Vadeli İşlemlerde Bitcoin’in Teminat Olarak Kullanımı Artıyor: Bunun Anlamı Nedir?

  • Temmuz’dan bu yana, Glassnode tarafından takip edilen verilere göre, Bitcoin vadeli işlem açık pozisyonlarının yüzde 33’e yükseldiği ve önceden yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtiliyor.
  • Vadeli işlemler, trader’lara borsadaki teminat olarak bilinen mevduat için maksimum maruziyeti en üst düzeye çıkarma olanağı sağlayan kaldıraçlı ürünlerdir.
  • Böyle olaylar, coin-teminatlı sözleşmelerin küresel açık pozisyonların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu Eylül 2021’den önce oldukça yaygındı.

Traderlar, Bitcoin teminatlı vadeli işlemlere ilgi göstermeye başlıyor; Bu tam olarak ne anlama geliyor? Piyasada nakit sıkıntısı mı var?

Bitcoin, Traderların Teminat Tercihi Oluyor

Bitcoin (BTC), yakın gelecekte dengesiz ve volatil bir varlık olarak nitelendirilme etiketinden büyük olasılıkla kurtulamayacak gibi görünüyor, çünkü kripto trader’ları en büyük kripto parayı vadeli işlem alım satımlarında teminat olarak kullanmaya başlıyorlar.

Temmuz’dan bu yana, Glassnode tarafından takip edilen verilere göre, Bitcoin vadeli işlem açık pozisyonlarının yüzde 33’e yükseldiği ve önceden yaklaşık yüzde 20 olduğu belirtiliyor. Nakit veya stablecoin teminatlı sözleşmeler, toplam açık pozisyonların hala yüzde 65’ini oluşturuyor.

Vadeli işlemler, trader’lara borsadaki teminat olarak bilinen mevduat için maksimum maruziyeti en üst düzeye çıkarma olanağı sağlayan kaldıraçlı ürünlerdir; bu, sözleşme büyüklüğünün küçük bir yüzdesi olan bir mevduat ile yapılabilir. Borsa, trade’in geri kalan değerini sağlar. BTC teminatlı sözleşmelere yeniden ilgi gösterilmesi, volatiliteyi artırabilecek tasfiye dalgalarının potansiyelini taşıyor, Blockware Intelligence adlı araştırma sağlayıcısına göre. Bu, birden fazla tasfiye – veya marj eksikliği nedeniyle zorunlu pozisyon kapatma – ardışık olarak meydana geldiğinde hızlı bir fiyat değişikliğine neden olur.

Blockware Intelligence analistleri haftalık bir bültenlerinde şöyle dediler:

“Eğer BTC’niz varsa ve teminat olarak BTC gönderildiyse, fiyatın düşmesi, teminatınızın değeri aynı anda düştüğü için sizi tasfiye noktanıza daha hızlı getirir. “BTC’nizin ticarileştirme aşamasında BTC’nizle kaldıraç yapmak son derece risklidir, çünkü yön açısından doğru olabilirsiniz, ancak volatilite sizi yön gösterecek olsanız bile silebilir.”

Coin teminatlı sözleşmeler, ABD doları cinsinden alıntılanır, ancak kripto paralarla teminatlandırılır ve yerleştirilir. Başka bir deyişle, teminat pozisyonu kadar volatil olan teminat, bir traderın piyasa rallilerinde daha az kazanmasına ve piyasa düştüğünde daha fazla kaybetmesine neden olan doğrusal olmayan bir ödeme yaratır.

Yani, sadece bir long pozisyon olarak Bitcoin’in dolar cinsinden fiyatı düştüğünde değil, teminat da değer kaybeder ve kayıpları artırır. Bu da nispeten hızlı bir marj eksikliği ve potansiyel tasfiye sonucunu doğurur.

Trend, eğer coin-teminatlı sözleşmeler hakim olursa, sık sık volatiliteyi artırabilecek tasfiye dalgalarının meydana gelebileceğinden endişe verici bir trenddir. Böyle olaylar, coin-teminatlı sözleşmelerin küresel açık pozisyonların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu Eylül 2021’den önce oldukça yaygındı.

Piyasadaki nakit sıkıntısı

Blockware’ye göre, bu tür sözleşmelere yeniden ilgi gösterilmesi piyasada nakit sıkıntısı yaşandığını göstermektedir. Analistler şunları söyledi;

“Bu metriğin son birkaç ay içindeki sıçraması ilginç, traderların nakit sıkıntısı yaşadığını ve son maruziyetlerini artırmanın son çare olarak BTC’lerini teminat olarak kullanmaya başladığını gösterebilir.”

Likitide bir süredir kripto pazarından çıkıyor gibi görünüyor. CCData’ya göre, tüm stablecoinlerin toplam piyasa değeri Ağustos ayında yüzde 0,4 azalarak 125 milyar dolara düştü, bu 17 ay üst üste düşüşünü temsil ediyor. Verilere göre, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük sabitcoini olan tether (USDT), son dört haftada neredeyse 1 milyar dolar azalarak 82,87 milyar dolara düştü.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version