Proof of Stake (PoS) Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Proof of Stake (PoS)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda Konsensüs Algoritmalarından Proof of Stake (PoS) ‘i inceledik. Proof of Stake (PoS) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake (PoS) , bir kripto para biriminin blok zincirinin , Proof of Work ‘e gerekli olan büyük hesaplamaya dayanmadan dağıtılmış oy birliği elde etmesini sağlayan bir algoritmadır . Bu yüzden protokole Proof of Stake (PoS) denir.

Proof of Stake (PoS)
Proof of Stake (PoS) Temsili Görsel

Proof of Stake PoS , bir kripto para biriminin blok zincirinin , Proof of Work ‘e gerekli olan büyük hesaplamaya dayanmadan dağıtılmış oy birliği elde etmesini sağlayan bir algoritmadır . Bu yüzden protokole Proof of Stake (PoS) denir.

Proof of Stake Nedir?

Proof of Stake PoS’da, bloklar iş yapan madenciler tarafından oluşurulmaz. Coin üretenlerin sahip oldukları tokenleri, hangi blokların geçerli olduğu konusunda bahis yapmasıyla oluşturulur.

Bir çatal olması durumunda, madeniler hangi çatalı destekleyecekleri noktasında tokenlerini harcayarak oylamada bulunurlar . Çoğu kişinin doğru çatal üzerinde oy kullandıklarını varsayarsak, yanlış çatalda oy kullanan doğrulayıcılar tokenlerini “kaybederler”.

Proof of Stake PoS algoritması karşısındaki en büyük ortak argüman, Nothing to Stake problemidir. Buradaki endişe şudur: doğrulayıcılar gerçekleşen çatalın her ikisine birden oy kullanabilirler. Böylece her zincirde oluşacak bir çatalda doğrulayıcılar iki farklı kripto para kazanarak, çift harcama yapabilirler.

Proof of Stake (PoS)
Proof of Stake (PoS) Temsili DNA Benzetmesi

Bu da PoS kullanan sistemlerin daha fazla çatal sahibi olmasına sebebiyet verebilir. Daha fazla kazanmak için, sürekli forklar çıkabilir. Bunun da ilgili kripto paranın saygınlığına zarar vereceğinden korkuluyor.

Proof of Stake’in Proof of Work’e göre Avantajları

  1. Daha fazla enerji tasarrufu.
  2. Merkezileşmeye karşı daha fazla bağışıklık kazanıyor.

PoW gibi büyük bilgisayarlar kullanmak yerine, Proof of Stake PoS protokolü kullanıcıları bir sonraki işlem bloğunu doğrulamak için seçer ve yeni bir miktar para ile ödüllendirilmek yerine, işlem ücretlerini alırlar.

Proof of Stake PoS Nasıl Çalışır?

Temel olarak, algoritma sahip oldukları şifre miktarına bağlı olarak yeni bir işlem bloğunu doğrulamak için seçilen bilgisayarı seçer. Bu nedenle, bir kullanıcının “taklit” edilebilmesi için kullanıcının kendi para birimine sahip olması gerekir. Başka bir deyişle, işlemlerini yapmak istedikleri para biriminde gerçek bir hisseye sahip olmaları gerekir.

Proof of Stake (PoS)
PoS PoW Karşılaştırması Temsili Görsel

Proof of Stake PoS Doğrulamadaki Adımlar

  • Algoritma, bir sonraki forger’ı para birimindeki hisselerine göre seçer.
  • Forger daha sonra bir sonraki işlem bloğunu işler.
  • İşlemi tamamladıklarında, ağ verileri bloğa ekler.
  • Forger işlem ücretlerini alır.

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!