Diğer

  Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

  Yatırım araçlarıyla ilgilenen birçok kişinin fiyatları yorumlamak amacıyla kullandığı teknik analizin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

  Teknik Analiz Nedir?

  Teknik Analiz Eğitimi

  Teknik analiz, fiyatların yorumlanmasını ve yatırım yaparken doğru kararlar verilebilmesini sağlayan bir analiz çeşididir. Fiyat hareketi ve hacim gibi alım – satım işlemlerinden toplanan istatistiksel sonuçları analiz ederek yatırımların değerlendirilmesini sağlar ve alım – satım fırsatlarını belirlemek için kullanılır. Bu nedenle teknik analizde en önemli unsurlar, fiyat hareketleri ve hacimdir (bknz: İşlem Hacmi Nedir? Nasıl Yorumlanır?).

  Teknik Analiz Ne Fayda Sağlar?

  Bir yatırım ürününün geçmiş alım – satım faaliyeti ve fiyat değişikliklerinin teknik analiz yöntemleri kullanılarak yorumlanması ile bu ürünün gelecekte yaşayabileceği fiyat hareketi tahmin edilmeye çalışılır. Buna göre de yatırım planları yapılır ve yatırımcı bu sayede riskini minimuma indirgemiş olur. Bu da bakiyesini ve psikolojisini iyi yönetebilmesine fayda sağlar.

  Objektif bir biçimde teknik analiz yöntemlerini kullanan kişiler mantıksal kararlar ile doğru adımlar atmaya çalışırlar. Grafiğin kendilerine anlattığı yönde işlem alarak bakiyelerini büyütmeye çalışırlar. Teknik analiz veya temel analiz kullanmayan kişiler ise ya sağdan soldan duydukları tavsiyeler ile ya da umut yatırımı yaparak kendilerini riske atarlar. Kısaca teknik analiz yatırımcıya objektif bir bakış açısı ve trend yönünde işlem alma imkanı sağlar (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).

  Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

  analiz-10

  Teknik analiz yapabilmek için grafikleri okuyabilmemizi sağlayan bazı kavramları bilmemiz gerekmektedir. Bu kavramların en önemlileri; destek ve direnç, trend çizgisi ve kanal formasyonlarıdır. Bunlara ek olarak birçok kişinin tercih ettiği indikatörler olan RSI, MACD ve Bollinger bantlarının da bilinmesi fayda sağlar.

  Bu yöntemler grafiklerin her zaman diliminde kullanılabilir. Ancak hiçbir yöntemin yüzde yüz başarı vaat etmediğini bilmek gerekmektedir. Belki de bu yüzdendir ki teknik analizde en önemli unsur stop loss (zarar kes) uygulamak olacaktır. Böylece olası ters hareketlerden korunmuş olursunuz. (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Mox Bank, Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum Hizmetleri Sunacak!

  Mox Bank, Hong Kong'daki ekosisteme katılarak Bitcoin ve kripto para hizmetlerini sunmaya başlayacak; İşte detaylar!

  Alchemy Pay (ACH), ABD’nin New Hampshire Eyaletinde Lisans Aldı!

  Önde gelen fiat-kripto ödeme ağı ve altcoin projesi olan Alchemy Pay, ABD'nin New Hampshire eyaletinde para transferi için lisans aldı.

  DWF Labs, TokenFi Projesinin Kripto Parası TOKEN’e Yatırım Yapıyor!

  Web3 yatırım firması DWF Labs, TokenFi projesninin yerel kripto parası olan TOKEN'e 10 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

  Bitcoin Fiyatı Güçleniyor: Altcoin Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

  Bitcoin fiyatı 68 bin doların üzerini görerek yeni zirveleri hedefledi; Ancak şimdi yatırımcılar altcoin sezonunun ne zaman başlayacağına odaklanıyor!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!