ABD Piyasası ve Kripto Para Korelasyonu

bitcoin-1

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Son dönemlerde kripto para piyasasının popülerliliğinin artması ile MicroStrategy, Tesla ve Square gibi dev yatırımcıların bu sektöre olan yatırımları artmaya başladı. Büyük şirketlerin bu atılımı kripto para piyasasının Amerikan borsaları hatta diğer global borsalar ile olan korelasyonunu arttırmış oldu. Peki nedir bu konunun detayı ve bu korelasyon kripto para yatırımcılarını nasıl etkilemektedir? Gelin, bu konuyu detaylıca inceleyelim.

1. Amerika Tarafındaki Bazı Önemli Endeksler:

a. S&P 500 Nedir?

S&P 500, Amerikan hisse senedi piyasasının yaklaşık %75’ine denk gelen 500 büyük Amerikan şirketini kapsamaktadır. ABD hisse senetlerinin en önemli göstergesi olarak kabul edilmektedir.

b. Nasdaq Nedir?

Nasdaq; Microsoft, Oracle, Apple, Intel, Adobe, Netflix, Facebook, Yandex gibi dünyadaki önemli teknoloji şirketlerinin bulunduğu özel bir borsadır. New York’ta kurulmuştur ve Dünyanın teknoloji borsası olarak kabul edilmektedir.

c. DXY Nedir?

ABD dolar endeksi olan DXY, Amerika’nın ticarette bulunduğu önemli partnerlerinin para birimlerinden oluşan bir sepete göre ABD dolarının değeridir. Bu sepet pay büyüklüğüne göre sırasıyla Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frank’ından oluşmaktadır.

2. Korelasyon Durumları:

S&P 500, Nasdaq, DXY ve diğer sektörlerin kripto para piyasaları ilenet bir korelasyona sahip olduğunu söylemek güç olur. Doğrusal veya ters korelasyondan bahsetmek yerine bu sektörleri etkileyen olumlu/olumsuz bazı durumlar kripto paraları da etkilemektedir. Bu durumların incelenmesi ve incelemelerden çıkarılan sonuçlar ile kripto paraların düşmesinin veya yükselmesinin nedenleribelirlenebilir. Örneğin; Amerika’da gelen yüksek enflasyonun düşürülmesi için FED’in faiz arttırması ile DXY yükselir ve bu yükseliş kripto paralara düşüş olarak yansıyabilir. Sonuç olarak bunun anlamı DXY yükseldiği için kripto paralar düştü olmamalıdır. Faiz arttırımı yatırımcıları dolara yönlendirdiği için kripto paralardan para çıkışı oldu ve sonuç olarak düşüş yaşandı olarak yorumlanmalıdır.

3. Korelasyonu Yönlendiren Durumlar:

DXY bu korelasyon içerisinde en önemli konuma sahip olan göstergedir. Çünkü DXY’nin artışı dünya genelinde dolara olan talebin arttığını gösterdiğinden yatırımcıların borsa, kripto paralar, altın vs. gibi yatırım araçlarından çıkış yaparak dolara geçmesine neden olabilir. Bu durum Amerikan borsalarını ve kripto para piyasalarınınegatif etkileyebilir.Bu noktada incelenmesi gereken konu “DXY hangi durumlarda artar?”başlığı olmalıdır. Amerika’da artan enflasyon ve yetkililerin enflasyonu düşürmek için aldığı bazı önlemler DXY’yi doğrudan etkilemektedir. Örneğin Amerikan Merkez Bankası olan FED’in piyasada tahvil satışı yaparak piyasadan dolar çekmesi, son dönemin en önemli konusu olan enflasyonu bastırmak için faiz artırımı yapması ve DXY sepetinde bulunan para birimlerine sahip ülkeler ile yapılan ticari anlaşmalar dolar endeksinin artmasına neden olmaktadır.

4. Korelasyona Örnekler:

Öncelikle S&P 500 ve Nasdaq grafikleri ile Bitcoin grafiklerini inceleyelim:

S&P 500 Grafiği:

S&P

 

Nasdaq Grafiği:

NDX

4 Ocak 2022 – 29 Mart 2022 tarihleri arasındaki fiyat hareketlerini inceleyecek olursak her iki endeksin de bu aralıklarda düşük tepeler yaparak düşüş eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. 4 Ocak’ta ATH yapan S&P 500 yükselişini devam ettirememiş ve düşüş yaşamış. Daha sonra 29 Mart tarihinde yeni bir yükseliş yapmış ancak bu yükseliş 4 Ocak zirvesini aşamadığı için başarısız tepe olarak kalmış ve fiyat düşüş yaşamış. Aynı tarihlerde Nasdaq da benzer fiyat hareketlerini yaparak düşüş göstermiş ve şu an her iki endeks de günlük grafiklerinde önemli desteklerine yaklaşmakta. Peki bu tarih aralığında Bitcoin ne yapmış? Bir de buna bakalım.

Bitcoin Grafiği

BTC

04 Ocak 2022 – 29 Mart 2022 tarihleri arasında Bitcoin de tıpkı S&P 500 ve Nasdaq gibi düşüş hareketleri göstermiş. Hatta tam 05 Ocak ve 29 Mart tarihlerinde kırmızı kutulu direncinden ret yemiş. Bu tarihlerde S&P 500 ve Nasdaq tarafının düşük tepeler yaptığını unutmayalım. En nihayetinde bu üç grafiğin bizlere anlattıklarından çıkaracağımız sonuç; Bitcoin’deki fiyat hareketlerinin S%P 500 ve Nasdaq fiyat hareketlerini etkileyen haberlerden etkilenebileceği olmalıdır.

DXY Grafiği

DXY

2 gün önceki haftalık kapanış itibariyle haftalık düşenini kırmış ve bir üst direncine doğru harekete geçmiş bir DXY görmekteyiz. Bu düşen kırılımı ve neticesinde gelen yükseliş Bitcoin tarafına düşüş olarak yansıdı ve 37700 dolar seviyesine kadar bir düşüş gördük. Ayrıca 26 Mayıs 2021 tarihinden beri gelen yeşil yükselen trend her ne kadar 10Kasım 2021 tarihinde Bitcoin tarafında yeni bir ATH görmüş olsak da o tarihten bu yana kripto paraların bir çalkantı içinde olmasının nedenidir. Çünkü yatırımcının artan enflasyon sonucunda faiz arttırımı beklemesi kripto paralardan çıkışa neden olmdu.

5. Güncel Durum:

FED’in 3 – 4 Mayıs toplantısı sonrası açıklayacağı olası faiz artırımı kararına dolar endeksinin vereceği yukarı yönlü tepkide 103.85 direncine kadar yapacağı yükseliş Bitcoin tarafına düşüş olarak yansıma ihtimali vardır. Üstelik bu durum gerçekleşirse Bitcoin grafiğinde belirtilen yeşil trendine doğru çekilme yaşayabilir. Eğer 103.85 direnci aşılamaz ve fiyat geri çekilirse bu durumda da Bitcoin tarafında yükselişler görmemiz mümkün. Fakat Bitcoin tarafındaki bu yükselişin devam edip etmeyeceği ise yine FED’in vereceği kararlara bağlı olduğu öngörülmektedir.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster