerekebilir.

  Piyasaya olası etkiler

  Son bir rapora göre, kripto ETF’ler, spot piyasada talep yaratır ve düzenleyici onayını işaret eder, böylece meşruiyet arayışıyla perakende ve kurumsal akışları artırır. Analistler, global varlık yöneticilerinin Bitcoin spot ETF’lerine olan artan ilgisini ve SEC itirazlarını ele almak için potansiyel çözümleri vurguladı ve onay olasılığını artırdı.

  Bernstein, iki ila üç yıl içinde Bitcoin’in piyasa değerinin %10’unu bulan önemli bir spot Bitcoin ETF pazarı öngördü. Broker, varlık yöneticileri tarafından sağlanan sağlam marka pazarlaması ve perakende brokerları ile finansal danışmanların dağıtım çabalarının kripto ETF’lerine kazanç getirmesini bekliyor.

  Bernstein’a göre, yeni bir kripto döngüsü için taze sermaye, yeni bir stablecoin arzından gelecek. Ancak geleneksel varlık tokenizasyonları ve ETF’ler de büyük bir rol oynayacak. Rapor, on-chain varlıkların bu yıl 40 milyar dolar aralığında kaldığını belirtti. Diğer yandan, dolaşımdaki stablecoin’lerin yaklaşık 120 milyar dolara ulaştığını gösterdi.

  Bitcoin’in Durumu

  Santiment verilerine göre, Bitcoin, Ağustos ayında S&P500 gibi hisse senedi piyasalarına kıyasla 29.400 dolarlık istikrarlı bir fiyat aralığında kaldı. Bu Temmuz ayının ortalarında başlayan korelasyon dışı hareket, kripto fiyatları için olumlu sonuçlar getirmişti.

  Bitcoin’in piyasa dalgalanmaları arasında istikrarlı bir şekilde kalabilme yeteneği çeşitli sonuçlar doğurur. Öncelikle, dayanıklılığı yatırımcı güvenini artırır, böylece traderların daha yüksek katılım ve yatırım yapma olasılığını çekebilir.

  Ayrıca, Bitcoin’in performansı tarafından üretilen olumlu duygular, kripto alanında likiditenin artmasına katkıda bulunabilir, böylece alım satım işlemleri daha verimli hale gelir. Ek olarak, düzenleyici düşünceler, Bitcoin’in sürdürülebilir dayanıklılığı tarafından etkilenebilir, volatilite ve spekülatif doğa hakkındaki önyargılı görüşleri sorgulayabilir.

  Traderlar ayıya dönüyor

  Tüm bu faktörlere rağmen, traderlar kötümser hale geldi. BTC’nin fiyatlarının yakın gelecekte daha fazla düşebileceğini tahmin eden birçok tüccarın bahis yaptığı artan put-call oranı bunu gösteriyor. Yatırımcılar, piyasa oynaklığına karşı korunma stratejilerini ayarlıyor olabilir veya potansiyel aşağı yönlü fiyat hareketlerinden yararlanmaya çalışıyor olabilirler.

  bitcoin-open-interest-put-call-ratio

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.

  SON DAKİKA: Grayscale, Spot Ethereum ETF’si için Başvuru Yaptı! Tüm Detaylar!

  Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale Investments, Ethereum Trust fonunu spot Ethereum ETF'sine dönüştürmek için harekete geçti!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Ethereum 1700 Doların Üzerinde Kalmayı Başardı! Sırada Ne Var? Güncel ETH Fiyat Analizi!

  Ethereum fiyatı 1700 dolarlık kritik direncin üzerine tutunmakta başarılı oldu: ETH için bir sonraki direnç seviyesi kaç dolar? Güncel ETH analizi!

  2 Ekim Güncel Bitcoin Fiyat Analizi: BTC için Bir Sonraki Fiyat Hedefi Nedir?

  Bitcoin fiyatı Ekim ayının ilk haftasına yükseliş ile başladı: Bitcoin'in bir sonraki hedefi ne olacak? BTC'nin güncel destek ve direnç seviyeleri!

  1 Ekim Güncel Polygon (MATIC) Fiyat Analizi: MATIC Coin Yükseliş Rallisi mi Başlatıyor?

  Polygon (MATIC), son 24 saat içerisinde önemli bir direnç seviyesini aşarak yükselişe geçmiştir: MATIC coin yükseliş hareketini sürdürecek mi?

  1 Ekim Chainlink (LINK) Fiyat Analizi: LINK Coin Bu Desteğe Tutunamazsa Yükseliş Hareketi Sonlanabilir!

  Chainlink (LINK) son zamanlarda oluşturduğu yükseliş trendini bozmaya yakın görünüyor: Bu destek tutunamazsa LINK coin daha fazla düşebilir!

  OGN Kritik Direncin Üzerine Tutunamadı! Şimdi Ne Olacak? Güncel OGN Coin Analizi!

  Origin Protocol (OGN) son 24 saatte %20'den fazla artış göstermiş ve dikkatleri çekmeyi başarmıştır: OGN'nin yükselişe devam etmesi için bu direnci aşması gerekiyor!
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  Bloomberg, Spot Bitcoin ETF’lerinin Durumunu Güncelledi: SEC, Tüm Başvuruları Reddedebilir!

  Bloomberg'den gelen güncel bilgilere göre, SEC'in ertelediği spot Bitcoin ETF'leri başvuruları reddedilmeyi bekliyor ve 1 tanesi çoktan reddedili!

  SON DAKİKA: Japon Otomotiv Devi Honda, Bitcoin ve Ethereum Kabul Edecek!

  Japonya merkezli otomotiv devi Honda'nın Bitcoin ve Ethereum'u ödeme yöntemi olarak kabul edeceği haberleri piyasada yankı uyandırıyor!

  Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Öncülüğündeki Kripto Fonları Sermaye Girişi Gördü!

  CoinShares'in yeni raporuna göre, geçtiğimiz hafta dijital varlık yatırım ürünlerindeki girişlere Bitcoin öncülük ederken, ETH en az sevilen altcoin oldu.