Ana SayfaRehberFED Nedir? FED Açılımı Nedir?

FED Nedir? FED Açılımı Nedir?

-

Son zamanlarda birçok yatırımcının yakından takip ettiği FED faiz toplantılarının neden önemli olduğunu ve piyasalara etkisini inceleyelim.

FED Nedir?

fed

Dünyanın en büyük ekonomisinin para politikası hakkında kararlar alan FED (Federal Reserve), Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. ABD’nin para politikasını, faiz kararlarını ve varlık alımlarını yönetmekle görevlidir. Bu nedenle FED’in almış olduğu birçok karar hem ABD piyasasını hem de dünya piyasalarını oldukça etkilemektedir (bknz: ABD Piyasası ve Kripto Para Korelasyonu).

FED Toplantıları Neden Önemlidir?

Fiat para

FED her sene yapmış olduğu toplantılarda aldığı kararlar ile piyasalara yön vermektedir. Çünkü bu toplantılarda alınan her karar, dünyanın en çok kullanılan para birimi olan doların güç kazanmasına veya kaybetmesine neden olmaktadır. Dolarda yaşanacak olan bir güç kaybı küresel piyasalara olumlu yansırken, doların değerlenmesi küresel piyasaları negatif yönde etkilemektedir.

Örneğin; FED’in parasal genişlemeye giderek varlık alımını arttırması ve faizleri sabit tutması veya azaltması, piyasalar tarafından olumlu karşılanan bir durumdur. Çünkü bu durumda piyasalara dolar akışı sağlanır ve bu da yatırım ürünlerinde fiyatların artmasını sağlar. Faizlerin düşük olması ile paralarını değerlendirmek isteyen yatırımcılarda farklı yatırım ürünlerine yönelirler. Böylece borsalarda, kripto paralarda, altın fiyatlarında ve diğer yatırım ürünlerinde yükseliş yaşanır (bknz: Long İşlem Nedir? Nasıl Long İşlem Açılır?).

Tam tersine varlık alımlarının azaltılması ve faiz artışına gidilmesi ise piyasaları negatif etkilemektedir. Çünkü bu durumda hem piyasalardan dolar çıkışı olacak hem de faiz artışı nedeniyle yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri faize paralarını yatıracaklardır. Yatırımcıların buradaki amacı doların güç kazanmasından faydalanmak olacaktır. Bunun da en iyi yollarından biri paralarını garanti getiri sağlayan faizde değerlendirmeleri olacaktır. Böylece yatırımcılar borsalardan ve kripto paralardan çıkış yaparlar. Bu durum da borsalara ve kripto paralara düşüş olarak yansır (bknz: Short İşlem Nedir? Nasıl Short İşlem Açılır?).

FED Neden Faiz Artışı Yapar?

Merkez Bankası Toplantısı

Geçmiş zamanlarda yüksek miktarda dolar basılması ve bu dolarların piyasaya sürülmesi ile zaman içerisinde enflasyonda artış yaşanır. Yaşanan bu enflasyonun sonucu olarak faiz artışına gidilir. Buradaki amaç, faizin artışı ile basılan paraların tekrardan piyasadan çıkmasını sağlamaktır. Böylece piyasalarda dolaşan dolar miktarı azalır ve dolar tekrardan değer kazanır. Piyasada daha az dolar olması ile alım – satım fiyatları dengelenir, bu sayede enflasyondaki artış engellenmeye çalışılır.

Sonuç olarak; büyük yatırımcılar her zaman paralarını güvenli limanda tutmak isterler. Birçok yatırımcı için de faiz en güvenli liman olarak görülmektedir. Bu nedenle küresel piyasaları ve FED kararlarını takip ederek yatırım yapmak her zaman en sağlıklısı olacaktır.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler