Kripto Para Fiyatları | CO

Kripto Para Fiyatları


Kripto para piyasalarında son dönemdeki belirsizlik ve risklerin artmasına rağmen birçok yatırımcının ilgini çekmeye devam ediyor. Kripto para fiyatları günlük sert iniş çıkışlarıyla özellikle kısa vadede kâr elde etmek isteyen piyasa oyuncularının kısa sürede dikkatini çekmiştir. Kripto para veya kısaca kripto olarak da anılan bu dijital varlıklar, temelde bir değişim aracı olarak çalışmaktadır. Bu özelliği ile işlemleri güvence altına lamk için kriptografiyi kullanır. Kripto paralar dijital döviz, alternatif döviz veya sanal döviz gibi tanımlamalara da çok sık tabi olmaktadır.

2008 yılında icat edilen Bitcoin, kripto paraların atası ve şu an için piyasa değeri ile lider kripto para birimi olarak öne çıkmaktadır. Kısa sürede Bitcoin’in ardından saysız kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Günümüzde kripto para borsalarının yaygınlaşması ve kullanıcı dostu olmasının ardından kripto paralar ile işlemler yaygınlaşmıştır. Kripto paraların fiyatları ise birçok değişkene göre belirlenmektedir. Bazı kripto paralar USD’ye sabitlenerek 1:1 oranında işlem görmektedir.

Bitcoin

BTC-1

Bitcoin (BTC), 2008 yılında Satoshi Nakamoto adını kullanan bilinmeyen bir kişi veya grup tarafından icat edilmiş ve açık kaynak kodlu yazılım olarak 2009 yılında piyasa sürülerek kullanılmaya başlamıştır. Piyasa değeri ve işlem hacmi ile günümüzde lider kripto para birimi olarak öne çıkmaktadır. Geleceğin finans dünyasında geçerli olacak temel dijital para birimi olarak geniş bir kesim tarafından gösterilmektedir. Tümüyle merkeziyetsiz bir dijital kripto para birimi olarak tanımlanır. 3 Ocak 2009 tarihinde faaliyete geçmesinin ardından kripto para devriminin başlamasında öncülük etmiştir. 

Binance, Coinbase, FTX, Gate.io gibi dünyanın önde gelen güvenilir ve işlem hacmiyle lider kripto para borsalarının hemen hemen hepsinde Bitcoin (BTC) listelenmektedir. Maksimum 21 milyon arza sahip olan BTC, Kasım 2021’de 68,78 dolar değeri ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştür. Bitcoin (BTC) fiyatı en yüksek değerini gördüğü tarihten itibaren sert fiyat hareketleri ile piyasalar tarafından yakından takip edilmektedir. 

1 Bitcoin an itibariyle$16,876.40fiyatından alınıp satılmaktadır.

Ethereum 

eth

Kripto para piyasalarının Bitcoin’den sonraki işlem hacmi ve piyasa değeri ile ikinci sırada alan kripto para birimlerinden olan Ethereum, temelde bir akıllı sözleşme platformudur. Geliştiricilerin kendi blockchain’i üzerinde merkeziyetsiz uygulama (dApp) geliştirme olanağı sağlamaktadır. Ethereum platformunun kendi dijital para birimi Ether (ETH) ise güçlü piyasa değeri ile dikkat çekmektedir. Günümüzde çoğu kripto para biriminin de temelini oluşturan Ethereum, kripto endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Vitalik Buterin tarafından Ethereum için ilk konsept 2013 yılında, Bitcoin harici bir açık kaynak blok zincir platformu geliştirme fikri ile ortaya çıkmıştır. 

Ethereum (ETH), kripto para piyasalarındaki birçok varlık gibi yatırım için ciddi riskler barındırmaktadır. Güçlü yapısıyla güven verse de kripto paralara yönelik ABD, Rusya, Çin ve AB’den gelen yaptırımlar ve kısıtlamalar nedeniyle ciddi bir belirsizlik görülmektedir. Ethereum (ETH) fiyatı ise Kasım 2021’de 4.891 dolar seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmayı başarmıştır.  

1 Ethereum an itibariyle$1,266.82fiyatından işlem görmektedir.

Tether

USDT

Kripto sektöründe önemli bir yere sahip olan Tether, ABD doları (USD) ile denk bir değere sahip olması amaçlanarak üretilen bir dijital para birimidir. 2014 yıllında piyasada yerini alan Tethere (USDT), dijital dolar ya da sabit değerli kripto paralar (stablecoin) gibi kullanılacak bir istikrarlı kripto para birimi oluşturmayı hedeflemektedir. Kripto paralarda görülen yüksek fiyat oynaklığının önüne geçmek için tasarlanan sabitcoinler, piyasalarda birçok işlemin yapılmasında yatırımcıları korumaktadır. 

Tether fiyatı ABD dolarının fiyatına bağlıdır. Sabit değere sahip olması sayesinde kripto sektöründe dalgalanmalara karşı önlem olarak tercih edilmektedir. Her Tether (USDT) tokeni, 1 USD’ye eşitlendiği için kripto para piyasalarındaki dalgalanmalara karşı bu varlığı korumaktadır. Bu nednele Bitcoin alım satım işlemlerinin büyük bölümü Tether cinsinden yapılmaktadır. Kripto paralar ve dolar, euro gibi para birimleri arasında çift yönlü geçiş için kullanılmaktadır. Sabit bir kripto para birimi olmasına karşın fiyat oynaklığı da düşüktür. Şubat 2015 yılında 1,22 dolar seviyesi ile en yüksek değerini görmüştür.  

1 Tether an itibariyle$1.00fiyatından işlem görmektedir.

USD Coin

USDC

Kripto piyasalarındaki dalgalanmalara karşı koruma sağlayan stablecoinlerden biri olan USD Coin, ABD dolarına 1:1 oranında sabitlenmiştir. USD Coin (USDC), nakit ya da kısa dönem ABD hazine bonolarının karşısında oluşan rezervde tutulan 1 dolar ile desteklenmektedir. Bu varlığın arkasında yer alan The Centre konsorsiyumu ise USDC’nin düzenlemelere uygun finansal kuruluşlar tarafından çıkarıldığını ifade etmektedir. 

Değeri sabit bir kripto para birimi olan USDC, Eylül 2018 yılında sınırlı şartlar altında piyasa sürülmüştür. Nakitsiz işlemlerin daha yaygın olduğu bir dünya için tasarlanmasıyla dikkat çekmiştir. Piyasalarda fiyat oynaklığının arttığı dönemlerde kripto para yatırımcılarına güvenli bir liman sunmayı hedeflemektedir. USD Coin (USDC) fiyatı Kasım 2021’de 2,35 dolar seviyesi ile tüm zamanların en yüksek değerini görse de fiyat değişimi ciddi bir oynaklığa sahip değildir.  

1 USDC an itibariyle$1.00fiyatından işlem görmektedir.

BNB

BNB

Piyasa değeriyle ilk 10 kripto para birimi içinde yer alan BNB, Binance’in online olmadan önce gerçekleşen 2017 yılındaki ilk kripto para arzı (ICO) yoluyla piyasalardaki yerini almıştır. Ethereum ağında çalışan BNB, 200 milyon toplam arz sınırı ile piyasaya sürülen ERC – 20 tokeni olarak çıkarıldı. Bunun 100 milyonu ICO sırasında sunuldu. Takip eden dönemde ERC – 20 BNB varlıkları, 2019 yılında Binance Chain mainnet üzerinden piyasa sürülmesinin ardından 1:1 oranlar BEP2 BNB coinleri takaslanmıştır. Bu işlem sonrasında Ethereum üzerinden kaldırılmıştır. 

Günümüzde ödeme yöntemi olarak kullanılabilen BNB, lider küresel kripto para borsası Binance için önemli birçok işlevsel özellik sunmaktadır. Binance üzerinden yapılan işlemlerin ücretlerinin ödenmesinden Binance Launcpad üzerindeki token satışlarına kadar hizmet tokeni olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Piyasa verilerine bakıldığında Mayıs 2021’de 690,93 dolar seviyesi ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür. BNB fiyatı inişli çıkışlı bir grafik izlese de piyasa değeriyle ilk sıralarda yer almaktadır. 

1 Binance Coin (BNB) an itibariyle$1,266.82fiyatından alıcı bulmaktadır.

XRP

XRP

Piyasalarda SEC ile dava sürecine girmesinin ardından büyük çalkantılar yaşayan ve sonraki dönemde de ciddi belirsizliklerle karşılaşan XRP, tüm bunlara rağmen piyasalardaki en güçlü ve piyasa değeri en yüksek ilk kripto varlıklar arasında yerini korumuştur. Ripple Labs tarafından geliştirilen bir kripto ödeme sistemi olan Ripple platformunun yerel kripto para birimi olarak XRP geliştirilmiştir. Küresel ödemeler için oluşturulan bir dijital varlık olarak tanımlanabilir. Kripto para fiyatları üzerinde oluşan baskıya rağmen güçlü duruş sergilemeyi başaran XRP, geleneksel bankacılık sistemi tarafından yürütülen para transferi işlemlerine bir rakip olarak geliştirilmesiyle dikkat çekmektedir. 

Çalkantılı bir seyir izleyen kripto para piyasalarında XRP fiyatı Ocak 2018’de 3,84 dolar seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmayı başarmıştır. Bu tarihten sonra gelen belirsizlik hali ise piyasalarda XRP yatırımcılarının çeşitli endişeler yaşamasına neden olmaktadır. 

1 Ripple (XRP) an itibariyle$0.40422fiyatından işlem görmektedir.

Binance USD

BUSD-1

Piyasa değeri ile güçlü konumda yer alan Binance USD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanarak düzenlenen ve 1:1 oranında USD’ye sabitlenmiş bir stablecoin’dir. Binance USD veya piyasalardaki kısa adıyla BUSD, dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance ve Paxos ile ortak biçimde geliştirilen bir varlıktır. ABD dolarının sunduğu değer istikrarının blok zincir teknolojisi ile birleştirilmesini hedefleyen proje, ERC – 20 tabanlı geliştirilmiş olsa da BEP – 2 standardını da destekleyen yapıdadır. 

Stablecoinlerin fiyat istikrarı sağlaması sayesinde Binance USD’nin de birçok farklı avantajından söz etmek mümkündür. 

  • Düşük maliyetle ve hızlı bir şekilde dijital dolarla aktarılabilir. 
  • Birçok borsa ve DEX protokolünde al – sat işlemlerine olanak tanır. 
  • BUSD yatırımı ile faiz geliri elde edilebilir. 
  • Mal ve hizmet ödemelerinin yapılmasını destekler. 
  • Fiyat istikrarı sağlar. 

Binance USD (BUSD) fiyatı doğrudan 1:1 oranda ABD dolarına (USD) sabitlendiği için fiyat oynaklığı görülmez. Mart 2020’de 1,11 dolar değeri ile en yüksek değerini gören BUSD, bu tarihten sadece bir gün sonra 0,88 dolar ile en düşük seviyesini görmüştür. Piyasaya sürüldüğü günden itibaren benzer bir fiyat bandında ilerlemektedir.

1 Binance USD (BUSD) an itibariyle$1.00fiyatından stabilize işlem görmektedir.   

Cardano

ADA-1

Cardano, kripto endüstrisinde dikkat çeken ve piyasa değeri ile liderler arasında yer alan bir projedir. Merkeziyetsiz bir platform olarak faaliyet gösteren Cardano, karmaşık programlanabilir değer transferlerinin güvenli ve ölçeklendirilebilir şekilde gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Charles Honkinson tarafından kurulan Cardano, piyasaya sunulmadan önce 2017 yılında ICO’da tam 60 milyon dolar toplamayı başarmıştır. 

Piyasa sıralamasında önemli bir konumda yer alan Cardano, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blok zincir platformu çalıştırmayı hedefleyen bir kripto para birimi ağı olarak tanımlanabilir. Bu ağın kripto para birimi ise ADA’dır. Cardano (ADA) fiyatı birçok farklı unsura göre değişiklik göstermektedir. Eylül 2021’de 3,10 dolarlık tüm zamanların en yüksek değerini gören ADA, maksimum 45 milyar arz ile dikkat çekmektedir. Piyasa değeri ve proje vizyonu sayesinde birçok kripto para yatırımcısının takip listelerinde de ADA ilk sıralara yerleşmiştir. 

1 Cardano (ADA) an itibariyle$0.315035fiyatından alınıp satılmaktadır.

Solana

SOL 
Geleneksel finanstan merkeziyetsiz finansa geçiş sürecinde önemli bir mihenk taşı olan Solana, DeFi ya da diğer ifadeyle merkeziyetsiz finans çözümleri sağlayan bir blok zincir projesi olarak tanımlanabilir. Blok zincir teknolojisinin izne ihtiyaç duymayan yapısından yararlanan Solana, işlevsel bir açık kaynak projesi olarak değerlendirilmektedir. 

Solana Foundation, 489 milyon SOL token’ın dolaşıma sokulacağını duyurmasına rağmen şu an için 260 milyon seviyesinde piyasaya sürülmüştür. İlerleyen dönemlerde ise bu oranların arttığı görülmektedir. Yüzde 16,23’ü tohum satışa ayrılan SOL dağılımında, token’ların %12,92’si açılış satışı için ayrılmıştır. Kasım 2021’de 260,6 dolar seviyesine gelerek tüm zamanların en yüksek değerini gören Solana (SOL) fiyatı ise piyasa oynaklıklarından etkilenmektedir. 

1 Solana (SOL) an itibariyle$13.55fiyatından işlem görmektedir.

Dogecoin

DOGE

Tesla ve Space X’in CEO’su Elon Musk’ın attığı tweetler ile kripto piyasalarında ciddi bir başarı yakalayan Dogecoin (DOGE), açık kaynaklı bir dijital para birimidir. Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından yaratılan DOGE, 2013 yılında Litecoin çatallanması ile ortaya çıkmıştır. Meme coin olarak ortaya çıkan Dogecoin, eğlenceli ve kaygısız bir para birimi olarak kendini değerlendirmektedir. DOGE genelde Reddit ve Twitter gibi platformlarda kullanıcıların yaptığı ya da paylaştıkları kaliteli içerikleri ödüllendirmek için bir bağı sistemi olarak kullanılmaktadır. 

Piyasalarda ciddi bir başarı yakalamasının ardından kripto para fiyatları üzerinden ortaya çıkan belirsizliklerden en fazla etkilenen varlıklardan biri olmuştur. Buna rağmen kripto para sıralamasında hala üst sıralarda kendine yer bulmaktadır. Dogecoin (DOGE) fiyatı Mayıs 2021’de 0,73 dolar ile tüm zamanların en yüksek değerini görmüştür. Bu tarihten sonra yaşanan piyasa gelişmeleri sonrasında ise fiyatında ciddi bir geri çekilme takip edilmiştir. Diğer pek çok kripto gibi riskleri yüksek bir varlıktır. 

1 Dogecoin (DOGE) an itibariyle$0.105316fiyatından işlem görmektedir.

Bitcoin Korku Endeksi

Latest Crypto Fear & Greed Index

Kripto Hesaplayıcı

Coin Otağ, 2018'den beri, sosyal medyada en hızlı ve en doğru kripto para haberleri sunarken, websitesinde ağırlıklı olarak Bitcoin ve kripto para analizleri ile okurlarına en güncel ve en objektif analizleri sunuyor. Traderlar için ekstra bir rehber niteliği olan CoinOtag.com, güçlü yatırım kararları almanız için önemli senaryolara değinerek potansiyel riskleri yorumlamayı vadediyor.

İletişim, Soru ve Öneriler için: contact@coinotag.com

Risk Açıklaması

Coin Otağ’da yer alan içerikler, yatırım tavsiyesi değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklardır. Bu para birimlerine yatırım yapmadan önce kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Coin Otağ bir yatırım danışmanı değildir. Sorumluluk kişinin kendisine aittir.

Sorumluluk Reddi Beyanı