Diğer

  Parabolic SAR İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Teknik analizde iz süren stop yöntemi olarak kullanılan “Parabolic SAR” indikatörünün ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

  Parabolic SAR Nedir?

  Parabolic SAR 23.08-1

  Parabolic SAR, grafik üzerine eklendiğinde bir parabolü andırdığı için bu ismi almıştır. Ayrıca SAR harfleri de İngilizce olan “stop and reverse (dur ve geri dön)” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu kısaltmadan da anlaşılacağı üzere parabolic sar, bir trade sistemi olarak tasarlanmıştır (bknz: Trade Nedir? Trade Türleri Nelerdir?). Yani long işlemde olan bir kişi, parabolic sar göstergesinden gelen sat sinyali ile işlemini stoplayarak short işleme dönebilir. Ya da tam tersine, short işlemde olan bir kişi parabolic sar göstergesinden gelen sinyal ile mevcut işlemini stoplayarak long işleme geçiş yapabilir.

  Ancak parabolic sar indikatörü günümüzde başarılı sinyaller üretemediği için sadece bir iz süren stop yöntemi olarak kullanılmaktadır (bknz: Trailing (İz Süren) Stop Nedir? Nasıl Kullanılır?). Ayrıca yatay piyasalardan ziyade trend yapan piyasalarda daha başarılı sinyaller üretmektedir. Bu nedenle de trend yapan piyasalar için kullanışlı bir indikatördür (bknz: Trend Çizgisi Nedir ve Nasıl Çizilir?).

  Parabolic SAR Nasıl Yorumlanır?

  Parabolic SAR 23.08-2

  Fiyatın parabolic sar indikatörünün üzerine çıkması “al” sinyalidir. Tam tersine, fiyatın parabolic sar indikatörünün altına düşmesi ise “sat” sinyalidir. Al sinyali geldiği zaman, short işlemlerin kapatılması tavsiye edilir. Sat sinyali geldiğinde ise long işlemlerin kapatılması gerektiği söylenir.

  Yukarıdaki görselde düşen trend esnasında kullanılan bir parabolic sar örneği görmektesiniz. 1 numaralı bölgede, fiyatın indikatörün altına düşmesi ile bir “sat” sinyali üretilmiş. Burada açık olan long işlemler kapatılabilir veya short işlem açılabilir (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?). 2 numaralı bölgede ise fiyatın indikatörün üzerine çıkması ile bir “al” sinyali üretilmiştir. Bu noktada, eğer 1 numaralı bölgede short işlem açıldıysa kapatılabilir veya long işlem açılabilir (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).

  Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, parabolic sar indikatörü işleme girişlerde değil işlemden çıkış noktalarını belirlemek için kullanılmalıdır. Ayrıca trend yapmayan piyasalarda başarısız sinyaller üretebileceği unutulmamalıdır.

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Web3 Geliştirmelerinde ABD’de Ethereum, Asya ve Avrupa’da BNB Öne Çıkıyor!

  Kripto altyapı sağlayıcısı Chainstack'ın raporuna göre, Ethereum ABD'de web3 geliştirici etkinliğini domine ediyor: Diğer projeler ne durumda?

  ABD Dolar Endeksi Zayıflarken, Bitcoin Fiyatı 27 Bin Doların Üzerine Tutunmayı Hedefliyor!

  ABD Dolar endeksinin 106.8 puanlık zirvesinden düşüşe geçmesiyle birlikte Bitcoin fiyatı hız kazandı: BTC 27 bin dolar üzerinde işlem görüyor!

  ABD Doları, G20 Ülkelerinin Para Birimlerinden İyi Performans Gösteriyor: Peki Ya Bitcoin?

  Tüm zamanların en kötü enflasyonlarından birini yaşamasına rağmen, ABD doları hala çok güçlü: Bitcoin, ABD dolarını devirmeyi başardı!

  En Az 1 Bitcoin Tutan Adresler Yeni Bir Rekora Ulaştı: Yatırımcılar Hala Çok İyimser!

  En az 1 Bitcoin tutan adreslerin sayısı Glassnode verilerine göre bugün yeni bir rekora ulaştı: Daha fazla yükseliş kapıda mı?

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  XRP Fiyatındaki Kritik Destek ve Direnç Noktaları! 28 Eylül Güncel XRP Fiyat Analizi!

  XRP fiyatı, 0.50 dolar seviyesinin üzerinde ilerlemeye çalışıyor ancak yeterince yükseliş gerçekleştiremedi: Kırması gereken önemli direnç noktaları!

  Ethereum Fiyatında Bir Sonraki Hedef Nedir? 28 Eylül Güncel ETH Analizi!

  Ethereum fiyatı 1600 dolar seviyesinin üzerine tutunmayı başardı: ETH'nin daha fazla yükselmesi için bu direnç seviyelerini kırması gerekiyor!

  28 Eylül Güncel BTC Fiyat Analizi: Yatırımcılar Bitcoin’deki Bu Kritik Seviyelere Dikkat Etmeli!

  Güncel BTC analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendiriyoruz: Bitcoin'in yükselmeye devam etmesi için bu seviyeler önemli olacak!

  Tellor (TRB) Bu Desteğe Tutunursa Yükseliş Devam Edebilir! 28 Eylül TRB Coin Analizi!

  Güncel TRB analizimizde, kısa, orta ve uzun vadeli görünümleri değerlendirdik: TRB coin yükseliş hareketini devam ettirebilecek mi?

  Terra (LUNA) 2024 – 2030 Fiyat Tahminleri: LUNA Coin Önümüzdeki Yıllarda Kaç Dolar Olacak?

  Terra (LUNA) son dönemdeki yükselişi ile dikkatleri üzerine topluyor: LUNA coin için 2024 - 2030 fiyat tahminleri COINOTAG'da!
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Son Dakika Haber: Binance vs SEC | En Son Mahkeme Belgeleri Yaklaşan Hukuki Süreç Hakkında Işık Tutuyor

  SEC'nin Binance Holdings ve ilişkili kuruluşlarla ilgili davasındaki son gelişmeler, bu önemli davada hukuki süreçlere işbirlikçi bir yaklaşımı ortaya koyarak önemli bir adımı açığa çıkarıyor.

  CyberConnect Nedir ve CYBER Coin Nasıl Satın Alınır?

  CyberConnect ile devrim niteliğindeki Web3 tabanlı sosyal ağ paradigmalarını keşfedin ve CYBER coin'in aslında ne olduğunu öğrenin.

  DeRace (DERC) Nedir? DERC Nasıl Satın Alınır?

  DeRace Coin (DERC), merkezi olmayan bir blok zinciri platformu olan DeRace'in kripto para birimidir. Bu makalede, DeRace'in ne olduğunu, nasıl satın alınabileceğini ve daha fazlasını inceleyeceğiz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz