AAVE, UNI, COMP, YFI Yatırımcıları Endişelenmeli mi?

analiz-9

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

NFT çılgınlığı devam ederken DeFi altcoinleri bu çılgınlıktan olumsuz etkilenmiş olarak gözüküyor. Son verilere göre yatırımcıların DeFi’ye olan ilgisi önemli ölçüde azalmış gözüküyor.

Google Trends verileri NFT ve DeFi arama hacimlerindeki keskin farkı vurgulamak için kullanılabilir. Yukarıda belirtilen oran, yazım sırasında 5:1’de seviyelerinde bulunuyordu.

DeFi-09.01

DeFi’nin Zincir Üzerindeki Aktivitesi Olumsuz Gözüküyor!

Glassnode’un son raporuna göre, tüm büyük DeFi projelerinin zincir üzerinde aktivitesi son zamanlarda bir darbe aldı. Aşağıda derlenmiş olan grafiklerden de görülebileceği gibi; Aave, Uniswap, Compound ve Yearn Finance ile etkileşime giren aktif adresler düşüş trendinde bulunuyor.

Raporun açıklaması ise şu şekilde yapıldı:

“Yönetim kurulu genelinde, dördünün de yatırımcıların ilgisinde yapısal düşüşler gördüğü ve özellikle bu hafta yeni dip seviyeler yaptığı biraz kasvetli bir tablo gözüküyor.”

Ayrıca, IntoTheBlock’a göre, uzun vadeli yatırımcıların ortalama %70’inden fazlası karda değil. Özellikle, bu yılın başlarındaki nisan-mayıs döneminde, uzun vadeli yatırımcıların %90’ı karda bulunuyordu.

Borsalardaki Satışlar Alımlardan Daha Fazla

Borsalardaki net akışlar, yazım sırasında yatırımcıların altcoinlerini sattığı için olumsuz gözüküyordu. Örneğin UNI‘yi ele alalım.

24 saatlik ve 7 günlük grafiklerde, giriş hacimleri sırasıyla 101.8K ve 317.4K seviyelerinde bulunuyor. Ayrıca işlem verileri, diğer altcoinler için de satış baskısının arttığını ortaya koyuyor. Örneğin, son 6 saat içinde satın alınandan daha fazla 3.9K AAVE, 2.2K COMP ve 37.37 YFI satışı yapıldı.

DeFi-09.01-2

DeFi’de kilitlenen toplam değeri yansıtan grafikteki “W” şeklindeki iyileşme göz ardı edilemez. Geçmiş verilere bakıldığında eğilimdeki bu değişim bu protokollere ayrı ayrı kilitlenen değerlerde de görülüyor. Bu nedenle şuan ki aşamada uzun vadeli yatırımcıların endişelenmesini gerektiren çok fazla bir şey yoktur. Geçmiş verilere bakıldığında gözlenen dalgalanmalar sonrasında iyileşmeler gözlenmişti. Bu nedenle yukarıda belirtilen ölçümler pozitif seyredene kadar yatırımcıların sabırla beklemeleri gerekebilir.

DeFi-09.01-3

NFT çılgınlığı devam ediyor olsa da kripto paraların değeri gün geçtikçe benimsenmeye devam ediyor. DeFi ekosistemindeki olumsuzluklar yatırımcıları endişelendirse de çoğu yatırımcının  altcoinlerin çoğunun Bitcoin ile korele hareket ettiğini bilmesi gerekir. Solana gibi DeFi ekosisteminin lider kripto parası olan Ethereum’a rakip olabilecek projeler de değer kazanmaya devam ediyor. Son zamanlarda yatırımcıların gözdesi olan Solana yaklaşık 1 ayda %500 artış yaşadı.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster