Bugün Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polygon (MATIC) Fiyatları Neden Sert Düştü?

  • ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) menkul kıymetler olarak sınıflandırılabilecek varlıklar üzerindeki son eylemi nedeniyle şu anda yenilenen bir belirsizlikle karşı karşıya.
  • Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polygon (MATIC) gibi önde gelen kripto paralar, uzun vadeli sürdürülebilirlikleri konusunda endişelere neden olan önemli bir değer kaybı yaşamıştır.
  • Varlıkların fiyatındaki düşüş, SEC’in hafta başında Binance ve Coinbase gibi kripto borsalarına karşı açtığı iki yüksek profilli dava sonrasında gerçekleşmiştir.

SEC’in kripto para borsalarına karşı eylemlerinin ardından kripto paralarda derin düşüşler görüldü. Altcoinlerde ADA, SOL ve MATIC öne çıktı.

ADA, SOL ve MATIC Sert Düşüş Gösterdi

Kripto para birimi sektörü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) menkul kıymetler olarak sınıflandırılabilecek varlıklar üzerindeki son eylemi nedeniyle şu anda yenilenen bir belirsizlikle karşı karşıya.

Bu sonuçla birlikte Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Polygon (MATIC) gibi önde gelen kripto paralar, uzun vadeli sürdürülebilirlikleri konusunda endişelere neden olan önemli bir değer kaybı yaşamıştır. Son 24 saat içinde bu üç kripto para birimi değerlerinde ortalama %23’lük bir düşüş yaşamıştır. Dahası, sadece bir günde toplamda 6,04 milyar dolarlık bir sermaye çıkışı gözlemlenmiştir.

Örneğin, ADA fiyatı şu anda 0,24 dolarlık bir fiyattan işlem görmekte olup günlük %23,62’lik bir kayba işaret etmektedir. Geçen hafta boyunca bu merkezi olmayan finans tokeni %35’ten fazla bir düşüş yaşamıştır.

Piyasa değeri açısından 10. sırada yer alan Solana ise son 24 saat içinde %22,47 oranında bir düşüş yaşayarak şu anda 14,64 dolarlık bir fiyattan işlem görmektedir. Son yedi günde SOL %30’a yakın bir düşüş yaşamıştır.

Benzer şekilde, 0,58 dolarlık bir fiyattan işlem gören Polygon bir günde %26 oranında değer kaybetmiştir. Geçen hafta boyunca değeri %35’ten fazla düşmüştür.

SEC’in Kriptolara Saldırısı

Varlıkların fiyatındaki düşüş, SEC’in hafta başında Binance ve Coinbase gibi kripto borsalarına karşı açtığı iki yüksek profilli dava sonrasında gerçekleşmiştir. Dava, kayıtlı olmayan menkul kıymetlerin listelenmesiyle ilgilidir.

SEC’e göre ADA, MATIC ve SOL gibi vakıflar, şirketler veya protokollerle ilişkili olan varlıklar, düzenleyicinin yasalarına göre menkul kıymet olarak sınıflandırılmalıdır.

Etkilenen diğer varlıklar arasında Sandbox (SAND), Filecoin (FIL), Axie Infinity (AXS), Chiliz (CHZ), Flow (FLOW), Internet Computer (ICP), Near (NEAR), Voyager (VGX), Dash (DASH) ve Nexo (NEXO) bulunmaktadır.

Ek olarak; fiyat düşüşü, Robinhood’un son duyurusuyla daha da karmaşık hale gelmiştir. Robinhood’un duyurusuna göre, 29 Haziran’da ADA, MATIC ve SOL coin platformlardan delist edilecek.

Kripto Şirketlerinden Tepki

Ayrıca, bu üç coinin arkasındaki vakıflar SEC’in iddialarını reddetmiştir. Örneğin, Solana Vakfı, SOL’un bir menkul kıymet olduğu fikrini reddetmişü, kullanıcılar ve geliştiriciler tarafından merkezi olmayan bir projeye dayanan bir topluluk projesi olduğunu vurgulamıştır. Benzer şekilde, Cardano’nun geliştirici şirketi IOG, ADA’nın bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmasına itiraz etmiştir.

Binance de son blog yazısında SEC’nin dava açmasından duyduğu hayal kırıklığını ifade etmiş ve süregelen soruşturmaları çözmek için uzun süreli ve iyi niyetli tartışmalara girmeye olan bağlılığını vurgulamıştır.

Değerlendirme aşamasında olan bir dava olduğunda, şirketler genellikle anlaşma yolunu izler veya davayı mahkemede tartışmaya karar verirler.

Benzer bir durum Aralık 2020’de SEC’nin Ripple’a karşı bir dava açmasıyla ortaya çıkmıştı. SEC, XRP token‘ının kayıtlı olmayan bir menkul kıymet satışını oluşturduğunu iddia etti. Bu dava hala devam etmekte olup, taraflar özet yargıya ilişkin kararı beklemektedir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version