Diğer

  Order Block Nedir? En iyi Anlatımlarla Order Block Örnekleri

  Teknik analiz esnasında sıklıkla görebileceğimiz bir mum türü olan order block kavramının ne olduğunu inceleyelim.

  Order Block Nedir?

  teknik analiz

  Order block için kısaca, market yapısı değişmeden önce oluşan son alış veya satış mumudur diyebiliriz. (bknz: Market Yapısı Nedir?). Yani, düşüş trendinde olan bir market yapısının yükseliş trendine geçiş yapmadan önce bıraktığı son satış mumu veya yükseliş trendinde olan bir market yapısının düşüş trendine geçiş yapmadan önce bıraktığı son alış mumudur. Bu nedenle iki adet order block yapısı bulunmaktadır.

  1. Bullish Order Block:
   Order Block 01.08-1
   Bullish order block yapısı düşüş trendinin sonlandığı durumlarda gözlemlenir. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, düşen trendde olan bir market yapısını ele alalım. Son düşük tepenin kırılımı ile market yapısı değişmiş ve düşen trend sonlanarak fiyat yükseliş trendine girmiş. O halde burada bir bullish order block yapısı aranabilir. Son düşük tepeyi kırarak market yapısının değişmesine neden olan harekette oluşan son satış (kırmızı) mumu, bullish order block mumudur. Yani, trendin değişmesine neden olan hareketi başlatan son satış (kırmızı) mumudur. Bu mumun en yüksek ve en düşük seviyelerinden oluşan bölge ise bullish order block bölgesi olarak yorumlanır. Market yapısı değiştikten sonra fiyat genellikle bullish order block bölgesine temasta bulunur ve yükselişine devam eder. Yani bu bölge bir destek bölgesi olarak da görev görebilir (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
  2. Bearish Order Block:
   Order Block 01.08-2
   Bullish order block yapısının tam tersine, yükseliş trendinin sonlandığı durumlarda gözlemlenir. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, yükseliş trendinde olan bir market yapısını ele alalım. Son yüksek dip seviyesinin kırılımı ile market yapısı değişmiş ve yükselen trend sonlanmış, fiyat düşüş trendine girmiş. O halde burada bir bearish order block yapısı aranabilir. Son yüksek dip seviyesini kırarak market yapısının değişmesine neden olan harekette oluşan son alış (yeşil) mumu, bearish order block mumudur. Yani, trendin değişmesine neden olan hareketi başlatan son alış (yeşil) mumudur. Bu mumun en yüksek ve en düşük seviyelerinden oluşan bölge ise bearish order block bölgesi olarak yorumlanır. Market yapısı değiştikten sonra fiyat genellikle bearish order block bölgesine temasta bulunur ve düşüş hareketine devam eder. Yani bu bölge bir direnç bölgesi olarak da görev görebilir (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).

  Grafik Üzerinde Örnekler:

  • Bullish Order Block Bölgesi Örneği:

  Order Block 01.08-4

  • Bearish Order Block Bölgesi Örneği:

  Order Block 01.08-3

  En son kripto para haberleri hakkında bilgilendirilmek için Twitter hesabımız ve Telegram kanalımız için bildirimleri açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Notcoin, Boğa MACD ve Aşırı Satışa Yakın RSI Seviyeleri Arasında Toparlanmaya Hazırlanıyor

  Bu hafta kripto para piyasaları, Notcoin'de yaşanan %20'lik düşüşle...

  Shiba Inu (SHIB), Merkeziyetsiz Öğelerle Özel Shibarium Oyununu Başlatmaya Hazırlanıyor

  Shiba Inu projesi, yakında çıkacak Shibarium oyunu dahil olmak...

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Dogecoin (DOGE) Fiyatı ve Gelecek İhtimalleri!

  Dogecoin (DOGE)'in mevcut durumunu ve iyileşme potansiyelini piyasa zorlukları içinde keşfedin. Dogecoin yükselişe geçecek mi?

  Ethereum Fiyat Artışı: Kripto Analisti Önemli Bir Toparlanma Öngörüyor

  Ünlü kripto analisti Ali Martinez, önemli bir teknik göstergeye dayanarak Ethereum (ETH) için potansiyel bir toparlanma öngörüyor.

  Polkadot (DOT) Veri Analizi: Fiyata Etkisi Olacak Mı?

  Polkadot'un sosyal ve ağ etkinliği dikkate değer bir şekilde azaldı, ancak popülerliğini ve etkileşimini artırmak için çaba sarf ediliyor.

  BTC ve ETH Fiyat Analizi: Potansiyel Yükselişler ve Düşüşler

  Bitcoin ve Ethereum için sancılı bir haftada, uzmanlar her iki kripto para birimi için potansiyel toparlanmalar öngörüyorlar.

  Bitcoin Fiyat Analizi: $64K Seviyesine Geri Dönüş Mü?

  Bitcoin'in fiyatı hafif bir artış gösteriyor, ancak $64K seviyesini geri kazanmak için yeterli olacak mı? Yükseliş başlayacak mı?
  Coin Otağ
  Coin Otağhttps://coinotag.com/
  Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

  GOMDori Nedir ve GOMD Nasıl Satın Alınır?

  GOMDori (GOMD), benzersiz ekonomik modeli ile küresel e-ticarette bir dönüşüm yaratan çığır açan bir kripto para projesini keşfedin, kullanıcıların satın alma ve satış işlemlerinden ödül almasını sağlar.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!