Diğer
  Ana SayfaRehberTeknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

  -

  Piyasaları değerlendirirken kullanılan ve ilgili ürünün fiyat hareketlerinin incelenmesini kolaylaştıran, teknik analiz ve temel analiz arasındaki farkların neler olduğunu inceleyelim.

  Temel Analiz Nedir?

  Temel analiz; küresel ekonomik verileri, şirketlerin finansal raporlarını veya kripto para piyasasında var olan projelerin vaatlerini ve ekiplerini inceleyen bir analiz çeşididir. Haber takibinin önemli olduğu bir analiz türüdür ve ekonomik gündemin sürekli takip edilmesi gerekir (bknz: FED Nedir? FED Toplantıları Neden Önemlidir?).

  Teknik Analiz Nedir?

  teknik analiz

  Teknik analiz ise temel analizden farklıdır. Çünkü burada haber takibinden ziyade fiyat grafiklerinde anlatılanlar önemlidir. Bu analiz türünü tercih eden yatırımcılar, teknik analiz formasyonlarını ve indikatörleri kullanarak fiyat tahmini yaparlar, fiyat hareketlerinin her durumu barındırdığını düşünürler (bknz: Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?).

  Teknik Analiz ve Temel Analiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

  En Popüler Kripto Paralar

  Her iki analiz yöntemi de piyasaların değerlendirilmesinde oldukça önemlidir. Ancak aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

  1. Temel analiz bir piyasa hareketinin arkasındaki sebepleri, teknik analiz ise sonuçlarını inceler.
  2. Temel analiz birçok verinin takip edilmesini ve yorumlanmasını gerektirirken, teknik analiz sadece fiyat grafiğinden beslenir.
  3.  Temel analiz, bir yatırım ürününün fiyatına etki edebilecek tüm sosyal, ekonomik ve politik nedenleri inceleyerek sonuca gitmeyi ve kazanç sağlamayı hedefler. Teknik analiz yönteminde ise bu etkenlerin hiçbiri takip edilmez, bu etkenlerin cevapları fiyat ve fiyat değişimlerinde aranır.

  Aslında sonuç itibariyle, teknik analiz ve temel analiz arasında pek bir farklılık bulunmamaktadır. Fakat buna rağmen her iki yöntemin de diğerini reddeden fanatikleri vardır. Aslında her iki analiz çeşidi birlikte kullanıldığında oldukça fayda sağlayabilir.

  Şöyle ki; temel anlamda iyi bir habere sahip olan yatırım ürünü, teknik anlamda bir destek seviyesinde bulunuyor ise, “Acaba destekten tepki alır mı? Yoksa desteğini kaybederek daha da mı düşer?” ikileminin ortadan kalkmasını sağlar. Çünkü temel taraftan gelen olumlu haber, fiyatın destek seviyesinden tepki alma ihtimalini arttırır (bknz: Destek ve Direnç Nedir? Nasıl Tespit Edilir?). Böylece daha sağlıklı yatırımlar yapılabilir.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  Ethereum Yükseliş için Bu Seviyeyi Kırmalı! Güncel ETH Analizi

  Ethereum'un fiyat grafiği incelendiğinde, önemli direnç seviyelerinin altında hareket ettiği görülmektedir. 1930$ seviyesinin üzerinde mum kapanışları gerçekleştiremeyen ETH, düşüş trendini sürdürme potansiyeline sahiptir.

  Bitcoin Yükselişini Bu Hafta Başlatacak Mı? Güncel BTC Analizi!

  Bitcoin'in kısa vadeli fiyat analizi, 27.400$ direnç seviyesinin henüz kırılmadığını göstermektedir. Bu seviyenin üzerinde mum kapanışı gerçekleşmezse, BTC'nin düşüş hareketini sürdürme potansiyeli ortaya çıkabilir.

  Ripple (XRP) – SEC Davasında Zafer Kimin Olacak?

  Ripple ve SEC davasında sonucun ne olacağı konusunda belirsizlikler devam ediyor. Peki bu davanın kazananı kim olacak? Ripple'ın kazanmasında etkili olacak faktörler nedir?

  Bitcoin Yatay Aralıklarda Hareket Ediyor: Yatırımcılar Coinbase Lansmanına Odaklandı!

  Bitcoin ve kripto para fiyatları yatay aralıklarda devam ederken, yatırımcılar 5 Haziran'daki Coinbase türev borsası lansmanına odaklanmış durumda.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler