Türkiye’nin Kripto Para Düzenlemesi Hazır!

Sermaye Piyasası Kurulu ve Kripto Para Düzenlemesi

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Kripto para düzenlemesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı yasanın hazır olduğunu ve ekim ayında meclise sunulacağını açıkladı.

Kripto Para Yasal Düzenlemesinin Detayları Belli Mi?

Türkiye’nin kripto varlıklar ile ödeme alınmasını yasaklamasının ardından farklı bir düzenleme yapılacağı ve vergilendirilmeye tabi tutulacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı. Bunun üzerine yatırımcılar vergi oranlarını ve yasal düzenlemenin detaylarının açıklanmasını bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt yaptığı açıklamalarda kripto paraların vergi oranlarından bahsetmişti. Yurt içi kripto para borsaları ile işlem yapan yatırımcıların yüzde 5 ile 10 arasında vergi ödeyebileceğini söylemişti. Yurt dışı borsalarında ise bu oran yüzde 40’a kadar çıkabilir ifadelerini kullanmıştı.

Düzenlemelerin Sebebi Önlem Almak!

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül yaptığı açıklamada Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin aldığı düzenleme kararları ile benzer ancak biraz daha katı bir düzenleme yapılmasın ihtiyaç olduğunu söyledi. Tamamlanan taslağın amacının bireysel yatırımcıyı korumak ve kara para aklamanın önüne geçmeye yönelik olduğunu ekledi. Kripto para borsaları için denetimi sıklaştırmayı da amaçladıklarını belirtti. Kripto varlıklar ile ödeme alınmasının yasaklanmasının sebeplerinin de aynı sebepler olduğu açıklanmıştı. Yatırımcıların zarar görmesini engellemek adına borsaların denetlenmesi ve devletin düzenlemeler çerçevesinde kripto para piyasasını kontrol etmesi düşünülüyor.

SPK Kripto Şirketlerine Lisans Verebilir!

Sermaye Piyasası Kurulu
Sermaye Piyasası Kurulu

Kripto para borsalarına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından lisans verilmesi ve lisansı olmayanların yasal olarak işlemlerine devam edememesi düşünülüyor. Henüz netlik kazanmasa da borsaların SPK tarafından denetlenmesi bekleniyor. Ayrıca MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) denetlemelerde bulunacak ve mali suçları araştırarak kara para aklamanın veya vergi kaçırmanın önüne geçecek. Meclise Ekim ayında sunulacak yasanın tam olarak detayları bilinmese de yatırımcıyı korumak adına çıkartılacak bir yasa söyleniyor. Veri oranları ise yabancı borsalarda çok daha yüksek olacak gibi duruyor. Yatırımcıyı yerel borsalara yönlendirmenin amaçlandığı düşünülüyor. Bu sebeple alınacak vergilerin de yurt dışı borsalarında daha fazla olacağı önceki açıklamalarda belirtilmişti.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook