Ana SayfaRehberTrailing (İz Süren) Stop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Trailing (İz Süren) Stop Nedir? Nasıl Kullanılır?

-

Kârda olan pozisyonlarını uzun süre taşımak isteyen yatırımcıların tercih ettiği trailing (iz süren) stop yönteminin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyelim.

Trailing (İz Süren) Stop Nedir?

Trailing stop, kârda olan bir işlemin mümkün olabildiğince uzun süre taşınabilmesine ve olası bir dalgalanmada işlemin stop edilmesine olanak sağlayan bir emir türüdür (bknz: Emir Türleri Nelerdir? Nasıl Kullanılırlar?). Yani hem elde edilen kârın korunmasını sağlayan hem de olası bir ters harekette işlemin en az zararla veya bir miktar kâr ile kapanmasını sağlayan bir emir türüdür.

Trailing (İz Süren) Stop Nasıl Kullanılır?

Açtığı bir long işlemde 100 dolar kârda olan bir yatırımcıyı ele alalım (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?). Bu yatırımcı daha fazla kâr edebileceğini düşündüğünü için işlemine devam etmek istiyor fakat piyasanın olası bir ters hareketinde elde ettiği kârları korumak istiyor olsun. İşte bu noktada devreye trailing (iz süren) stop emir türü girer. Bu emir türünü kullanabilmek için işlem yapılmak istenen yatırım ürünü seçildikten sonra “i” sekmesinden “trailing stop” seçilmelidir.

Trailing Stop 02.08-1

Trailing stop emir türü seçildikten sonra yukarıda görmüş olduğunuz ekran ile karşılaşacaksınız. Şimdi burada yazan terimlerin ne anlama geldiğini tek tek açıklayalım.

  • Aktivasyon Fiyatı: Bu kısım, sat emrinin işleme konulacağı fiyatın seçileceği bölümdür. Yani buraya emirin etkinleştirilmek istendiği fiyat yazılır. Örneğin, BTC fiyatının 22.000 dolar seviyesine ulaşması ile 100 dolar kârda olan ve bu kârı korumak isteyen bir yatırımcı, aktivasyon fiyatına 22.000 yazmalıdır. Böylece fiyat 22.000 dolar seviyesine geldiğinde trailing stop emri aktifleşecektir.
  • T/D (%):  Bu kısım ise aktivasyon fiyatı ile doğrudan bağlantılıdır. Buraya bir fiyat yazılmaz, yüzdelik bir oran yazılır. Bu yüzdelik oran fiyatın ters yönde oluşabilecek bir hareketine göstermiş olduğumuz tolerans ile ilgilidir. Örneğin, aktivasyon fiyatı 22.000 dolar olan bir yatırımcı, T/D (%) kısmına yüzde 1 yazar ise fiyatın yüzde 1’lik hareketlerine izin vermiş olur. Yani, BTC fiyatı 22.000 dolar seviyesine ulaştığında bu seviyeden %1 düşer ise vermiş olacağı limit emir devreye girecektir. Ya da BTC fiyatı 22.000 dolar seviyesini de geçerek 23.000 dolar olur ve fiyat 23.000 dolar seviyesinden yüzde 1 düşer ise vermiş olacağı limit emir devreye girecektir. Yani güncel fiyat aktivasyon fiyatının üstüne çıktıkça, T/D (%) oranı fiyatı takip edecektir.
  • Limit (USDT): Bu kısıma ise aktivasyon fiyatı ve T/D (%) belirlendikten sonra satış yapılması istenen fiyat yazılır. Örneğin, aktivasyon fiyatı 22.000 dolar, T/D (%) oranı yüzde 1 ve limit fiyatı 21.500 dolar olan bir trailing stop emrini düşünelim. Bu, “Fiyat 22.000 dolar seviyesine ulaştıktan veya bu seviyeyi geçtikten sonra oluşan güncel fiyattan %1 düşer ise 21.500 dolar seviyesinden satış yapmak istiyorum.” anlamına gelir.
  • Miktar (BTC): Bu kısıma ise işlemde olduğunuz yatırım ürününün ne kadarı için emir vermek istediğinizi yazmalısınız.

Trailing Stop 02.08-2

Yukarıdaki görselde aktivasyon fiyatı 25.000 dolar, T/D (%) oranı yüzde 2 ve limit fiyatı 24.000 dolar olan bir BTC sat trailing stop emri görmektesiniz. Bu emit türü, “Fiyat 25.00 dolar seviyesinden veya bu seviyenin üzerine çıkması ile oluşan güncel fiyattan yüzde 2 düşer ise 24.000 dolar fiyatına bir satış emri vermek istiyorum.” anlamına gelmektedir. Böylece 24.000 dolardan satış yapmak için belirlemiş olduğunuz koşul gerçekleşmedikçe işlemde kalırsınız ve satış yapmak istediğiniz fiyatı güncelleyebilirsiniz. Bu da kârlı işleminizi mümkün olabildiğince taşıyabilmenizi imkan sağlar.

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler