Proof of Work (PoW) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Proof of Work (PoW)
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yazımızda Konsensüs Algoritmalarından Proof of Work ‘ü inceledik. Proof of Work (PoW) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Proof of Work (PoW)

Kripto para birimleri için ilk Konsensüs algoritması, Proof of Work (PoW) Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin whitepaper ‘ında sunuldu. Proof of Work (PoW) , üçüncü taraflara güvenmek zorunda kalmadan dijital işlemleri güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir protokoldür.Temel olarak, PoW zorlu blokları çözmek için bir topluluğun üyelerini gerektirir. Bu çalışma ise önceki blokları çözümlerine dayanıyor.

PoW mevcut ve geçmiş işlemleri doğrulamanın bir yoludur. Ek olarak, bulmacayı çözme çalışması, onu çözenlere ödül getirir. Kripto para dünyasında, mining temelini oluşturur.

Proof of Work (PoW)
Proof of Work (PoW) Temsili Görseli

Proof of Work PoW Ne İşe Yarar?

  • Proof of Work PoW ’da, kripto para birimi işlemleri şifrelenir ve bir veri bloğunda saklanır.
  • Blok doldurulduktan sonra madenciler bloğu çözebilir.
  • Bu bloklar, çözülmesi zor, fakat çözüldükten sonra ağın geri kalanı tarafından doğrulanması kolay olan matematiksel denklemlerdir.

Diğer tüm ağ üyelerinin bir madencinin işlerini düzgün bir şekilde yapıp yapmadıklarını kontrol edebilmeleri gerektiğinden, diğerleri tarafından doğrulama güven için gereklidir.

Ağ içindeki işlemleri doğrulayan madenciler blokları çözmek için rekabet eder ve daha sonra blok zincirine eklenir.

Blokları çözmeyi 3 basamaklı bir numaralandırılmış kilit açma olarak görebilirsiniz (bloklar aşılmaz biçimde daha karmaşık hesaplamalar olsa da). Şifreyi bilmiyorsanız açmak için 10x10x10 kombinasyonları denemeniz gerekir.

Proof of Work (PoW)
PoW Bitcoin Temsili Görseli

PoW ve Bitcoin’in olumsuz tarafları;ağını korumak için gereken enerji tüketimidir. Enerji tüketimi ağla birlikte büyür; bu, eğer Bitcoin olmasını beklediğimiz kadar büyük olursa, PoW muazzam bir çevresel ayak izi bırakabileceği anlamına gelir.

Bununla beraber, madenci merkezileşme sorunu ortaya çıkar, bu da ucuz elektriği olan yerlerde bulunan dev maden tesislerinin tüm küçük madencileri geride bıraktığı anlamına gelir. Ayrıca, PoW mekanizmasını güvenli kılmak için, düşük bir işlem hacminin uygulamaya konması gerekir, bu da PoW tabanlı blok zincirlerini diğer consensus algoritmaları olan blok zincirlerinden doğal olarak daha yavaş hale getirir.

Proof of Work (PoW)
Proof of Work ve Madenxilik Temsili Görsel

Proof of Work PoW Nedir?

Proof-of-Work Türkçe adıyla İş İspatı, yaklaşık 10 yıldır çalışmaya devam etmektedir , başka bir consensus mekanizmasının iddia bile edemeyeceği bir algoritmadır.

PoW, “en uzun zincir kazanır” mantığı ile çalışır. Bitcoin, küresel güçlerin ağını bozmaya çalıştığı zamanlarda bile, güvende kalmıştır. PoW consensus algoritmasını kullanan diğer blok zincirleri arasında Litecoin, Dogecoin ve Ethereum bulunur, ancak bunlar hybrid Proof-of-Stake mekanizmasına geçmeyi planlamaktadır.

Proof of Work PoW Uygulamaları: Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Dogecoin, (Çoğu kripto para)

Proof of Work PoW Avantajları: Düzgün çalışıyor.

Proof of Work PoW Dezavantajları: Yavaş üretim ve çok fazla enerji tüketimi

Coinotag üzerinden Bitcoin haberleri, Coin Haber ve Coin Yorum başlıklarını takip edebilir; bizleri ayrıca InstagramTwitter, ve Telegram‘dan da takip edebilirsiniz!

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!