Ana SayfaRehberOrder Block Nedir? En iyi Anlatımlarla Order Block Örnekleri

Order Block Nedir? En iyi Anlatımlarla Order Block Örnekleri

-

Teknik analiz esnasında sıklıkla görebileceğimiz bir mum türü olan order block kavramının ne olduğunu inceleyelim.

Hızlı Gezinti (Tıkla Git)

Order Block Nedir?

teknik analiz

Order block için kısaca, market yapısı değişmeden önce oluşan son alış veya satış mumudur diyebiliriz. (bknz: Market Yapısı Nedir?). Yani, düşüş trendinde olan bir market yapısının yükseliş trendine geçiş yapmadan önce bıraktığı son satış mumu veya yükseliş trendinde olan bir market yapısının düşüş trendine geçiş yapmadan önce bıraktığı son alış mumudur. Bu nedenle iki adet order block yapısı bulunmaktadır.

 1. Bullish Order Block:
  Order Block 01.08-1
  Bullish order block yapısı düşüş trendinin sonlandığı durumlarda gözlemlenir. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, düşen trendde olan bir market yapısını ele alalım. Son düşük tepenin kırılımı ile market yapısı değişmiş ve düşen trend sonlanarak fiyat yükseliş trendine girmiş. O halde burada bir bullish order block yapısı aranabilir. Son düşük tepeyi kırarak market yapısının değişmesine neden olan harekette oluşan son satış (kırmızı) mumu, bullish order block mumudur. Yani, trendin değişmesine neden olan hareketi başlatan son satış (kırmızı) mumudur. Bu mumun en yüksek ve en düşük seviyelerinden oluşan bölge ise bullish order block bölgesi olarak yorumlanır. Market yapısı değiştikten sonra fiyat genellikle bullish order block bölgesine temasta bulunur ve yükselişine devam eder. Yani bu bölge bir destek bölgesi olarak da görev görebilir (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).
 2. Bearish Order Block:
  Order Block 01.08-2
  Bullish order block yapısının tam tersine, yükseliş trendinin sonlandığı durumlarda gözlemlenir. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, yükseliş trendinde olan bir market yapısını ele alalım. Son yüksek dip seviyesinin kırılımı ile market yapısı değişmiş ve yükselen trend sonlanmış, fiyat düşüş trendine girmiş. O halde burada bir bearish order block yapısı aranabilir. Son yüksek dip seviyesini kırarak market yapısının değişmesine neden olan harekette oluşan son alış (yeşil) mumu, bearish order block mumudur. Yani, trendin değişmesine neden olan hareketi başlatan son alış (yeşil) mumudur. Bu mumun en yüksek ve en düşük seviyelerinden oluşan bölge ise bearish order block bölgesi olarak yorumlanır. Market yapısı değiştikten sonra fiyat genellikle bearish order block bölgesine temasta bulunur ve düşüş hareketine devam eder. Yani bu bölge bir direnç bölgesi olarak da görev görebilir (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).

Grafik Üzerinde Örnekler:

 • Bullish Order Block Bölgesi Örneği:

Order Block 01.08-4

 • Bearish Order Block Bölgesi Örneği:

Order Block 01.08-3

Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler