Ana SayfaRehberUSDT Dominance Nedir? Neden Önemlidir?

USDT Dominance Nedir? Neden Önemlidir?

-

Kripto para yatırımcıları için önemli bir etken olan USDT dominance grafiğinin ne olduğunu ve nasıl yorumlandığını inceleyelim.

USDT Dominance Nedir?

tether usdt

Dominance kelimesi, baskınlık veya üstünlük anlamına gelmektedir. Kripto para sektöründe ise piyasaya olan hakimiyeti belirtmek için kullanılan bir kelimedir. Bu nedenle; bir stabilcoin olan USDT’nin dominance grafiği, kripto para piyasasında bulunan paranın yüzde kaçlık kısmının USDT olarak tutulduğunu göstermektedir (bknz: Stablecoin Nedir?). Bu yüzden kripto para yatırımcıları USDT dominance grafiğini önemle takip ederler. Çünkü USDT dominance grafiğindeki artışlar veya azalışlar piyasanın yönü hakkında bazı ipuçları vermektedir.

USDT Dominance Grafiği Nasıl Yorumlanır?

USDT dominance grafiği, kripto para piyasası ile ters korelasyona sahiptir. Bu nedenle burada yaşanan artışlar veya azalışlar iki şekilde yorumlanmaktadır:

  1. USDT dominance yükselir ise, bu durum kripto paralara negatif yansır. Çünkü USDT dominance grafiğindeki artışlar yatırımcıların ellerindeki yatırım ürünlerini satarak nakite geçtiklerinin bir işaretidir. Bunu gören diğer yatırımcıların da satış yaparak nakite geçmesi, piyasada bir satış baskısına neden olur ve böylece kripto paralarda düşüş yaşanır. Yani, USDT dominance grafiğinde yaşanan yükselişler, kripto paralarda bir düşüş yaşandığının veya yaşanabileceğinin göstergesidir (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).
  2. USDT dominance düşer ise, bu durum kripto paralara pozitif etki yapar. Çünkü USDT dominance grafiğindeki düşüş, piyasada tutulan nakit miktarının azaldığını gösterir. Bu durum da genellikle yatırımcıların alıma geçtiğini düşündürür. Bunu gören diğer yatırımcıların da alım yapması ile piyasada talep artışı gözlenir ve böylece fiyatlarda yükseliş yaşanır. Yani, USDT dominance grafiğinde yaşanan düşüşler, kripto paralarda bir yükseliş yaşandığının veya yaşanabileceğinin göstergesidir (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).

Güncel USDT Dominance Grafiği Yorumu

USDT.D 30.07-1

USDT dominance (USDT.D) grafiğini günlük zaman diliminde analiz ettiğimizde fiyatın düşük tepeler ve düşük dipler yaptığını görüyoruz. Bu nedenle, USDT.D grafiğinin market yapısının düşüş yönlü olduğunu söylememiz mümkündür (bknz: Market Yapısı Nedir?). Ayrıca, fiyatın beyaz renkli bir alçalan takoz içerisinde bulunduğunu görüyoruz. Bu iki veriyi birleştirdiğimiz zaman alçalan takozun üst bandı kırılmadıkça USDT.D grafiğinde düşüş yaşanması mümkündür. Bu durum da kripto paralara pozitif olarak yansıyacaktır.

Fakat alçalan takozun üst bandı kırılır ise USDT.D yükselişe geçebilir. Buna ek olarak %6,93 direnci de kırılır ise grafiğin market yapısı yükseliş trendine girecektir. Bu nedenle, kripto para piyasasında düşüş yaşanma ihtimali belirecektir. Çünkü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi USDT.D grafiği ile kripto para piyasası arasında ters korelasyon bulunmaktadır.

Destek ve Direnç Seviyeleri

Destek Seviyeleri %5,87 – %5,53 %5,25 %4,58 %3,96 – %3,74
Direnç Seviyeleri %6,93 %7,89 – %8,17 %8,84 – %9,48

Sonuç olarak, USDT.D grafiğini analiz ederek yatırımlarınıza yön vermeniz mümkündür. Bu sayede yatırımcıların hareketlerini analiz ederek kendinizi güvende tutabilirsiniz. Bu da sizlere diğer yatırımcıların bir adım önünde olma imkanı sağlar.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler