Paraguay’dan Bitcoin Madenciliği İle İlgili Kritik Hamle!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Son gelen haberlere göre El Salvador’un geçtiğimiz haftalarda Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemesi diğer bir çok ülkenin de dikkatini çekmiş gibi gözüküyor. Bu ülkelerden bir tanesi de Paraguay. Paraguay yetkili mercileri kripto madenciliğine endüstriyel bir faaliyet statüsü vermeyi amaçladıklarını açıkladı.

El Rey Bitcoin!

Bitcoin

Görünen o ki Latin Amerikalıların Bitcoin aşkı sınırları aşmış durumda. Paraguay, halkının Bitcoin’e olan aşkını görmüş gibi duruyor ki bu sefer Bitcoin madenciliği hakkında lisanslama süreci için düzenleyici bir çerçeve öneren başka bir yasa tasarısını yürürlüğe koymaya hazırlanıyor!

Paraguay kongresi temsilciler meclisi ülkede dijital varlıkların kullanımını ve madenciliğini resmi olarak tanıyacaklarını ve yetkilendirecekleri bir kripto para biriminin düzenlemelerini oluşturacak bir yasa tasarısı düşünüyor.

Kongre üyelerinden Silva Facetti ve Carlitos Rejala teklifin ortak bir taslağını hazırladılar, hadi beraber göz atalım!

Daha önce duyurduğumuz gibi dün “Bitcoin Yasası” projesini sunduk. Bu tasarı, Paraguay’da yabancı yatırımı çeken kripto para birimi üretim endüstrisi hakkında net bir düzenleyici çerçeve sağlıyor.

Bu hareket bizlere gösteriyor ki Paraguay, El Salvador’un Bitcoin’i ülkede egemen bir para birimi olarak benimsemesini takip ediyor!

El Salvador Devlet Başkanı Öncü Oldu

Bitcoin
El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele

Bu girişimde, ülkede finansal ve bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan yaklaşık olarak yüzde 70 lik kısım hedef alınmış durumda. Nüfusun bu kısmı için ekonomik seçenekleri arttırmak isteyen El Salvador devlet başkanı Nayib Bukele öncülük etti.

Farklılıklar Mevcut

Bitcoin

Burada belirtmek isteriz ki iki ülkenin kripto para birimlerine yönelik yasal yaklaşımları arasında çeşitli farklılıklar mevcut. Şimdi birlikte bunlara bir göz atalım.

  • Öncelikle belirtmemiz gerekir ki Paraguay’daki yasa tasarısı El salvador’un açıkladığı yasalardan daha detaylı ve tamı tamına 22 madde daha uzun. Buradan bile Paraguay’ın bu işi ne kadar ciddiye aldığını görebiliyoruz.
  • Paraguay’ın önerisi, Bitcoin madenciliği için bir lisans süreci oluşturmayı planlıyor.
  • Ayrıca küçük yatırımcıları korumak içinse düzenleyici yasalar getirmeyi planlıyor!
  • En önemli fark ise Paraguay’ın Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi için yasal olarak para birimi olduğunu kabul etmemesi ancak onları birer varlık olarak tanımlaması yer alıyor.

Kongre üyesi Rejala, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda ;

“Bu tasarı geçtikten sonra Paraguay kendisini bu rekabetçi sektörde konumlandıracak ve sürdürülebilir Bitcoin madenciliğine öncülük etmeyi planlıyor.”

Bitcoin İle Riskli Bir Oyun

Bitcoin

Hem El Salvador hem de Paraguay, Uluslar Arası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi bazı hükümet dışı kuruluşların desteklemediği devasa derecede denilebilecek ekonomik deneylere girişmekte. Her iki küresel fonlama kuruluşunun da iki ülke ekonomisini de kurnazca sabote etmek için kritik parasal desteği kesmesi mümkün gibi gözüküyor. En kötü senaryoda her ülkede başarısız olursa, ülkelerin daha sert düzenleyici kısıtlamaları yürürlüğe koyması gayet muhtemel gözüküyor!

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook