Seçimlerde Blokchain Kullanılabilir Mi?

blockchain-trends-2020-1024x576-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Blokchain teknolojisi ile seçim yapılması gündemde. Seçim maliyetini azalttığı düşüncesi ile oylama blokchain üzerinden yapılabilir.

Şeffaf Bir Oylama

blokzincir

Kenya Cumhurbaşkanlığı seçiminin blokchain teknolojisi kullanılarak yapılmasının seçim maliyetini yüzde 300 oranında düşüreceği düşünülüyor. Bu sebeple Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) komisyon üyeliği görevine aday olan bir kişi yetkililere teklifte bulundu. Teklifte blokchain teknolojisini benimsemenin maliyet ve güvenilirlik açısından daha avantajlı olduğunu söyledi. Şeffaf bir oylama sağlayacağını belirtti. Kenya Sosyal Demokrat Partisinde eski bir yetkili olan Justus Abonyo’ya göre bunu yapmak Kenyanın seçim maliyetlerini fazlası ile düşürecek ve daha güvenilir olacak.

Blokchain ve Güvenlik!

Kenya Blokchain ile Seçime Girecek Mi?
Kenya Blokchain ile Seçime Girecek Mi?

Abonyo, Kenya Bağımsız Seçim ve Sınırları Komisyonu üyelerinin atanması için gerçekleştirilen seçim panelinden önceki yorumlarında blokchain teknolojisinin ne kadar güvenli olduğundan bahsetti. Açıklamasında Kenya da bir oy pusulasının maliyetinin 7,25 dolar olduğunu ve blokchain teknolojisi kullanılırsa bu maliyetin 0,5 dolara düşeceğini savundu. Bunun büyük bir kâr olduğunu ve farklı alanlarda da kullanılabileceğini düşünen bir çok blokchain destekçisi insan mevcut. Ayrıca şeffaflık ve güvenlik olarak bahsettikleri blokchain teknolojisinin kullanılmasının güveni tazeleyeceğini de ileri sürüyorlar.

Farklı Alanlarda Blokchain Teknolojisi!

Blokchain Teknolojisi Seçimlerde Kullanılabilir Mi?
Blokchain Teknolojisi Seçimlerde Kullanılabilir Mi?

Blokchain sağlık, eğitim ve finans gibi bir çok alanda kullanılabiliyor. Kripto paralardan bağımsız bir çok işlevi olan blokchain gelecekte hayatımızda önemli bir yer kaplayacak gibi duruyor. Hatta bazı insanlar kripto paraların kullanımının bile bitebileceği ama blokchain teknolojisinin yine de devam edeceğini savunacak kadar üstün görüyor. Teknolojinin hızlı ve güvenilir olması aynı zamanda maliyetleri azaltması ve iş yükünden kurtarması gelecekte tercih edilmesi için yeterli sebepler gibi duruyor. Şimdilik daha yaygınlaşması düşünülen ve hayatımıza tam olarak girmeyen bu teknoloji ileriye dönük düşünen insanlar için harika bir yatırım ve araç gibi gözüküyor. Devletlerin de yakın zamanda ilgi göstermesi ve belki de haberimizde bahsettiğimiz gibi seçimlerde kullanmaları muhtemel gibi duruyor. Şimdiden bir çok şirketin yönettiği projelerde blokchaini kullanması bu senaryonun bir kanıtı olarak kabul edilebilir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster