Bitcoin’in On-Chain Metriklerinin Analizi: Aktif Adreslerde Şaşırtan Yükseliş!

  • Veriler, 14 Eylül’de Bitcoin üzerinde, 1.1 milyonun üzerinde aktif adresin olduğunu gösterdi. 15 Eylül’de ise aktif adresler 1.23 milyona kadar yükseldi.
  • Bitcoin’in aktif adreslerine daha derinlemesine bakıldığında, 30 günlük aktif adres metriğinin hafif bir yükseliş gösterdiği görüldü.
  • Bitcoin için işlem hacmi nispeten istikrarlı kalmıştır ve önemli bir artış fark edilmemiştir. Bu yazının yazıldığı sırada işlem hacmi yaklaşık olarak 11 milyar dolar seviyesindeydi.

Bitcoin’in fiyatında görülen artışın ardından COINOTAG, on-chain metriklerini inceledi; Aktif adreslerde önemli bir yükseliş görülürken, borsalardan çıkan BTC’ler artıyor.

Bitcoin’in Artış On-Chain’de Değişiklikler Yarattı

Bitcoin fiyatındaki son artış, on-chain işlemlerde bir artışa yol açtı. Bu işlem aktivitesindeki artışın diğer yönler üzerinde dikkate değer etkileri oldu mu? Santiment’in bir gönderisine göre, aktif Bitcoin adreslerinin sayısı son beş ayın en yüksek noktasına ulaştı. Veriler, 14 Eylül’de Bitcoin üzerinde, 1.1 milyonun üzerinde aktif adresin olduğunu gösterdi. 15 Eylül’de ise aktif adresler 1.23 milyona kadar yükseldi.

Aktif adreslerin sayısı daha önce 1 milyonun üzerine çıkmış olsa da, bu sefer 1.1 milyonu aşmadı. Bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 454.000 aktif adres bulunuyordu.

Ayrıca, Santiment verileri, kâr ile zarar arasındaki günlük on-chain işlem hacmi oranının aynı anda arttığını gösterdi. 14 Eylül’de bu metrik yaklaşık 2.34’e yükseldi ve son haftaların en yüksek seviyesini işaret etti.

Bitcoin adreslerine daha detaylı bakış

Bitcoin’in aktif adreslerine daha derinlemesine bakıldığında, 30 günlük aktif adres metriğinin hafif bir yükseliş gösterdiği görüldü. Grafik, bu yükselişin 9 Eylül civarında başladığını ve yaklaşık 18.1 milyon adresle başladığını gösteriyor.

Bu yazının yazıldığı sırada, 30 günlük aktif adres sayısı 19.15 milyonun üzerine çıkmış durumda.

Aktif adreslerdeki ve on-chain işlem hacmi oranındaki gözlemlenen eğilimler, Bitcoin ağı üzerinde dikkate değer aktivite olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Ancak bunun işlem hacmi üzerindeki etkisini belirlemek için daha fazla veri ve analize ihtiyaç vardır.

Hacim istikrarlı kaldı

Diğer metriklerde gözlenen dikkate değer artışlara rağmen, Bitcoin için işlem hacmi nispeten istikrarlı kalmıştır ve önemli bir artış fark edilmemiştir. Bu yazının yazıldığı sırada işlem hacmi yaklaşık olarak 11 milyar dolar seviyesindeydi.

Bu yıl kaydedilen en yüksek işlem hacmi, 20 Temmuz civarında 93 milyar doların üzerine çıktığında gerçekleşti. Bu, on-chain işlem hacmi ve aktif adreslerdeki artışlara rağmen, genel işlem hacminin normal bir aralık içinde kaldığını gösteriyor gibi görünüyor.

Bitcoin’in akış yönünü kontrol etme

On-chain işlem hacmi kâr realizasyonu faaliyetlerini gösterebilirken, yazının yazıldığı sırada Bitcoin akışının yönü, daha fazla BTC’nin kripto para borsalarından çıktığını gösteriyordu. CryptoQuant’ın borsa akış grafiğine göre, BTC çıkışları bu yazının yazıldığı sırada baskındı.

15 Eylül’de Bitcoin’in borsalardaki net akışı -7.300 BTC olarak gerçekleşti. Bu tarz bir faaliyet, en son 8 Eylül’de gerçekleşmişti. Borsalardan çıkan BTC’lerin artış göstermesi, borsalardaki BTC rezervinin azalmaya devam ettiğini göstermektedir. Yazı yazıldığı sırada Bitcoin’in borsa rezervi 2.041.522 olarak kaydedildi. Eylül ayının başında bu miktar 2.056.861 seviyesindeydi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version