Ana SayfaRehberShort Squeeze Nedir? Neden Gerçekleşir ve Nasıl Anlaşılır?

Short Squeeze Nedir? Neden Gerçekleşir ve Nasıl Anlaşılır?

-

Düşüş yaşayan piyasalarda ortaya çıkan ve yatırımcıları terste bırakan “short squeeze” kavramının ne olduğunu ve neden gerçekleştiğini inceleyelim.

Short Squeeze Nedir?

bitcoin düşüşü

Bir yatırım ürünündeki short pozisyonların artması ile ürünün üzerinde çok fazla baskı oluşur. Ayrıca short oranlarının fazla olması, short işlemlerde biriken parayı arttırır. Hem fiyatın çok fazla baskılanmasını önlemek hem de short işlemlerde biriken parayı likit etmek için ilgili üründe bir anda sert yükselişler yaşanır ve bu yükselişe “short squeeze” yani “short patlatma” denir (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).

Short Squeeze Neden Gerçekleşir?

İlgili ürün üzerinde çok fazla short işlem birikmesi ile fiyat aşağıya baskılanır. Bunun sonucunda çok sert düşüşler yaşanabilir ve ürünün değeri normalden fazla kayıp yaşayabilir. Bunun önüne geçmek için short squeeze gerçekleştirilir. Böylece short işlemlerin sayısı azalır ve fiyat üzerinde oluşan baskı ortadan kalkar.

Short işlem sayısının artması ile short işlemlerde çok fazla para birikir. Büyük oyuncular yani market yapıcılar bunu bildikleri için short işlemdeki paraları azaltmak isterler. Bu nedenle fiyatta bir anda sert yükselişler yaşanır ve short işlemde olanlar stop veya likit olarak para kaybederler (bknz: Stop Loss (Zarar Kes) Nedir? Nasıl Yapılır?).

Short Squeeze Nasıl Anlaşılır?

Bu durumu anlamak pek kolay olmasa da bazı yöntemler bulunmaktadır.

  1. Eğer bir yatırım ürününün fiyatı çok düşmüş ise indikatörler incelenmelidir. Eğer indikatörlerde aşırı satım sinyali veya pozitif uyumsuzluklar var ise short işlem açmaktan kaçınılmalıdır (bknz: Pozitif Uyumsuzluk ve Negatif Uyumsuzluk Nedir?).
  2. İlgili ürünün grafiği teknik analiz yöntemleri ile mutlaka incelenmelidir. Eğer fiyat bir destek seviyesinde veya yükselen trendde bulunuyor ise short işlem açmak pek mantıklı olmayacaktır. Bu durumda bir short squeeze yaşanabileceği akıllara getirilmelidir (bknz: Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?).
  3. Eğer düşüş esnasında işlem hacmi artmıyor ise yaşanan düşüş hareketi sahte olabilir. Bu durumda short squeeze gerçekleşme ihtimali yüksektir. (bknz: İşlem Hacmi Nedir? Nasıl Yorumlanır?).
  4. Fiyatında düşüş yaşanan ilgili ürüne ait gelebilecek olumlu haberler fiyatın yükselmesine neden olacaktır. Böylece short squeeze gerçekleşecek ve fiyat yükselişe geçecektir. Bu nedenle temel analiz verilerini takip etmek oldukça önemlidir (bknz: Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?).
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler