Ana SayfaRehberKripto Paralarda En İyi 8 Pasif Gelir Yöntemi

Kripto Paralarda En İyi 8 Pasif Gelir Yöntemi

-

Kripto para piyasasındaki oynaklıklarda para kaybetmek istemeyen yatırımcılar pasif gelir elde etmenin yollarını aramaya başladı. Kripto paralar ile Pasif Gelir elde etmenin birçok yolu vardır. Bu yazımızda, kripto paralar ile pasif gelir elde etmenin popüler örneklerini inceliyoruz.

Pasif Gelir Nedir?

Pasif gelir, kişinin aktif katılımına veya çabasına ihtiyaç duymadan kazanılan geliri ifade eder. Pasif gelir, sürekli olarak bunun için çalışmaya gerek kalmadan istikrarlı bir gelir akışı sağlayabilir. Bu, daha fazla finansal güvenlik ve özgürlüğün yanı sıra diğer ilgi alanları veya hedefleri takip etme becerisine de yol açabilir.

Pasif gelir ayrıca kişinin gelir akışlarını çeşitlendirmeye yardımcı olarak finansal riski azaltabilir. Ek olarak, pasif gelir, aktif olarak çalışmadığınız zamanlarda, örneğin emeklilik sırasında veya geleneksel bir işten izin alırken gelir elde etmenin bir yolunu sağlayabilir.

Kripto paralar haricinde pasif gelire örnek olarak mülkten elde edilen kira geliri, bir kitaptan veya icattan elde edilen telif hakları, hisse senedi veya yatırım fonu gibi yatırımlardan elde edilen gelirler de örnek olarak gösterilebilir.

Kripto Paralar ile Pasif Gelir Elde Etmek Mümkün mü?

Evet, kripto para birimleri ile pasif gelir elde etmek mümkündür. Bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Kripto para birimleri ile pasif gelir elde etmenin para kazanmanın garantili veya risksiz bir yolu olmadığına dikkat etmek önemlidir. Kripto para piyasası oldukça değişken olabilir ve yatırımlarınızın değeri büyük ölçüde dalgalanabilir.

Kripto Paralar ile Faiz Kazanmak

Bir kripto hesabıyla, kripto para biriminizi bir borsada tutarak faiz kazanabilirsiniz. Kripto borsaları ve kripto para cüzdanları, bazı kripto para birimleri için faiz sunar. Bu şirketler, kullanıcıları çekmek ve platformda para tutmak için ödeme yapmaya hazırlardır.

Örneğin, yatırımcılar Binance borsasında Earn özelliği ile kripto paralarını belirli bir süre platforma kitleyerek faiz geliri elde edebilirler. Belirli bir süre kripto paralarını kitlemek istemeyen kullanıcılar Flexible (Esnek) seçeneği ile istediği zaman kripto paralarını faiz hesabından çıkartabiliyorlar. (Ayrıca Bkz. Binance Kurucusu CZ Kimdir?)

Borç Vererek Kazanmak

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformları, bir borç verme sürecine doğrudan katılarak size bir banka gibi para kazanma gücü verir. Burada, kullanıcılar kripto para cüzdanlarını birbirine bağlar ve tokenleri bir havuza işler. Bu havuz daha sonra faiz ve ücret karşılığında başkalarına borç vermek için kullanılır.

Kullanıcılar, ödünç verme sürecinden gelir elde eder. Kripto ödünç vermekten kazanılan miktar üç faktöre bağlıdır: kredinin süresi, kredinin miktarı ve faiz oranı.

Bu platformlara örnek olarak Aave ve Compound’u ele alabiliriz;

 • Aave: Kullanıcıların çeşitli kripto para birimlerini ödünç almasına ve ödünç vermesine izin veren bir borç verme platformu.
 • Compound: Kullanıcıların kripto varlıklarını ödünç alıp ödünç alabilecekleri ve bunlardan faiz kazanabilecekleri, Ethereum blockchain’i üzerine kurulu merkezi olmayan bir borç verme platformu.

Proof-of-Work Madenciliği

Proof-of-Work (PoW), işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için birçok blockchain ağı tarafından kullanılan bir mutabakat mekanizmasıdır. PoW kripto madenciliği, işlemleri doğrulamak ve blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak için karmaşık matematik problemlerini çözmek için hesaplama gücünü kullanma sürecidir. Madenciler, sorunu ilk çözen olmak ve blok zincirine yeni bir blok eklemek için birbirleriyle yarışırlar. Problemi ilk çözen madenci, işlem ücretlerinin yanı sıra belirli sayıda kripto para birimi ile ödüllendirilir.

PoW’da, bir madenci matematik problemini çözdüğünde, hesaplama gücünü harcayarak “iş” yaptığını etkili bir şekilde “kanıtlıyor”. Bu kanıt daha sonra ağ ile paylaşılır ve ağdaki diğer düğümler kanıtın geçerli olduğunu kabul ederse, madencinin yeni bir blok oluşturmasına ve bunu blok zincirine eklemesine izin verilir.

PoW madenciliğinde; Bitcoin, Litecoin, Ethereum Classic ve Bitcoin Cash en popülerlerinden birkaçıdır.

PoW Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik yapmak için PoW tabanlı bir kripto para birimi seçin: Madencilik yapmak istediğiniz PoW tabanlı bir kripto para birimini araştırmanız ve seçmeniz gerekecek (Örneğin: Bitcoin, Litecoin, Ethereum Classic). Mevcut madencilik zorluğu, potansiyel ödüller ve gerekli ekipman ve kaynaklar gibi faktörleri göz önünde bulundurmayı unutmayın.

 1. Doğru ekipmanı edinin: PoW kripto para birimleri madenciliği yapmak için, genellikle madencilik için özel olarak tasarlanmış Application-Specific Integrated Circuits (ASICs) gibi özel madencilik donanımlarına ihtiyacınız olacaktır.
 2. Bir madencilik havuzuna katılın: Bir madencilik havuzuna katılmak, bir blokta başarılı bir şekilde madencilik yapma ve ödül alma şansınızı artırabilir. Madencilik havuzu, matematik problemlerini çözme ve işlemleri doğrulama şansını artırmak için hesaplama güçlerini birleştiren bir grup madencidir.
 3. Madencilik yazılımını indirin: Ekipmanınızı aldıktan ve bir madencilik havuzuna katıldıktan sonra, ekipmanınız ve madencilik yaptığınız PoW tabanlı kripto para birimi ile uyumlu madencilik yazılımını indirmeniz gerekecektir.
 4. Madenciliği başlatın: Madencilik yazılımını kurup yapılandırdıktan sonra madencilik işlemine başlayabilirsiniz. Madencilik yazılımı, madencilik havuzuna bağlanacak ve matematiksel problemleri çözmek ve işlemleri doğrulamak için çalışmaya başlayacaktır.
 5. Ödül alın: Bir blokta başarılı bir şekilde madencilik yaptığınızda, işlem ücretlerinin yanı sıra belirli sayıda kripto para birimi ile ödüllendirileceksiniz.

Staking Yapmak

Staking, belirli bir kripto para biriminin belirli bir miktarını bir cüzdanda veya borsada tutma ve bu kripto paranın blockchain ağındaki işlemlerin doğrulanmasına katılma sürecidir. Yatırımcılar, kripto paraları “staking” yaparak, ağı desteklemeye ve fikir birliği sürecine katılmaya yardımcı olurlar. Yatırımcılar, işlemleri doğrulamaya ve ağı güvenli hale getirmeye yardımcı oldukları için belirli bir miktarda kripto para birimi ile ödüllendirilir. Ödüller yeni tokenler, işlem ücretleri veya her ikisinin bir kombinasyonu şeklinde olabilir.

Staking, kripto varlıklarınızla pasif gelir elde etmenin bir yoludur. Staking’e başlamak için, hangi kripto para birimlerinin staking sunduğunu araştırmanız ve stake etmek istediğinizi seçmeniz gerekecek. Ardından, genellikle “staking eşiği” olarak adlandırılan, stake etmeye başlamak için gereken minimum miktarda kripto para birimini edinmeniz ve bunu staking’i destekleyen bir cüzdanda ya da borsada tutmanız gerekir.

Güvenilir bir kripto para borsasında staking yapmak için buraya tıklayınız

Oyun Oynayarak Kazanmak

Play-to-Earn (P2E) oyunları, oyuncuların oyun oynayarak kripto para birimi veya diğer dijital varlıklar kazanmalarına olanak tanıyan bir tür video oyunudur. Bu oyunlar, oyuncuların oyun içi varlıkları kazanabilecekleri, takas edebilecekleri ve satabilecekleri oyun içinde dijital bir ekonomi oluşturmak için blockchain teknolojisini kullanır.

P2E oyunlarında oyuncular, savaşları kazanmak veya görevleri tamamlamak gibi oyun içi görevleri tamamlayarak kripto para birimi veya diğer dijital varlıklar kazanabilirler. Bu varlıklar daha sonra satılabilir.

P2E oyunlarının bazı örnekleri şunları içerir:

 • Axie Infinity: Oyuncuların Ethereum blok zincirini kullanarak Axies adlı fantastik yaratıkları üretmesine, büyütmesine ve bunlarla savaşmasına olanak tanıyan bir oyun. Oyuncular, oyun içi görevleri tamamlayarak ve varlıklarını takas ederek kripto para kazanabilirler.
 • Decentraland: Kullanıcıların Ethereum blok zincirini kullanarak içerik oluşturmasına ve içerikten para kazanmasına olanak tanıyan bir sanal gerçeklik platformu. Kullanıcılar, giyim, ev ve diğer öğeler gibi dijital varlıklar oluşturup satarak kripto para kazanabilirler.
 • The Sandbox: Kullanıcıların Ethereum blok zincirini kullanarak kendi oyun deneyimlerini oluşturmalarına, para kazanmalarına ve paylaşmalarına olanak tanıyan bir sanal dünya oyunu.
  Bu oyunlar hala ilk aşamalarında ve pazar hala gelişiyor ancak bu, oyunlardan para kazanmanın ve oyunculara oynayarak para kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor. Oyun içi varlıkların değeri piyasa güçlerinin yanı sıra oyunun popülaritesinden de etkilenebilir, bu nedenle herhangi bir P2E oyununa yatırım yapmadan önce potansiyel riskleri ve ödülleri anlamak önemlidir.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, bireylerin uzak konumlarda bulunan veri merkezlerinden madencilik gücü satın alabildiği bir süreçtir. Bireyler, kendi madencilik ekipmanlarını kurmak ve bakımını yapmak yerine, ekipmanı bulut madenciliği sağlayıcısından kiralayabilir ve madencilik kârından pay alabilir. Bu, bireylerin kripto para birimi madenciliğine katılması için daha uygun maliyetli ve uygun bir yol olabilir.

Ancak, birçok dolandırıcılık olduğu için kullanıcının sağlayıcılara karşı dikkatli olması gerekir.

Yield Farming

Likidite madenciliği olarak da bilinen Yield Farming, bireylerin merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerine likidite sağlayarak kripto varlıklarından getiri elde edebilecekleri bir süreçtir. Bu, varlıklarını bir likidite havuzuna yatırarak yapılır, bu da protokol tarafından oluşturulan işlem ücretlerinden pay kazanmalarını sağlar.

Ek olarak, bazı Yield Farming protokolleri, yönetim tokenleri veya diğer teşvikler gibi likidite sağlamak için ek ödüller de sunar. En popüler Yield Farming protokollerinden bazıları bazıları şunlardır: Aave, Pancakeswap, Balancer, Curve.

Referans Programları

Bazı kripto para borsaları, başkalarının kaydolmasını veya hesap açmasını sağlayan kullanıcıları ödüllendiren ortaklık programları sunar.

Yeni bir kullanıcı, yönlendirme bağlantısını veya kodunu kullanarak platforma kaydolduğunda, yönlendirmeyi sağlayan kişi veya şirket, yeni kullanıcının işlemlerinden veya diğer faaliyetlerinden komisyon kazanacaktır.

Referans programları, bireylerin veya şirketlerin kripto para platformlarını ağlarına tanıtarak veya reklam yoluyla ek gelir elde etmelerinin bir yolu olabilir.

Yatırım risk içerir. Bu içerik yatırım tavsiyesi değildir. CoinOtag yatırım kazançlarınızdan ve kayıplarınızdan sorumlu tutulamaz. Kendi araştırmanızı yapmamız elzemdir.

Celal MUTLU
Celal MUTLU
Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler