Kripto Para Vergilendirmesinin Detayları Açıklandı!

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt kripto para vergilendirmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu!

Geriye Dönük Vergilendirme Olacak Mı?

Ülkemizde Kripto Para Düzenlemesi
Ülkemizde Kripto Para Düzenlemesi

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt yaptığı açıklamalarda getirilmesi düşünülen verginin yasadan önce kazanılan gelirleri kapsamayacağını söyledi. Yani yasa çıkarılmadan önce elde edilen gelirler üzerinden vergilendirme yapılmayacağını belirtti. Kripto para düzenlemelerinin henüz yasallaşmadığını da açıklamalarına ekledi.

Yerli Ve Yabancı Borsa Farkları!

Kripto Paralara Vergi Açıklaması
Kripto Paralara Vergi Açıklaması

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı katıldığı programda kripto paralardan alınması düşünülen verginin yabancı ve yerli borsalarda farklılık göstereceğini de belirtti. Yurt içi borsalarında işlem yapan kripto para yatırımcıları %5 ile %10 arasında vergi ödemesi yapabilir. Ancak yurt dışı borsalarında işlem yapan kripto para yatırımcılarına %40 oranına kadar vergilendirme yapılmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Kullanıcılar yerel borsalar ile mi yoksa yurt dışı merkezli borsalar ile mi çalışacak henüz bilinmiyor. Yurt dışı borsalarından daha çok vergi alınması düşüncesi insanların yerel borsalara geçmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra bir çok insan bu yasal düzenlemelerin kripto paraların arkasında bir güç olarak duracağını ve bunun bir güvence olacağını düşünüyor. Vergilendirme henüz yasal olarak yürürlüğe girmiş değil. Bu yılın sonuna kadar ise düzenlemenin netleşeceği ve yürürlüğe gireceği düşünülüyor. Tam olarak bir tarih ise açıklamalarda belirtilmedi.

SPK Kripto Paralar İle İlgili Açıklamada Bulundu!

Vergilendirme ile ilgili haberler dolaşıyorken SPK açıklamada bulundu. Sermaye Piyasaları Düzenleme Kurumu tarafından yapılan basın açıklamasında kripto paralar ile ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadıklarını söyledi. Sosyal medyada SPK’nın açıklamalarda bulunduğu yönünde söylentiler dolaşıyordu. SPK ise yaptığı açıklamada kripto paralar ile ilgili bir düzenleme haberinin yasal olarak paylaşılmadığını belirtti.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook