Ana SayfaRehberBlockchain Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Blockchain Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

-

Kripto paralar ile beraber hayatımıza giriş yapan blockchain kavramının ne olduğunu, artıları ve eksileriyle birlikte inceleyelim.

Blockchain Nedir?

blockchain-42

Blockchain, bir veri yapısıdır ve bu veri yapısı, birçok bilgisayarın birbirleriyle iletişim halinde olduğu bir dağıtık bir ağ üzerinde çalışır. Blockchain, birbirlerine bağlı bir dizi bloktan oluşur ve bu bloklar, ağdaki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılan ve değiştirilemeyen bir veri yapısıdır. Bu sayede blockchain ağında bulunan veriler doğruluk ve güvenilirlik açısından korunmuş olur. Blockchain teknolojisi, özellikle kripto para birimleri ve finansal işlemlerde kullanılır.

Blockchain Nasıl Çalışır?

blockchain-freshblue

 1. Öncelikle bir işlem girişi olur.
 2. Daha sonrasında girilen bu işlem, dünyanın dört bir yanında bulunan eşler arası (peer-to-peer) bilgisayarlardan oluşan bir ağa iletilir.
 3. Bu bilgisayar ağları da işlemin geçerli olduğunu kanıtlamak için oluşan denklemleri çözer.
 4. İşlemlerin doğru olduğu onaylandıktan sonra, bloklar halinde bir araya getirilirler.
 5. Daha sonra bu bloklar, kalıcı olan tüm işlemlerin geçmişini oluşturarak birbirlerine zincirlenirler.
 6. Böylelikle işlem tamamlanmış olur.

Blockchain Teknolojisinin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

blockchain

Hayatımıza yenilik katan bu teknolojinin hem olumlu hem de olumsuz tarafları bulunmaktadır.

Artıları

 1. Blockchain teknolojisi sayesinde veriler doğruluk ve güvenilirlik açısından korunur.
 2. Blockchain ağında bulunan veriler değiştirilemez ve bu sayede verilerin doğru bir şekilde saklanması sağlanır.
 3. Blockchain teknolojisi, kriptografik algoritmalar kullanarak işlemlerin güvenliğini sağlar.
 4. Blockchain ağında bulunan veriler herhangi bir merkezi otorite tarafından değil, ağdaki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılır ve bu sayede verilerin doğruluğu ve güvenilirliği daha da artar.
 5. Blockchain teknolojisi sayesinde işlemler çok daha hızlı gerçekleştirilebilir ve bu sayede işlem maliyetleri de düşer.

Eksileri

 1. Blockchain teknolojisi henüz tam anlamıyla yaygınlaşmadığı için, bu teknolojiyi kullanan işletmelerin sayısı sınırlıdır.
 2. Blockchain ağında bulunan veriler değiştirilemez olduğu için, yanlış verilerin düzeltilmesi mümkün değildir.
 3. Blockchain teknolojisi kriptografik algoritmalar kullanarak işlemlerin güvenliğini sağlar, ancak bu algoritmaların kırılması halinde işlemlerin güvenliği tehlikeye girebilir.
 4. Blockchain ağında bulunan verilerin paylaşılması, bazı kişisel verilerin de paylaşılmasına sebep olabilir ve bu sayede gizlilik hakları ihlal edilebilir.
 5. Blockchain ağının büyüklüğü ve işlem hacmi giderek artıyor, bu da ağın bakımı ve işletilmesi için yüksek maliyetler gerektiriyor.
CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Mücahit Olug
Mücahit Olug
Mücahit Olug, 25 yaşında ve Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Kripto para piyasasını 2 yıldır yakından takip ediyor ve analizlerini Coin Otağ takipçileriyle paylaşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin boğaları, bu haftanın 4.2 milyar dolarlık opsiyon vadesinden kar elde etmek için iyi bir pozisyonda!

31 Mart'ta 4,2 milyar dolarlık BTC opsiyonu sona eriyor ve kripto sektörüne karşı sert düzenleyici önlemlerin haftalar boyunca alınmasına rağmen, boğalar karlı konumda.

CoinEx’ten Finans Kullanıcılara Daha Fazla İşlem Seçeneği

CoinEx'in vizyonunu gerçekleştirmenin ikinci adımı, dünyanın her köşesinden yatırımcıların kripto varlık alım satımı ve yatırım yapmasına izin vermek için dil engellerini ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmaktır.

CFTC Davası Rağmen Binance Coin (BNB) Büyük Fiyat Artışı Hazırlanıyor

Binance Coin (BNB) fiyatı, CFTC davası sonrası destek bulmaya çalışıyor ve büyük bir yükseliş hareketi başlatmayı hedefliyor.

Bitcoin (BTC): Lider para biriminin rallisi yakın zamanda sona erebilir, gizlenen ayılar ortaya mı çıkıyor?

Bitcoin [BTC], son üç ay boyunca fiyatları önemli ölçüde arttığı için oldukça ralli yapıyor. Ancak ayılar dişlerini gösteriyor. İşte detaylar.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler