Ana SayfaRehberRetest Nedir?

Retest Nedir?

-

Bir formasyonun veya destek – direnç kırılımının gerçekleşmesinden sonra yaşanan retest hareketinin ne olduğunu inceleyelim.

Retest Nedir?

Kısaca, fiyatta yaşanan bir geri çekme hareketidir diyebiliriz. Bu hareketten önce kırılan bir formasyon yapısı veya destek – direnç vardır (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?). Bu kırılımdan sonra fiyat geri çekilme yaşayarak, kırdığı yapıyı test eder ve daha sonra hareketine devam eder. Retest hareketi, kırılımı kaçıran yatırımcılara işleme giriş için fırsat vermektedir.  Throwback ve Pullback olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır.

  1. Throwback: Direnç bölgelerinin kırılımından sonra yaşanan harekete verilen isimdir. Burada bir direnç kırılımı gerçekleşir ve sonrasında fiyat kırmış olduğu dirence gelerek kırılımı onaylar, yükselişine devam eder. Bu durum bizlere kırılan bir direnç bölgesinin daha sonra destek bölgesine dönüşebileceğini göstermektedir. Direnç kırılımının ilk anını kaçıran yatırımcılar, throwback ile işleme dahil olabilir ve long işlem açabilirler (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Throwback gerçekleşirken işlem hacmi düşük olmalıdır. Eğer throwback esnasında işlem hacmi yüksek ise bu durum, bir retest hareketinin değil trend değişikliğinin göstergesidir. Bir throwback hareketinin örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
    Retest 24.07-2
  2. Pullback: Bu durum ise destek bölgelerinin kırılımından sonra yaşanan harekete verilen isimdir. Burada bir destek kırılımı gerçekleşir ve sonrasında fiyat kırmış olduğu desteğe gelerek kırılımı onaylar, düşüşüne devam eder. Bu durum bizlere kırılan bir destek bölgesinin daha sonra direnç bölgesine dönüşebileceğini göstermektedir. Destek kırılımının ilk anını kaçıran yatırımcılar, throwback ile işleme dahil olabilir ve short işlem açabilirler (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). Pullback gerçekleşirken işlem hacmi düşük olmalıdır. Eğer pullback esnasında işlem hacmi yüksek ise bu durum, bir retest hareketinin değil trend değişikliğinin göstergesidir. Bir pullback hareketinin örneğini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
    Retest 24.07-1
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler