Ana SayfaRehberTeknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

-

Yatırım araçlarıyla ilgilenen birçok kişinin fiyatları yorumlamak amacıyla kullandığı teknik analizin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Eğitimi

Teknik analiz, fiyatların yorumlanmasını ve yatırım yaparken doğru kararlar verilebilmesini sağlayan bir analiz çeşididir. Fiyat hareketi ve hacim gibi alım – satım işlemlerinden toplanan istatistiksel sonuçları analiz ederek yatırımların değerlendirilmesini sağlar ve alım – satım fırsatlarını belirlemek için kullanılır. Bu nedenle teknik analizde en önemli unsurlar, fiyat hareketleri ve hacimdir (bknz: İşlem Hacmi Nedir? Nasıl Yorumlanır?).

Teknik Analiz Ne Fayda Sağlar?

Bir yatırım ürününün geçmiş alım – satım faaliyeti ve fiyat değişikliklerinin teknik analiz yöntemleri kullanılarak yorumlanması ile bu ürünün gelecekte yaşayabileceği fiyat hareketi tahmin edilmeye çalışılır. Buna göre de yatırım planları yapılır ve yatırımcı bu sayede riskini minimuma indirgemiş olur. Bu da bakiyesini ve psikolojisini iyi yönetebilmesine fayda sağlar.

Objektif bir biçimde teknik analiz yöntemlerini kullanan kişiler mantıksal kararlar ile doğru adımlar atmaya çalışırlar. Grafiğin kendilerine anlattığı yönde işlem alarak bakiyelerini büyütmeye çalışırlar. Teknik analiz veya temel analiz kullanmayan kişiler ise ya sağdan soldan duydukları tavsiyeler ile ya da umut yatırımı yaparak kendilerini riske atarlar. Kısaca teknik analiz yatırımcıya objektif bir bakış açısı ve trend yönünde işlem alma imkanı sağlar (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

analiz-10

Teknik analiz yapabilmek için grafikleri okuyabilmemizi sağlayan bazı kavramları bilmemiz gerekmektedir. Bu kavramların en önemlileri; destek ve direnç, trend çizgisi ve kanal formasyonlarıdır. Bunlara ek olarak birçok kişinin tercih ettiği indikatörler olan RSI, MACD ve Bollinger bantlarının da bilinmesi fayda sağlar.

Bu yöntemler grafiklerin her zaman diliminde kullanılabilir. Ancak hiçbir yöntemin yüzde yüz başarı vaat etmediğini bilmek gerekmektedir. Belki de bu yüzdendir ki teknik analizde en önemli unsur stop loss (zarar kes) uygulamak olacaktır. Böylece olası ters hareketlerden korunmuş olursunuz. (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler