Diğer

  DeFi Nedir? Avantajları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

  Kripto paraların finans dünyasına kattığı bir yenilik olan “DeFi” kavramının ne olduğunu ve avantajlarını inceleyelim.

  DeFi Nedir?

  defi

  DeFi kelimesi, merkeziyetsiz (decentralized) ve finans (finance) kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur ve merkeziyetsiz finans anlamına gelmektedir. DeFi’ler hiçbir otoriteye veya merkeze bağlı değildir. Akıllı kontratlar aracılığıyla tüm işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlarlar. DeFi üzerine yapılacak işlemler para transferleri veya kripto para alım – satım işlemleri ile sınırlı değildir. Buralarda borç alma, borç verme, merkeziyetsiz borsa, sigorta gibi daha birçok özellik bulunmaktadır. Bir nevi bankaların sunmuş oldukları birçok hizmete sahiptir. Bankalardan en büyük farkı ise bir blockchain ağına sahip olmaları ve merkeziyetsiz olmalarıdır (bknz: Blockchain Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?).

  DeFi projelerine ihtiyaç duyulmasının başlıca nedeni, 2008 krizinden sonra bankalara ve diğer finans merkezlerine olan güvenin azalmasıdır. Bir diğer neden ise birçok insanın banka hizmetlerine ulaşamıyor olmasıdır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için DeFi projeleri üretilmiştir ve günümüzde kullanılmaktadır (bknz: Fiat Money (İtibari Para) Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?).

  DeFi Hangi Avantajlara Sahiptir?

  defi-frozen

  DeFi sahip olduğu birçok özellik ve avantaj ile finans dünyasına yeni bir yaklaşım getirmiştir.

  1. Kullanıcılar hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan borç alabilirler veya borç verebilirler. Borç alma ve borç verme sözleşmeleri akıllı kontratlar aracılığıyla yapılır.
  2. Birçok merkeziyetsiz borsanın ortaya çıkmasını sağlamıştır.
  3. Bankalara güven duymayan kişiler için yeni bir seçenek olmuştur.
  4. Yaklaşık 1,5 milyar insan bankaların sunduğu hizmetlere erişememektedir. Bu insanlar için faydalı olmuştur.
  5. Gizlilik sunmaktadır. Yani DeFi üzerinde işlem yaparken kişisel bilgilerinizi veya kimlik bilgilerinizi vermenize gerek yoktur. Sadece bir cüzdana sahip olmanız yeterlidir.
  6. İşlemler çok kısa bir sürede onaylanır ve gerçekleşir.

  DeFi Hangi Kullanım Alanlarına Sahiptir?DeFi

  DeFi projeleri kısaca, bankaların sunmuş olduğu birçok özelliğe sahiptir. Bu nedenle kullanım alanları oldukça geniştir.

  1. Borç alma ve borç verme
  2. Dünyanın her yerine saniyeler içerisinde para transferi gerçekleştirebilme
  3. Merkeziyetsiz borsalar ile alım – satım işlemlerini yapabilme
  4. Staking havuzlarına katılarak ödül kazanabilme (bknz: Staking Nedir?)
  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

  HABERLER

  Mox Bank, Hong Kong’da Bitcoin ve Ethereum Hizmetleri Sunacak!

  Mox Bank, Hong Kong'daki ekosisteme katılarak Bitcoin ve kripto para hizmetlerini sunmaya başlayacak; İşte detaylar!

  Alchemy Pay (ACH), ABD’nin New Hampshire Eyaletinde Lisans Aldı!

  Önde gelen fiat-kripto ödeme ağı ve altcoin projesi olan Alchemy Pay, ABD'nin New Hampshire eyaletinde para transferi için lisans aldı.

  DWF Labs, TokenFi Projesinin Kripto Parası TOKEN’e Yatırım Yapıyor!

  Web3 yatırım firması DWF Labs, TokenFi projesninin yerel kripto parası olan TOKEN'e 10 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

  Bitcoin Fiyatı Güçleniyor: Altcoin Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

  Bitcoin fiyatı 68 bin doların üzerini görerek yeni zirveleri hedefledi; Ancak şimdi yatırımcılar altcoin sezonunun ne zaman başlayacağına odaklanıyor!

  Güvenilir Borsa

  - Sponsorlu -ads-1

  Reddit Haberi Matic Fiyatını Uçurdu! Güncel MATIC Analizi

  Coinotag Twitter'da Reddit'in Matic satın aldığını duyurdu, bu habere bağlı olarak Matic %7 yükseldi. Reddit, Bitcoin ve Ethereum'u bilançosuna ekledi ve sanal ürünlerin satışında Ether ve Matic'i ödeme olarak kabul ettiğini belirtti.

  KSM Coin Uzun Vadeli Yatırımcılara Göz Kırpıyor! Güncel KSM Analizi

  KSM'nin teknik analizine göre, 47$ desteğinin kaybı sonrasında düşüş trendi başladı. Yatırımcılar, 48.37$ - 47.58$ direnç aralığını izlemeli. Yükseliş trendinin güçlenebileceği ve hedefin 55$ olabileceği belirtiliyor.

  Solana Balinaları 75 Dolara Hazırlanıyor Olabilir Mi? Güncel SOL Analizi

  SOL, 12 saatlik grafikte 105.52$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 114$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapılamazsa, düşüş hareketi 75$ seviyesine kadar devam edebilir.

  AVAX Kritik Direncini Geçemezse Düşüş Sürebilir! Güncel AVAX Analizi

  AVAX, 12 saatlik grafikte 38.38$ desteğini kaybederek düşüş trendine girdi. Önümüzdeki günlerde 40.90$ seviyesinin üzerinde kapanışlar yapamazsa, düşüş hareketi 31.10$ seviyesine kadar devam edebilir.

  Bitcoin Yatırımcılarını Neler Bekliyor? Bitcoin’de Yükseliş Sürecek Mi? BTC Analizi

  Bitcoin, saatlik grafikte düşüş eğilimi gösteriyor. Haftalık grafikte ise kritik direnç seviyesi olan $53,270'e yakın işlem görüyor. Yatırımcılar direnç bölgesine yaklaşırken dikkatli olmalı ve piyasa
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug
  Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

  Stokastik Osilatör Nedir? Nasıl Çalışır? Örneklerle Anlatım

  Stokastik osilatör, finansal analizde kullanılan bir göstergedir ve teknik analizin bir parçasıdır. Genellikle bir varlığın aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlemek için kullanılır.

  Binance Copy Trade Nedir? Nasıl Kullanılır? Tüm Detaylar!

  Binance, dünyanın en büyük kripto borsasında başlatılan Copy Trading nedir? Nasıl kullanılır? Tüm detaylar!

  Copy Trade Rehberi: Copy Trade Nedir? Nasıl Çalışır?

  Kripto para alım satımındaki sistemler geliştikçe, yatırımcıların işini daha da kolaylaştıran sistemler oluşmaktadır, bunlardan biri de Copy Trade! Kripto copy trade'i nedir? Tüm detaylarıyla!