Diğer

  Dock Network: Merkeziyetsiz Doğrulayıcılar Web3’ün ağ geçidi olacak!

  Kimlik yönetimi, internet icat edildiğinden beri büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Merkezi Kimlik Yönetimi, tek bir başarısızlık noktasıyla tehditlere, siber saldırılara ve gizlilik ihlallerine karşı her zaman savunmasız olmuştur. Dijital işlemler adına özel ve güvenli bir alan sağlamak için milyarlarca dolar harcandı. Web3, blok zinciri tabanlı, merkeziyetsiz, şeffaf, güvenli ve kullanıcılarına gerçek veri sahipliğini sağlayan internetin bir sonraki yinelemesi için bir şemsiye terimdir. Bu aynı zamanda kimlik belgelerimizin taşınabilirliğini ve güvenliğini de artıracaktır. Bu belgeler pasaportlar, eğitim sertifikaları, ehliyetler, sosyal medya özgeçmişleri ve daha fazlası olabilir.

  Merkeziyetsiz kimlik sistemleri, kullanıcıların kendi kimliklerini ve verilerini kontrol etmelerini, depolamalarını ve yönetmelerini sağlar. Kullanıcılar verilerini nasıl, ne zaman ve kimlerle paylaştıklarına karar verir. Veriler tek bir yerde saklanmak yerine, her bir kullanıcıya dağıtılır. Kullanıcılar, kimlik bilgilerini ve belgelerini Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri (Verifiable Credentials) olarak saklayabilen bir dijital kimlik cüzdanına sahiptir. 

  Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri, yayıncı firmanın kimliğine ve güvenilirliğine dayalı olarak anında onaylanabilen ve kimliği doğrulanabilen kriptografik olarak imzalanmış dijital belgelerdir. Doğrulanabilir kimlik bilgileri kullanarak kimliğinizi, becerilerinizi ve başarılarınızı kanıtlayabilirsiniz ve bir doğrulayıcı her zaman dosyanın değiştirilmediğini veya sahte olmadığını bilir.

   Bu kimlik cüzdanı, ad, yaş, adres, eğitim, istihdam bilgileri ve finansal bilgiler gibi doğrulanmış kullanıcı kimliği ayrıntılarını saklayabilir. Doğrulanmış bilgileri paylaşma olasılığı, finansal, işe alım süreci, yasal süreç ve kabul görmeyle ilgili çeşitli ihtiyaç durumlarında büyük fırsatlar oluşturur. Her yayıncı ve kullanıcının bir Merkeziyetsiz tanımlayıcısı (DID’i) vardır. Merkeziyetsiz tanımlayıcı size ait bir tanımlayıcıdır. İşveren veya öğrenci kimliğiniz gibidir ve birden fazla kimliğiniz olabilir. En büyük fark şudur: Üniversite size Öğrenci Kimliğinizi verir. DID’i kendiniz oluşturursunuz. Ona sahip olur ve onu kontrol edersiniz. Hatta her çevrimiçi etkileşim için farklı bir DID oluşturabilirsiniz. DID’inizi oluşturmak için Dock’u kullandığınızda DID, Dock blok zincirine yazılır.

  Dock nedir?

  Dock, devrim niteliğindeki Web3 alanında bir öncüdür. 2017’den bu yana, gelecekte Web3’e bir ağ geçidi görevi görecek olan son teknoloji Merkeziyetsiz Kimlik ve Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri teknolojisini inşa ediyorlar. Verilerinin gerçek sahipliğini anlamalarına yardımcı olarak ve belgelerini, sertifikalarını ve kimlik bilgilerini dijital kurcalanmaya karşı korumalı ve anında doğrulanabilir hale getirerek kuruluşların web3 ekosistemine uyum sağlamalarına ve yenilikler yapmalarına yardımcı oluyorlar. Web3, sahiplik ve Dock teknolojisini kullanma ile ilgili olacak, bireyler artık en önemli belgelerine gerçekten sahip olabilecek ve verileri üzerindeki kontrolü yeniden kazanabilecekler.

  Dock, kimlik bilgileri ve merkeziyetsiz tanımlayıcılar (DID) vermek için merkezi olmayan bir ağ oluşturmuştur. Fakat bu senin ve benim gibi biri için ne anlama geliyor? Günlük hayatımızda karşılaştığımız şu soru işaretleri, Dock sayesinde soru işareti olmaktan çıkıyor;

  • Bu hastanede beni tedavi edecek doktor sertifikalı mı?
  • Veya bir banka veya finans uygulaması adına KYC için gerekli kişisel bilgileri sağlamanın daha kolay bir yolu var mı?

  Dock’un ürünleri, doğrulanabilir kimlik bilgilerini anında yayınlamak ve kendi blok zincirlerinde merkeziyetsiz tanımlayıcılar oluşturmak için en büyük kuruluşlara halihazırda hizmet etme yeteneğine sahiptir. Bizim gibi bireylerin bu DID’leri ve doğrulanabilir kimlik bilgilerini güvenli bir cüzdan uygulamasında tutabilecekleri ve yönetebilecekleri tam döngüye sahiptirler. Dock’un sunduğu sistemler Web3 bünyesi altındadır ve blok zinciri kullanan doğrulayıcı sistemleri W3C standartlarına uyum sağlamaktadır. Bunun dışında Dock; verilerin doğrulanabilir olduğu ve kullanıcılara ait olduğu merkeziyetsiz bir ekosistem vizyonunu ilerletmek için uluslararası ve kökenleri sağlam olan Web3 Foundation şirketi tarafından desteklenmiş ve fonlanmıştır.

  Dock Blok Zinciri

  Web3’ün en önemli özelliklerinden biri blockchain teknolojisidir.Aslında blockchain teknolojisi, merkeziyetçilikten uzaklaşma etrafında döndüğü için Web3’ün üzerine inşa edildiği temeldir. Blok zinciri ağı üzerine inşa edilerek, islemler açık, merkeziyetsiz ve dağıtılabilir hale getirilmiştir.  Dock ‘un stake işlemleri kanıtlama blokzinciri Web3 için üretilmiştir. Web 3’ü kullanan herkesin kendi Merkezi Olmayan Tanımlayıcılarına (DID’lere) ihtiyacı olacaktır. Dock blok zinciri, hızlı, uyumlu, güvenli, ölçeklenebilir ve uygun maliyetlidir. Dock tarafından oluşturulan ve üzerinde yayınlanan tüm DID’lerin doğrulanabilir bir kaydını tutarak güvenin temelini oluşturur. Mimarisi, bir DID ile ilişkili herhangi bir verinin yetkisiz değiştirilmesini önler ve kriptografinin kullanılması, Doğrulanabilir Kimlik Bilgilerinin tahrif veya taklit edilmemesini sağlar.

  Dock’un substrate tabanlı blok zinciri, kuruluşların ve geliştiricilerin Web3 adına Merkeziyetsiz Kimlik ve veri uygulamaları oluşturmaları için açık kaynaklı, merkeziyetsiz ve düşük maliyetli bir platform sağlar. Blok zinciri, Polkadot ile aynı fikir birliğine ve yönetim mekanizmasına sahiptir. Blok zinciri, Substrate kullanarak kurulmuştur ve blok üretimi ile kesinliği birbirinden ayırdığı ve bunları farklı yöntemlerle elde ettiği için Polkadot’un hibrit özelliğine benzer bir özellikten faydalanarak sunulan konsensus bir mekanizma kullanır.

  Dock’un Kullanım Alanları

  verifiable-credential-2 proof-of-stake-2

  Dock’un kullanım alanları, sağlık ve eğitim gibi alanlarınıda kapsamaktadır. Perakende, finans, hukuk, NFT’ler, DeFi, kaynak zinciri ve ağırlıklı olarak kimlik bilgilerine dayanan daha birçok sektörde kullanım alanı bulur.

  NFT pazar yerlerini örnek alalım. Dolandırıcılık, blok zinciri alanının hem içinde hem de dışında yaygındır ve NFT’ler, sahte hesaplar oluşturan ve sahte NFT’ler satan dolandırıcılar arasında bir yaygın kullanım aracıdır. Doğrulanabilir Kimlik Bilgisi, özel bilgileri ifşa etmeden dahil olan herkesin itibarını ve gerçekliğini sağlamak için NFT’lerin oluşturulması, satın alınması ve satılmasıyla ilgili tüm tarafların kimliğini doğrulamak için kullanılabilir. Örneğin, bir NFT oluşturucusu, meşru NFT’lerin oluşturulma geçmişini gösteren bir Doğrulanabilir Kimlik Bilgisini paylaşabilir veya bir satıcı, önceki NFT satışlarına dayalı itibar puanı gösteren bir Doğrulanabilir Kimlik Bilgisine sahip olabilir. Ve bunu yaparken tamamen anonim olabilirler!

  Dock Ürün Paketi

  Dock, şirketler ve geliştiriciler için ihtiyaçları doğrultusunda kodlamaya ihtiyaç duymayan hem de özelleştirilebilir VC (Doğrulanabilir kimlik) ve DID (Merkeziyetsiz tanımlayıcı) çözümleri sunar. Bir kod satırı bile yazmadan Doğrulanabilir Kimlik Bilgisi yayımlamak isteyen kuruluşlar Dock Certs’den faydalanabilir veya doğrudan Dock Certs’ün API’ını kendilerine entegre edebilirler.

  Kullanıcılar birkaç tıklamayla Dock Certs’e kaydolabilir ve Merkeziyetsiz Tanımlayıcıları (DID’leri) ve Doğrulanabilir Kimlik Bilgilerini (VCs) oluşturmaya başlayabilir. Kimlik bilgisi oluşturulduktan sonra, kuruluşlar bunu kullanıcıya bir e-posta, PDF veya JSON dosyasında bir bağlantı olarak gönderebilir. JSON dosyası, kullanıcının dijital kimlik cüzdanına kaydedilebilir. Kriptografi, kimlik bilgilerinin yayınlandıkları andan itibaren değiştirilmemesini sağlamak için kullanılır. Ayrıca bu yöntem dolandırıcılık olasılığını ortadan kaldırmaktadır. Sonuç olarak, şirketler sahtecilik korkusu olmadan kimlik bilgilerini doğrulayabilir.

  Dock, hizmetlerini bir mobil uygulama ile Doğrulanabilir Kimlik Bilgilerini paylaşmayı amaçlayan kuruluşlara genişletti. Dock’un SDK’sı, merkeziyetsiz kimliği bir uygulamaya dönüştürmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Bu karmaşık teknolojiyi sıfırdan inşa etmek için zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Geliştiriciler, Dock Wallet SDK’sını kullanarak kendi uygulamalarının içinde bir Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri cüzdanı oluşturabilir ve kullanıcılarının DOCK tokenlerinin yanı sıra kimlik bilgilerini depolamasına, almasına ve yönetmesine izin verebilir.

  DOCK Token Özellikleri & Tokenomics (Token Ekonomisi)

  Dock Blok Zincirine yapılan tüm işlemler – DID’ler oluşturmak, İptal Kayıtlarını güncellemek ve Şemalar oluşturmak gibi – DOCK tokeni gerektirir. DOCK tokenin kullanımı, yönetim ve staking içeren diğer girişimleri de kapsar.

  DOCK tokenlerinin toplam arzı 1 milyar olarak sabitlendi. Bunun %70’i sahipler için, %15’i Hazine ve DOCK Birliği için ve %15’i emisyon ödülleri içindir. Ekibe göre, dolaşımdaki arz 770 milyon ve kalan DOCK’un emisyonu, yılda %25-30 dağıtarak 25 yıl içinde gerçekleşecek.

  Dock Explorer’a bir göz atarsak, DOCK tokenlerinin %13,5’ine yakın bir kısmının şu anda stake edildiğini görüyoruz. Ocak 2022’de Binance, %37 APY ile DOCK staking’i başlattı. Ayrıca, kriptoda nadir bulunan bir özellik olan $DOCK, Transak kullanılarak fiat on-ramp yoluyla elde edilebilir.  Bunun yanı sıra Binance, Gate.io, Huobi, Kucoin, AAX ve Hotbit’in tüm üst düzey borsalarından DOCK satın alabilirsiniz.

  Dock Ekibi

  Dock Ağı iki varlık tarafından desteklenir:

  1. Dock Grubu – Ağın yol haritasını denetlemeye, gelişen yönetim sağlamaya, ağın tanıtımını denetlemeye ve aynı zamanda benimsenmesini sağlamaya adanmış, kar amacı gütmeyen bir İsviçre Kurumu.
  2. Dock Laboratuvarları- Dock’un vizyonunu yerine getirmek için teknolojiyi geliştirmek, pazarlamak, iş geliştirmek ve operasyonları yönlendirmek için çalışan Dock’un arkasındaki ekip.

  Ekip, blok zinciri ve veri teknolojisi endüstrisinde zengin deneyime sahip Nick Lambert ve Elina Cadouri tarafından yönetiliyor. Dock CEO’su Nick, 2011’den beri blockchain endüstrisinde çalışıyor ve Blockchain alanında çalışan en eski şirketlerden biri olan MaidSafe’in COO’suydu. Dock COO’su Elina, veri ağı endüstrisinde dikkate değer bir deneyime sahiptir. Baş Geliştirici Lovesh Harchandani, Dock’ta ve daha önce Evernym’de en yenilikçi çözümlerden birini yaratan Doğrulanabilir Kimlik Bilgileri ve Merkeziyetsiz Kimlik endüstrisinde uzmandır.

  Son Sözler

  Web3 yalnızca Metaverse ve NFT’lerle ilgili değil, veri sahipliği ile de ilgili olacak. Web2’nin merkezi tanımlayıcılarınıza sahip olması gibi (sosyal medya hesapları ve e-posta adresleri) merkeziyetsiz bir internette gezinmek, işlem yapmak veya verilerinizi paylaşmak için, bir Web3 kimliğine ihtiyacınız olacak. Bu Web3 Kimliği, kimlik bilgilerinizi, itibarınızı ve bağlantılı verileri bir cüzdanda taşıyacaktır. Sonuç olarak, kullanıcılar cüzdan adreslerini veya tüm işlem geçmişini açıklamadan işlemlerini ve varlıkların sahipliğini kanıtlayabilecekleri ve doğrulayabilecekleri için DeFi ve NFT pazarlarında da çoklu bir kullanım alanı açılmış olacaktır. Dock, tüm merkeziyetsiz kimlik işlemlerini desteklemek için donanımlı bir teknolojiye sahiptir. Web3’te üretilen her kimlik bilgisine, belgeye veya sertifikaya güven ve özgünlük eklemenin ve aynı zamanda katılan herkesin gizliliğini sağlamanın güçlü ve güvenli bir yoludur.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.

  Bitcoin Fiyatı 51 Bin Dolar Civarında Dalgalanıyor: Spot Bitcoin ETF Piyasasındaki Son Veriler!

  Bitcoin fiyatındaki durgunluk devam ederken, spot Bitcoin ETF piyasasındaki para girişleri devam ediyor; Son veriler!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  Shiba Inu’nun SHIB Token Yakımları Artıyor: SHIB Fiyatı Yükselişe Hazır mı?

  Popüler memecoin projesi Shiba Inu'nun SHIB tokeninde son 24 saatte yakım oranları atış gösterdi: SHIB fiyatı için son durum nedir?

  SEC, Spot Bitcoin ETF’leri için Opsiyonları Onaylamaya Hazırlanıyor

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BITB ve GBTC spot Bitcoin ETF'leri için opsyion trading için onay verecek mi?

  Bitcoin Çökerse Ne Olur? Ünlü Yazar Robert Kiyosaki Açıkladı!

  Girişimci ve ünlü yazar Kiyosaki, topluluk arasındaki Bitcoin'in çökme potansiyeline karşı düşüncelerini paylaştı.